Jste závislí na elektronice? Jaký dopad to může mít na vaše zdraví?
V moderní společnosti se již bez elektroniky neobejdeme. Skoro každý člověk má svůj počítač a mobilní telefon, popřípadě tablet či jiné elektronické zařízení. Děti si již nehrají s kostkami, ale s tabletem, čtou ze čtečky a dívají se na televizi. Jsme obklopeni elektronikou, aniž bychom si to někdy pořádně uvědomovali. Problém však nastává v situaci, kdy se staneme na počítači, televizi či mobilním telefonu závislí. Nedokážeme si bez těchto zařízení představit den a při delší nečinnosti s těmito zařízeními pociťujeme nutkání je vyhledat. Myslíte si, že jste závislí na některém ze zmíněných přístrojů? Prozradíme vám, jaký to může mít dopad na vaše zdraví.
Budování závislosti
Tvorba závislosti vypadá zpočátku nevinně, ostatně jako začátek každé závislosti. Používáte mobilní telefon, tablet či počítač každý den. Pracujete na něm, telefonujete a zabavíte se s nimi i ve volném čase, když na něco čekáte. Elektronika je dobrým pomocníkem, ale špatným pánem. Dokážete svůj mobil nechat doma spolu s počítačem na celý víkend? Pravdou je, že v dnešním světě starší generace závislostí netrpí, nesetkali se s plným rozvojem elektroniky a internetu a nebyli tímto vývojem tak silně zavaleni. Problém je především u dětí, které se na elektronice stávají velmi lehce závislí. Rodí se do věku elektroniky, ale to neznamená, že je to pro jejich zdraví prospěšné.
Jak poznáte závislost?
Prvním ukazatelem závislosti může být neustálé držení mobilní telefonu v ruce, i když ho nepotřebujete. Jen tak si s ním pohráváte a nosíte ho všude sebou. Z důvodu času to často není, jinak si raději pořiďte hodinky. Dalším ukazatelem je dávání přednosti elektronice před procházkou či zábavou. Jestli raději zůstane doma díváte se na televizi nebo do počítače, než abyste šli s partnerem na procházku, něco to signalizuje. A pokud už jdete na procházku, nechte mobilní telefon doma, jestli jste toho schopni. Pokud se vám stává, že v případě, kdy se vám vybije telefon a vy si s ním nemůžete cestou domů ve vlaku hrát a jste z toho celí nervózní a naštvaní, také to něco signalizuje. Zamyslete se nad tím. V případě, že vám tyto situace nedělají problém, pravděpodobně vás závislost na mobilním telefonu netrápí. Pokud je vaše dítě závislé na elektronice, poznáte jednoduše, nechce vám svou elektronickou hračku dát, a jestliže mu ji vezmete, je nevrlé, vzteká se, brečí a je nezvladatelné.
Zdravotní dopady
Přílišné používání elektroniky sebou nese také zdravotní problémy. Bílé světlo, které elektronika produkuje, ubližuje nejvíce vašim očím. Doporučujeme používat filtr, které toto prudké světlo změkčuje. Časté používání elektroniky, zvláště před spaním, může také vyvolávat nespavost. Právě ono bílé světlo vás vede k nespavosti, jelikož mozek reaguje na světlo a dává signál tělu k probuzení a činnosti (proto nás ráno světlo většinou vzbudí). Pokud si raději dopřejete četbu knihy při běžném světle, usnete během chvíle. Díky stálému a častému psaní na PC se také snadno deformují prsty a vaše ruce nesprávným položením prstů trpí. Dotknout se to při nedostatečné prevenci může i vašich zad a především lopatek. Snažte se také spát v místnosti bez elektroniky, jelikož ta stále vysílá vlny, které vy nevidíte ani neslyšíte, ale působí na vaše tělo. Neříkáme, ať se elektronice vyhýbáte, ale snažte se ji používat v přiměřeném množství, aby zbytečně neškodila vašemu organismu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos