Už jste slyšeli o „zero waste“ způsobu života?
Kolik odpadků za rok vyprodukujete? Kolik pytlů odpadu vynesete? Kolik odpadu vyprodukují všichni lidé na planetě? Tato myšlenka zajímá mnoho lidí na naší planetě, ale bohužel jich není příliš. Zkuste se nad touto skutečností zamyslet a říct si, zda není možné nějaký odpad neprodukovat a snížit jeho velikost. Podívejte se s námi, co je to zero waste a jaký způsob života toto sousloví označuje.
Život bez odpadků
Lidé, kteří žijí metodou zero waste, se snaží co nejvíce redukovat odpad, který jejich domácnost vyprodukuje a oni sami, a dostat se až do fáze, kdy žádný odpad neprodukují. Je to vůbec možné? Dá se tímto způsobem žít? Pravdou je, že ano, i když to samozřejmě stojí své úsilí. Váš život díky změně není složitějším, ale jiným. Bez produkce odpadu se žít dá, musíte se jen naučit jak. Základem je zamyslet se nad svým životem, nad tím, co kupujete, kde, kolik odpadu vyprodukujete a z čeho tento odpad především pochází.
Redukujte, recyklujte
Začínat můžete pozvolna, naučte se recyklovat a uvědomte si, kolik vyprodukujete odpadu plastového, skleněného, papírového či biologického. Následně je hlavní myšlenkou to, jak přestat tvořit odpad, a to nejen z vaření, ale také z hygienických potřeb či oblečení. Co se týče oblečení, co vám již není, můžete někomu darovat, dát do sběrných nádob či prodat.
Co tvoří odpad?
Začněte například tím, že si pořídíte látkové pytlíčky, do kterých si budete v obchodu vážit ovoce a zeleninu, místo igelitky si pořiďte látkovou tašku, kterou sebou budete brát na nákup. Co se týče potravin, v dnešním světě existují prodejny bezobalu, kde prodávají luštěniny, cereálie, mouky a další potraviny na váhu a dají vám je do přenosného obalu, jenž si přinesete. Zaměřte se na nákup ovoce a zeleniny, které nejsou zabalené v plastových obalech či nakupujte na trzích a místních prodejců. Na obědy si noste vlastní příbory, například plastové. Používejte dřevěné kartáčky a hřebeny, které se později rozloží a zemi tolik nezatíží.
Domácí kosmetika a další tipy
Abyste nekupovali novou kosmetiku a hygienické potřeby, které také produkují odpad, naučte se vyrábět domácí přípravky, například šampony, deodorant, mýdlo, sprchový gel či krémy a oleje. Mnoho tipů najdete i na našich stránkách. Tím vším ušetříte svět zbytečného odpadu. Místo jednorázových odličovacích tamponků používejte látkové, které stačí vyprat, místo tamponů mohou ženy používat menstruační kalíšek, který brání dalšímu zbytečnému odpadu. Na odličování můžete používat také navlhčený ručník, který obličej také příjemně namasíruje. Dalším tipem jsou pro vás znovuvypratelné houbičky na mytí nádobí, utěrky látkové místo papírových (to platí také u kapesníků). Nakupujte oblečení v second handu, které nemá nové visačky.
Zvyklý na odpadky
Pravdou je, že jsme si poměrně zvykli na produkci velkého množství odpadu. Nepřijde nám divné kupovat si půl kila rajčat balených v plastové krabičce a plastovém obalu, v rychlém občerstvení dostat spoustu odpadků, které se musí někde vyrobit a při výrobě se také produkuje další odpad, který zatěžuje naši zemi. Naučte se žít více ekologicky, bez obalu, chytře a šetrně. Pomoci vám může i ekologický způsob života, který se snaží zemi chránit, ne ji škodit. Zamýšlejte se při nákupu potravin, podpořte místní farmáře a nenechte se zmást konzumní společností, jež na vás tlačí na každém kroku.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos