Zbavte se nepříjemných bolestí hlavy jednou provždy
Trápí vás nepříjemné bolesti hlavy a rytmické projevy bolesti ve spáncích? Až 75% bolestí hlavy nazýváme takzvanou primární bolesti, která není podmíněna jiným vážnějším onemocněním. Můžete však patřit do zbylých 25% sekundárních bolestí hlavy, které jsou ovlivněny jiným závažnějším onemocněním. Víte, do jaké skupiny se zařadit?
Bolest hlavy
Bolesti hlavy se mohou objevit na obou stranách hlavy nebo izolovaně jen na jedné straně. Bolesti se většinou prolínají z jednoho bodu do druhého s různými variacemi intenzity. Bolest hlavy může být krátkodobá, stále kontinuální nebo může postupně vzrůstat a zachvacovat náš organismus na celé hodiny a dny.
Primární a sekundární
Označení charakterizující bolest hlavy a včleňující ji do skupin. Primární bolest hlavy je projevem život neohrožujícího onemocnění. Tyto bolesti vznikají samy a na jejich intenzitě se nepodílí žádné jiné onemocnění. Jde především o migrény a bolesti hlavy z nadměrného psychického napětí. Bolest hlavy sekundárního typu je příznakem jiného druhu onemocnění, které může být mnohem závažnější. Důležité je v těchto případech rozeznat, o jaký typ bolesti hlavy se jedná.
Určení příčiny
Váš lékař by měl určit, pokud to sami již nevíte, o jakou příčinu se jedná a podle toho určit formu léčení. Primární bolesti hlavy se neváží k dalším významným zdravotním poruchám. Jde především o migrény. Existují i jiné formy bolesti hlavy, které rovněž považujeme za primární, ale nejsou tak časté. Tyto boleti mohou být již příznakem zdravotních poruch. Je to například chronická bolest hlavy, která vás trápí denně, bolest hlavy od kašle, z vykonávaného cvičení či od sexu.
Sekundární bolest hlavy
Tyto bolesti hlavy jsou příznakem některých onemocnění. Určité zdravotní disfunkce mohou způsobit chronické bolesti hlavy. Příčinou sekundární bolesti jsou většinou mozkové mrtvice, záchvaty paniky, zubní problémy, dehydratace, ušní infekce či mozkový tumor.
Kdy je nutná návštěva lékaře?
Bolest hlavy může být pouze mírná, podmíněna naším psychickým stavem. Pokud však máte opravdu pocit, že vás hlava bolí až nesnesitelně, určitě navštivte svého lékaře. Především v případě, kdy jste v předcházejících dnech měli klíště či pokud bolest hlavy následuje několik dalších příznaků. Patří mezi ně zmatek nebo problémy s porozuměním řeči, ztrátou vědomí, zvýšenou teplotou, ztuhlým krkem, problémy se zrakem, pocitem nevolnosti či zvracení.
Jak bolest hlavy léčit?
Při bolestech hlavy nemusíte ihned sahat po lécích na bolest. Snažte se nejdříve odhalit příznak bolesti, například pokud vás hlava bolí z únavy či nedostatku tekutin, odpočiňte si a dopřejte si pořádnou dávku vody. Nemusíte hned používat tabletky. Nefarmakologická léčba, která snižuje bolest hlavy bez užívání chemických léků, je pro vaše tělo příznivější. Zkuste ledový obklad, střídavé lázně nohou nebo trochu francovky na spánky a šíji. Pokud se jedná o akutní bolest, kterou nemůžete ovlivnit, užijte tišící léky, takzvaná analgetika.
Akupresura účinně bojuje proti bolesti
Můžete jít i čistě východní cestou a zkusit tradiční čínskou medicínu, která je účinná při mnoha problémech. Při migréně či únavě tiskněte bod, který se nachází na pravé ruce mezi palcem a ukazováčkem, přibližně tam, kde končí rýha v pokožce. Toto místo je citlivější než okolní část. Tiskněte místo alespoň deset vteřin a opakujte alespoň třikrát. Akupresura pomáhá i při bolestech hlavy. Zkuste si 15 až 20 sekund tisknout palce na oba spánky a pravidelně dýchat. Toto cvičení byste měli několikrát opakovat.
Bolest hlavy není nikdy příjemná a zbavit se jí můžeme přirozenou cestou nebo s pomocí analgetik, je jen na vás, jakou možnost si zvolíte.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos