Patří čočka mezi favority ve vašem jídelníčku? Nebo se naopak jedná o opomíjenou ingredienci? Čočka je skvělým zdrojem bílkovin a dalších živin, přičemž z ní můžete připravovat řadu rozmanitých receptů. Nechte se inspirovat dnešním článkem a seznamte se z různými recepty, tím, co čočka přináší vašemu zdraví či jak zmírnit nadýmání, které bývá důsledkem konzumace čočky.
Čočka
Čočka je typem luštěniny, který je v české kuchyni poměrně běžným. Existuje také mnoho druhů, které se od sebe liší velikostí semen a barvou. Vyzkoušet tak můžete přípravu klasické zelené čočky, červené čočky, černé čočky beluga, francouzskou zelenou čočku, žlutou čočku, hnědou čočku Pardina apod.
Čočka a živiny
Čočka je skvělým zdrojem bílkovin. Po masu, drůbeži, rybách a sóje se jedná o nejbohatší zdroj bílkovin pro tělo. Obsahuje také všech 9 esenciálních aminokyselin. Jedná se také o skvělý zdroj vlákniny. Co se týká vitamínů, obsahuje vitamín A, C, E, vitamíny ze skupiny B. Z minerálních látek je to vápník, hořčík, železo, mangan či fosfor.
Čočka a zdraví
Čočka je díky obsahu železa dobrou volbou při chudokrevnosti. Konzumovat byste ji měli i proto, že funguje jako prevence před vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Udržuje v kondici i trávicí trakt. Čočka pomáhá také stabilizovat hladinu cukru v krvi a jedná se o zdroj pomalu se uvolňující energie, to znamená, že dobře zasytí a energii pomalu uvolňuje do organismu. Podílí se také na snižování cholesterolu v krvi a je prevencí vzniku zácpy.
Jak mít nadýmání pod kontrolou?
Mnozí se vyhýbají konzumaci čočky a dalších luštěnin z toho důvodu, že je nadmíru nadýmají. I s nadýmání vám pomohou některé triky a rady. Základem je čočku před vařením důkladně proprat. Nejméně nadýmá červená čočka, a tak pro vás může být dobrou volbou. Nejvíce vám však pomohou bylinky, které stačí přidat do hrnce při vaření, popřípadě zakomponovat do receptu z čočky. Přidejte do hrnce sušenou majoránku či snítku petrželky. Při přípravě pokrmů z čočky můžete přidat saturejku, petrželku, fenykl, majoránku, mátu či zázvor. Nezapomínejte také na dostatečný přísun vody. Právě dostatek přijatých tekutin může nadýmání také ovlivnit. Po jídle se proto dostatečně napijte vody.
Čočkový salát
Z čočky se dá připravit lahodný salát, který osvěží váš jídelníček a jeho příprava vám nezabere více než 20 minut. Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 400 g drobnozrnné zelené čočky (propláchnuté)
- 1 cibule
- nakládané okurky
- kousek salátu
- cherry rajčátka
- hladkolistá petrželka
- sůl a pepř
- ocet a citron
Zelenou čočku nemusíte namáčet, stačí ji propláchnout a vařit 25-20 minut. Mezitím si připravte větší mísu, do které pokrájíte nakládané okurky, trochu salátu, cherry rajčátka a hladkolistou petrželku, promíchejte. Poté se pusťte do cibulky, kterou pomalu osmahnete na oleji dozlatova.
Po uvaření čočky sceďte, ihned zchlaďte studenou vodou a nechte okapat. Vmíchejte k připravené zelenině, přidejte osmaženou cibulku, promíchejte a dochuťte solí, pepřem, citronem a trochou octa. Přejeme dobrou chuť!
Čočkové karbanátky
Z různých druhů čočky si můžete také připravit vynikající čočkové karbanátky. Připravit je můžete ze zelené i červené čočky. Karbanátky pak poslouží jako doplněk k bramborové kaši či jako náplň do domácích vegetariánských hamburgerů.
- 1 cibule
- 250 g čočky
- 1 lžička majoránky
- 100 g slaniny (nemusí být)
- 3 stroužky česneku
- 4-5 lžic strouhanky
- 1 lučina
- vejce
- sůl a pepř
Čočku uvařte podle návodu. Pokrájejte si středně velkou cibuli a slaninu. Česnek prolisujte v lisovači. Na oleji si osmahněte cibulku, slaninu a nakonec přidejte česnek.
Smíchejte čočku, směs s cibulkou, lučinu a bylinky. Zamíchejte a přidejte vejce a strouhanku. Vytvářejte karbanátky, které můžete rovnou smažit či je obalit v trojobalu, abyste vytvořili podobné karbanátky jako z masa. Osmažené karbanátky podávejte s brambory, kaší či vložte do rozkrojené bulky a přidejte zeleninu.
Čočková polévka
Zapomenout nesmíme na klasiku v podobě čočkové polévky. Ta vás zachrání, nechce-li se vám příliš vyvářet, ale dali byste si vydatnější polévku. Potřebovat budete:
- 150 g čočky
- menší cibule
- 3 středně velké brambory
- 2 lžíce rostlinného oleje
- 2 lžíce hladké mouky
- 2 stroužky česneku
- majoránka
- sůl a pepř
Čočku si předem propláchněte a namočte. V hrnci si na oleji zpěňte cibulku, poprašte moukou a nechte lehce zezlátnout. Poté přidejte pokrájené brambory, můžete i mrkev, zalijte vodou a přidejte čočku. Nezapomeňte na sůl. Nakonec přidejte do polévky prolisovaný česnek, pepř a majoránku. Dobrou chuť!
Čočkový dhal
Zabrousit můžete při přípravě čočky i do exotičtějších končin, a to přímo do Indie. Připravte si chutný dhal z červené čočky, ke kterému se jako příloha podává rýže. Připravte si:
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 150 g červené čočky
- 100 g konzervované cizrny
- 1 konzerva nasekaných rajčat
- 1 konzerva kokosového mléka
- čerstvé špenátové listy
- 2 lžičky garam masala
- 1 lžička kari
- 1/2 lžičky kurkumy
- 1 skořice
- 1 lžička římského kmínu
- chilli paprička
- citronová šťáva
- sůl, pepř, cukr
Ve větší pánvi či v hrnci si na oleji zpěňte cibulku, poté přidejte prolisovaný česnek. Nyní je na čase přidat koření, tedy garam masalu, kari, kurkumu, skořici, římský kmín a chilli papričku. Nechte koření lehce osmahnout, nesmí se připálit, jinak zhořkne. Poté přisypte červenou čočku, promíchejte se směsí a zalijte konzervou drcených rajčat, přidejte i trochu vody, osolte. Nechte provařit a po chvíli přidejte i kokosové mléko. Nechte vařit a ke konci vaření přidejte cizrnu. Až bude čočka měkká, směs vypněte a přidejte listy špenátu, dochuťte citronovou šťávou, popřípadě solí či trochou cukru. Dozdobit můžete koriandrem či opraženými semínky. Přejeme dobrou chuť!
Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/47464511131, https://www.flickr.com/photos/rusvaplauke/2298907166 , https://www.flickr.com/photos/emiline220/4343406017
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos