Zácpa u dětí
Zácpa Léčba zácpy Babské rady na zácpu Zácpa u dětí Zácpa v těhotenství
Dětská zácpa je poměrně častým jevem, který nemusí nutně vést k návštěvě lékaře. Vyskytuje se stejnou měrou jak u novorozených dětí, tak u dětí školního věku. Nejprve je vhodné pár dní počkat, upravit dítěti stravu a podmínky při vyprazdňování. Až pokud žádný z domácích postupů nezabere, nebo si dítě stěžuje na bolesti bříška či při stolici, je nutné lékařské vyšetření.
Příčin vzniku zácpy u dětí je totiž celá řada a může se jednat o přechodné potíže, stejně jako o závažnější zdravotní problém.
Nejčastější důvody zácpy u dětí
- období prvního vzdoru (2 až 3 roky) – zadržováním stolice dítě trestá své rodiče
- nevhodný způsob nátlaku při učení dítěte na nočník – dítě stolici začne záměrně oddalovat, aby nemuselo na nočník
- nástup do školky (změna prostředí, nedostatek času a soukromí na záchodě dítě mohou stresovat)
- stres z rodinného prostředí, těžké životní období (rozvod, ztráta sourozence nebo jednoho z rodičů, střídání partnerů apod.)
- projev onemocnění či potravinové alergie (štítná žláza, celiakie – nesnášenlivost lepku, vady zažívacího traktu)
- infekce a praskliny v okolí konečníku – kvůli bolesti dítě začne potlačovat vyprazdňování
- nevhodný denní režim, špatné složení stravy (málo zeleniny a ovoce bohatých na potřebnou vlákninu, naopak příliš mnoho sladkostí) nebo málo pohybu
Většinou stačí upravit dítěti jídelníček, doplnit do něj více zeleniny a ovoce (ovocné šťávy působí velmi dobře na správnou funkci střev), vynechat sladkosti a potraviny vedoucí k zácpě a zvýšit pitný režim. Je dobré snažit se zmírnit stres, který dítě možná pociťuje při nástupu do školky nebo při problémech v rodině; není totiž vůbec vhodné řešit případné rodinné neshody před dětmi!
Zácpa u kojenců
U velmi malých dětí se zácpa typicky objevuje především ve dvou obdobích – zácpa u kojenců vzniká při odstavování od kojení a zácpa u batolat při trénování návyku na nočník. Asi 50% všech případů dětské zácpy se objevuje do jednoho roku věku dítěte.
U takto malých dětí je obtížné rozpoznat, zda se jedná o zácpu takzvaně běžnou, jež je způsobena například dokrmováním a sama časem zmizí nebo ji lze ovlivnit vhodnou úpravou stravování, či zda se jedná o zácpu způsobenou nějakým vážnějším problémem v zažívacím traktu, a proto je vhodné zácpu u miminek vždy konzultovat s lékařem.
Dítěti lze s vyprazdňováním pomoci speciálními cviky s nožičkami, masážemi nebo přikládáním teplých obkladů na bříško. Pokud dítě začínáte přikrmovat, bývají větší rozestupy mezi jednotlivými stolicemi normální (může zpočátku kakat i jen jednou týdně). Doplňte proto do stravy více ovocných šťáv, můžete i lžičku olivového oleje a zažívání se dítěti postupem času samo upraví.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Teplé obklady opravdu pomáhají. Pak ten blažený výraz 🙂