Vlny veder se budou neustále opakovat a v silnější míře zasahovat i Českou republiku. Sluneční záření a teplo, které vytváří nás však může značně ohrozit. Kromě spálené pokožky přináší i riziko vzniku úpalu či úžehu. Víte, jaký je rozdíl mezi úpalem a slunečním úžehem?
Úpal
Úpal, někdy nazývaný také jako kolaps z horka, je pro naprostého laika celkem těžko rozeznatelný od úžehu. Jedná se o poškození organismu, které je způsobené nahromaděním tepla v těle. Organismus jednoduše není schopen za pomoci termoregulace odvést z těla dostatek tepla. Dochází k zahřívání organismu a teplo se šíří do všech orgánových soustav. Tímto způsobem je velmi ohrožuje. Vyšším rizikem úpalu jsou ohroženi starší lidé, osoby s onemocněním srdce, děti či osoby trpící obezitou.
Příznaky
Vhodné je se vždy zeptat na okolnosti vzniku potíží. K úpalu dochází především, když byl člověk v horkém, vlhkém, nevětraném prostředí a jeho příjem tekutin byl nedostatečný. Napomoci úpalu může také nesprávně zvolené oblečení. Mezi příznaky úpalu patří zmatenost, závratě, bolest hlavy, nevolnost, pocení, zvracení, ale tělesná teplota nemusí být nutně zvýšená. Objevit se může také zrychlené dýchání, svalové křeče a celkově šokový stav.
Pomoc a prevence
Při těchto projevech je vhodné dopřát postiženému úpalem dostatek tekutin, snižovat tělesnou teplotu například studeným zábalem (ne ledovým) a je nutné přesunout nemocného do chladnější místnosti, nemělo by do ní svítit slunce. Prevencí je jistě dostatečný příjem tekutin, pokrývka hlavy, omezení fyzické námahy a nebýt na slunci v těch největších teplotách.
Úžeh
Co se týká úžehu, jedná se o zvláštní formu přehřátí, která však vzniká v důsledku nadměrného pobytu na přímém slunci. Úžehem bývají často postiženi lidé se světlými vlasy, kteří mají malé množství kožního pigmentu. Nutné je proto na přímém slunci nosit pokrývku hlavy. Jedná se vlastně o přehřátí mozku, které vyvolává překrvení mozkových plen. V těžkých případech může dojít k otoku mozku a následné smrti.
Příznaky a pomoc
Úžeh se projevuje zčervenáním pokožky, vyrážkou, ale i popáleninami II. stupně. Příznaky jsou velmi podobné jako při úpalu. Pomoc spočívá v ochlazováním organismu, nejlépe studenou sprchou či koupelí, přesunem do větrané místnosti či do stínu, kde není slunce. Podávají se také tekutiny.
Nutná prevence
Dbejte především během letních dnů zvýšené prevenci před úpalem i úžehem. Zvláště osoby, které spadají do rizikové skupiny (děti, starší osoby, osoby obézní či s kardiovaskulárními problémy) by měli dbát o to, aby na preventivní opatření nezapomínali. Během horkých letních dnů se tedy nadmíru nevystavujte přímému slunečnímu záření, dopřávejte si více tekutin (nealkoholických), ovoce a zeleniny, které osvěžuje, volte také vhodné oblečení a nezapomínejte na pokrývku hlavy. Nezapomeňte ani na ochranu před UV zářením v podobě brýlí a krémů.
Hydratace
Nezapomínejte na preventivní dostatečnou hydrataci v podobě obyčejné vody, ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na obsah vody. Vyhněte se během parných letních dnů alkoholu, sladkým nápojům a kávě, která napomáhá dehydrataci organismu. Ideální je každé ráno vypít alespoň dvě sklenice vody, aby se tělo po dlouhé noci nastartovalo a bylo připraveno na horký den. Dopřávejte si také pokrmy bohaté na ovoce a zeleninu, která také obsahuje dostatek tekutin.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Jeden komentář