Nezařazené

Zlato je stabilní a výnosná investice – vyplatí se slitky nebo zlaté mince?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie. Pandemie však zasáhla i je a na dva měsíce musely pozastavit svůj provoz. Rafinérie Argor-Heraues, PAMP a Valcambi přitom dohromady vyrobí až celou třetinu světové produkce, takže celkový dopad na obchod se slitky je samozřejmě velmi výrazný.

Dnes je již situace lepší a provoz se začíná obnovovat, ale přesto je nedostatek slitků stále znát. Na trhu chybí zejména slitky stříbrné. O moc lepší situace není ani u zlatých cihliček – zlato je totiž dlouhodobě nejpoptávanějším z drahých kovů a jeho cena je nyní poměrně i příznivá, ale nabídka nedokáže vysoký zájem uspokojit.

Mince lákají cenou i vzhledem

Čeští investoři aktuálně nejvíce usilují o investiční zlaté mince Wiener Philharmoniker. Tyto mince se razí ve Vídni z ryzího zlata v hmotnosti troyské unce (1 Oz) a menších. Abyste si jeden takový kousek pořídili, nemusíte nutně cestovat za hranice – v pražském Obecním domě je prodává specializovaný prodejce investičního zlata. Vedoucím prodejny, pan Palas, dodává: „Největší zájem je o mince v originálním balení po 10ti nebo 20ti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené. “

A kupce určitě potěší i cena. Mince jsou dokonce levnější než švýcarský slitek stejné hmotnosti, a i výkupní cena odpovídá ceně cihličky. Navíc se nemusíte se bát, že by s prodejem měl být nějaký problém. Wiener Philharmoniker se pyšní velmi dobrým jménem a je to značka, po které rád sáhne jakýkoliv znalec. Cena zlata je dlouhodobě stabilní a investice do této komodity představuje výnosný byznys. Řada klientů ocení také to, že mince nemusí být číslovány, tak jako to vyžaduje zákon u slitků, čímž se zaručuje maximální diskrétnost.

I když u investic možná více hledíme na výnosnost než na cokoliv jiného, jistě stojí za zmínku i to, že mince oproti slitkům vynikají i vyšší estetickou hodnotou. Investiční zlato sice nemusí být nutně krásné, ale sami asi uznáte, že potěžkat si v ruce hezkou minci je zážitek, která vám obyčejný slitek nabídnout nemůže.

Bezpečné zhodnocení úspor

Využít tuto nabídku se skutečně vyplatí. Platíte pouze cenu zlata a nemusíte se trápit přidanou sběratelskou hodnotu nebo DPH. A pokud se nebojíte větší investice, můžete si v Obecní domě prohlédnout také další unikátní kousky – třeba kanadské mince s motivem Javorového listu, americké s reliéfem Indiána a Bizona, nebo slavné australské „Klokany“. Chcete-li i vy ukládat své peníze do zlata, zlaté mince mohou být ta správná cesta. Je to hmatatelné zabezpečení, které je nezávislé na výkyvech ekonomiky a rozhodnutích vlád. Nejmenší mince přitom pořídíte již od 5000 Kč, takže začít investovat může skutečně každý.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button