Vyzkoušejte světelnou terapii: mimo jiné zlepšuje i náladu
Trpíte depresemi, migrénami nebo chronickou bolestí? Doplňkovou léčbou se může stát i světelná terapie. Světelná terapie, známá také jako léčba světlem, fototerapie či helioterapie se často používá při léčbě výše zmíněných potíží.
Setkat se s ní můžete také u řešení afektivních poruch (SAD)
Máte pocit, že se vaše nálada a chování značně mění podle ročního období? Pravděpodobně máte nějakou poruchu nálady, která se projevuje třeba i depresí na jaře a na podzim. Mezi další symptomy patří nízká energie, ztráta zájmu o aktivity a pocit beznaděje nebo bezcennosti. Ve výsledku se vám chce jen spát, přejídat se a vyhýbat se sociálním kontaktům.
Zimní afektivní porucha souvisí částečně i se sníženou expozicí přirozeného světla. Dny se zkracují, což ovlivní neurotransmitery regulujících náladu, jako je serotonin.
V závislosti na vašem stavu může být barevné spektrum světelné terapie přesně to, co potřebujete a poskytne vám úlevu.
Bílé světlo není ve skutečnosti bílé
Vlastní odlesky připomínající duhu od červené až po fialovou. Každá barva je určena vlnovou délkou světla a existují dokonce i některé vlnové délky, které lidské oko nevidí. Ty mohou být pro lidské zdraví škodlivé. Jiné vlny jsou zase prospěšné, což je právě případ světelné terapie.
Předpokládá se, že terapie zeleným světlem typu LED nebo terapie světelnými diodami, zmírňují bolest hlavy i jiné dlouhodobější bolesti. Dokonce i na akné je možné využívat vlastnosti modrého světla. Červené světlo zase omlazuje pokožku a minimalizuje viditelnost vrásek.
Pomocí světelné terapie najdete novou energii
Během světelné terapie jste denně vystaveni jasnému světlu z boxu nebo terapeutické lampy po dobu 30 až 45 minut. Existuje spousta výzkumů, které ukazují, že lidé se SAD se při světelné terapii cítí lépe. Jak to? Světlo totiž stimuluje nervová vlákna podél optického nervu (umístěného v zadní části oka) a aktivuje část laterálního mozku, který zlepší vaší náladu.
Pokud je načasování a dávkování správné od samého začátku lze ulevit i od deprese, a to mnohem rychleji, než antidepresivní léčbou nebo v jejich kombinaci. Kromě toho se světelná terapie využívá také k léčbě poruch cirkadiánního rytmu spánku – bdění. Když váš cyklus spánku-bdění není synchronizován a chodíte spát v pozdních hodinách nebo se budíte v neobvykle brzkém čase, je světelná terapie na místě.
Budete přes den normálně fungovat. Nejúčinnější formou světla je sice sluneční světlo, ale když není zrovna k dispozici, je řešením i světelný box.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos