Zažíváte stresové období? Objevte 6 tipů, které vám pomohou stres zvládnout
Stresovým situacím je mnohdy vystaven každý z nás. Stresujeme se například, když ráno nestíháme jít do práce, když plníme mnoho úkolů naráz či když máme mnoho povinností doma. Prožíváte nyní velmi stresové období plné zátěže? Poradíme vám, jak toto období lépe zvládnout.
Co je to přesně stres?
Stres je přirozenou odpovědí organismu na velkou mimořádnou zátěž. Projevuje se psychickou nepohodou, pocitem napětí, pocity úzkosti a změnami nálady, ale také fyzickými projevy, jako jsou bolesti hlavy, břicha, zvýšená únava apod. Stres je součástí našeho života a v malé míře něčím, co nás často pohání při nejrůznějších situacích. Pokud však zažíváte stres dlouhodobý, může to být velmi nebezpečné pro vaše zdraví.
Dlouhodobý stres
Dlouhodobý stres je mnohdy spojen s pracovní nepohodou, rodinnou situací či nadměrným množstvím úkolů. Prožíváte dlouhodobý stres? Tuto situaci byste měli co nejdříve změnit. Dlouhodobý stres má totiž mnoho negativních vlivů na zdraví organismu. Nejenže může vést ke vzniku vysokého krevního tlaku, zvýšeného rizika vzniku mrtvice, ale také ke vzniku cukrovky.
Stresor
Ideální je najít problém, který vás stresuje, tzv. stresor, a vypořádat se s ním. Pokud vás stresuje vaše dosavadní práce, vedení kroužku, rozpory v rodině, zkuste se tyto problémy pokusit vyřešit klidnou cestou a zbavit se stresoru. Uleví se vám a budete žít opět v klidu.
Nutný stres
Pravdou však je, že v některých životních chvílích prožíváme stres, který je tzv. nutný. Jedná se třeba o období v práci, které se pravidelně opakuje, zkouškové období u studentů či před složením jakékoliv zkoušky. Stres je v takovém případě součástí příprav a zatěžuje nás v tomto období. Snažte se ho proto zbavit a jednat s čistou hlavou. Stres vás zbytečně zatěžuje a zdržuje. Jak však se stresem pracovat.
Jděte ven!
Ideální je, když si dopřejete pravidelné procházky a pobyt venku. Ať už jste vystresovaní z práce či ze školy, příroda má na nervový systém blahodárné účinky. Čerstvý vzduch vám prospěje, pročistíte si hlavu a na chvíli vypnete. Dopřávejte si proto ve stresových obdobích pravidelný pobyt v přírodě.
Sportovní aktivita
Vhodné je spojit pobyt venku se sportovní aktivitou. Během sportu sice zapojujete tělo, ale váš mozek vypne a může si dostatečně odpočinout. Dopřejte si běh, jízdu na kole, hodinu v posilovně či si zaskotačte na hodině trampolínek. Jakýkoliv sport je vhodný. Po aktivitě dochází také k vyplavování endorfinů, které pracují na tom, abyste měli i lepší náladu.
Meditace
Pokud vás trápí stres a úzkosti, dopřejte si pravidelnou meditaci. Posaďte se do místnosti, kde vás nikdo nebude rušit a bude vám v ní příjemně. Ztlumte světla, zapalte si svíčku a 20 minut buďte jen sami se sebou. Dýchejte nosem a nechte proud myšlenek, aby postupoval vaší hlavou a snažte se uklidnit. Díky meditaci si také uvědomíte, že se stresujete naprosto zbytečně, a že jsou v životě mnohem důležitější věci.
Relaxace
Pomoci může také dostatečná relaxace, u níž si odpočine tělo a mysl. Zajděte si na masáž nebo hodinu jógy a dopřejte si uvolnění a klid. Právě relaxace vás nabije novou silou a odhodláním pustit se do řešení problémů.
Podpora
Nesmírně důležitá je však sociální podpora vašeho okolí. Nechte vaši rodinu a kamarády, ať vás náležitě podpoří, ať vám pomohou v těžkých životních chvílích. Právě opora je totiž tím, co vám pomůže, zvedne náladu a dodá odvahy.
Bylinný čaj
Přepadají-li vás pocity úzkosti a stresu, dopřejte si bylinný čaj, například třezalkový, který působí jako přírodní sedativum. Pomůže také čaj meduňkový či levandulový. Tyto čaje jsou ideální na dobrý spánek a uvolnění mysli.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos