Zatočte se zapomínáním
Přemýšleli jste někdy nad tím, co z vás dělá člověka, kterým jste? Do velké míry je právě paměť tím, co drží celou osobnost pohromadě. Vzpomínky na různá životní období, na lidi, kteří formovali osobní rozvoj, naučené dovednosti. Co když však paměť začíná stávkovat?
Jak funguje paměť?
Proces zapamatování si nových vjemů a zážitků probíhá v mozku. Informace se do něj dostávají skrz smysly. Těmi jsou zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Mozek, ten výkonný počítač v hlavě, neustále vyhodnocuje neskutečné množství podnětů z okolí. Ty, které považuje za důležité, ukládá do paměti na základě určitých klíčů. Potom splétá síť vzájemně propojených vzpomínek do velkých celků. Když si potřebujete na něco vzpomenout, mozek si ideálně informace dokáže znovu vybavit. Tak nějak v jednoduchosti funguje paměť.
Příčiny zapomínání
Pro začátek je třeba si uvědomit, že zapomínání může mít různé příčiny. Banální i vážnější.
Špatný způsob učení
Možná i vy se domníváte, že s vaší pamětí není něco v pořádku. Problém však možná vězí úplně jinde. Zvlášť tehdy, když jste jinak zdraví. Paměť se totiž dá zlepšovat pomocí tréninku paměti. Ve školách nás však učí spíše neefektivním strategiím, jako jsou memorování a biflování. Když mozek nemá správné asociace, zapamatování vázne. Ve chvíli, kdy přizpůsobíte učební postupy fungování mozku, schopnost zapamatování naopak výrazně vzroste. Se zjištěním toho, jak efektivně se učit, můžete svůj život posunout zase o level výše.
Ve školách se tato dovednost sice neučí, naštěstí však existují i odborné publikace. Jednou z nejznámějších knih pro širokou veřejnost o tom, jak pracovat se svým mozkem, je u nás v Čechách nejspíš ta z pera psychoterapeuta Libora Činky. V knize Ovládněte svůj mozek však najdete mnohem více informací než jen ty, které se vztahují k učení a paměti. Získáváte v podstatě ucelený návod k používání vlastního mozku.
Kognitivní poruchy paměti
Tady už bývá porucha i měřitelná. Jde o zhoršení paměti a změny ve schopnosti soustředění, rozhodování nebo orientace. Kognitivní poruchy paměti mohou progradovat až k demenci nebo Alzheimerově poruše. Tyto nemoci nemají zcela jasnou příčinu. Medicína bere v potaz možné genetické vlivy nebo zhoršenou kondici mozkových cév.
I v takovém případě můžete vzniku choroby předcházet. Zdravá životospráva zaměřená na udržování optimální hladiny cholesterolu, normálního krevního tlaku a kompenzovaného množství cukru v krvi. To je cesta ke zdravějším cévám.
V každém případě také udržujte svůj mozek v kondici. Trénovaná paměť vždy dosáhne lepších výsledků. Je dokonce prokázáno, že lidé s vyšším vzděláním méně často trpí demencí nebo Alzheimerovou chorobou.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.