„Ale z čeho berete bílkoviny?“ To je otázka, kterou každý vegan slyší téměř denně. Jak je ale možné, že i někteří vegani jsou schopni vrcholového sportu? Jednoduše – jestliže dodržují při své stravě několik jednoduchých zásad a dávají si pozor, aby jim nechyběly ve stravě důležité prvky – potom může být veganská strava stejně plnohodnotná, výživná i chutná jako ta běžná.
Co je vlastně veganství?
Tato strava je založená na rostlinné stravě a je tedy plná zeleniny, ovoce, ořechů, semen, luštěnin, celozrnných zrn, fazolí, rostlinného mléka a dalších. Zároveň neobsahuje žádné živočišné produkty. Jedinou věc, kterou potřebujete ke změně svého jídelníčku, je změna myšlení.
Silné srdce i tělo
U mnoha lidí se rozvíjí srdeční choroba a většina z nich o tom dlouho neví. Onemocnění srdce je nejčastější příčinou předčasného úmrtí nejen v USA. Kardiovaskulární nemoci vznikají tvorbou usazenin v tepnách. Pokud dojde k ucpání cévy, postižená tkáň není zásobována kyslíkem ani živinami a dochází ke smrti buněk. Stejný mechanismus se děje i ve vašem mozku, říká se mu mrtvice.
Veganská strava pomáhá zvýšit průtok krve do klíčových oblastí vašeho těla, jako je například mozek, srdce, svaly, trávicí i reprodukční systém, což může vést k vyššímu množství energie a celkovému pocitu.
Efektivní a ekologická strava
Stravování zvířat není energeticky efektivní. Většina vyprodukované stravy, která by nakrmila tisíce lidí, je použita na výkrm zvířat, jejichž maso si poté mohou dovolit jen lidé ve vyspělých zemích. Veganská strava produkuje pouze polovinu CO2 ve srovnání s masožravci. Využívá také jen jednu jedenáctinu fosilních paliv, jednu třináctinu vody a jednu osmnáctinu půdy ve srovnání s masovými jedlíky. Pokud vás tato tématika zajímá, určitě se podívejte na dokumentární film Cowspiracy.
Jak na to?
Zeptejte se sami sebe, proč se chcete stát veganem
Jestliže chcete změnit své stravování natrvalo, je nutné, abyste k tomu měli vyšší motivaci než jen fakt, že tento směr je právě „ v módě.“ Proto je důležité znát přesný důvod svého rozhodnutí.
Chcete se stát veganem z lásky ke zvířatům nebo z ekologických důvodů? Nebo prostě jen proto, že se chcete cítit výjimečně a zapůsobit na své okolí? Pokud je to ta druhá možnost, pak se do toho nepouštějte. Ve veganství totiž nejde o posílení ega, ale o vnitřní rozhodnutí, že to, co děláte, je správné.
Vyvarujte se veganských nezdravých potravin
Ano, obecně žijí vegané zdravě, avšak i v této stravě jsou jistá omezení a potraviny, na které byste si měli dávat pozor. Je to například:
- Olej – existují důkazy, že olej minimalizuje životnost. Obsahuje navíc spoustu kalorií
- Cukr – Poslední studie dokázaly, že je ještě nebezpečnější než tuky. Navíc vyvolává závislost a rovněž obsahuje spoustu kalorií
- Sůl – Může vést k tvorbě plaku v tepnách podobně jako živočišné produkty
- Zpracované potraviny – Mohou obsahovat mnoho trans a nasycených tuků a vést k tvorbě plaku v tepnách
Jezte to, co je nejvíce zdravé a přirozené
Možná se posmíváte přátelům, když konzumují k snídani čerstvé ovoce a sami si s chutí pochutnáte na koblize. Jídlo bychom však měli brát jako něco, co pohání naše tělo a léčí nás. Proto se nebojte investovat více do kvalitních potravin, neboť dlouhodobě ušetříte peníze za doktory a navíc se budete cítit skvěle. Snažte se také vybírat potraviny, u nichž je menší pravděpodobnost, že byly ošetřeny pesticidy.
Doplňky – Doplňky stravy by měly být nástrojem k tomu, abyste jednoduše doplnily ty živiny, které ve veganské stravě nejsou hojně zastoupeny. Ty důležité jsou:
- Vitamin B12 – Vitamin B12 je vyroben z mikroorganismů, nachází se i v přírodní pramenité vodě
- Vitamin D3 – Jestliže se nedostanete tak často na sluníčko, je vhodné tento vitamin doplňovat, především v zimních měsících. Má dramatický vliv na duševní i fyzické zdraví
- Omega-3 matné kyseliny – Tyto doplňky jsou v dnešní době hitem díky jejich velkým zdravotním přínosům. Velmi dobrým zdrojem jsou také například mořské řasy
Jak začít?
Každý trenér ví, že klíčem ke změně dlouhodobých návyků je konzistence a udržitelnost. Pokud tedy v současné době konzumujete maso dvakrát za týden, omezte jej nejdříve na konzumaci jedenkrát týdně. Malé změny poté povedou k dlouhodobým změnám. A jestliže se vám nedaří, nezoufejte, i malý krůček může mnoho změnit.
Dalším klíčem je začít hned. Nečekejte až na zítřek. Jdete dnes večer na večeři? Vyzkoušejte vegetariánskou restauraci. Nemůžete nic ztratit a vaše rozhodnutí mají vliv na život zvířat, kvalitu planety i vaše vlastní zdraví.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos