10 mýtů o vlasech, které brání růstu dlouhých a zdravých vlasů
Věnujeme hodně pozornosti zdraví našich kadeří, a utrácíme velké obnosy peněz, aby naše vlasy vypadaly husté, bujné, a lesklé. Nicméně občas může být těžké přijít na to, jaký produkt na péči o vlasy se vyplatí pořídit a jaké rady a tipy je záhodno vyzkoušet a následovat.
Zde je seznam několika častých všeobecně rozšířených mýtů o péči o vlasy, kterým byste rozhodně měli přestat věřit, protože vám brání dosáhnout plného potencionálu vašich krásných vlasů. Přestaňte následovat tyto mýty a brzy se dočkáte krásných bujných loken, že se po vás bude každý na ulici otáčet!
-
Příliš mnoho vypadaných vlasů je vždycky špatně
Každý den nám vypadne okolo 150 až 200 vlasů. Nicméně dvakrát ročně, obvykle na jaře a na podzim, prochází naše vlasy takzvanou telogenní fází (také známou jako odpočinkovou fází vlasových kutikul). Během této fáze vlasy přestanou růst a jednoduše spořívají na vaší hlavě. Proto také začnou vlasy následně vypadávat v tak velikém množství naráz. Není však čeho se obávat, protože na místo prázdných kutikul začnou brzy dorůstat zcela nová vlasová vlákna – tomu se říká anagenní fáze.
Pokud se vás však projevuje vypadávání vlasů ve velkém množství vícekrát jak dvakrát do roka a po dobu delší jak jeden měsíc, měli byste rozhodně zvážit návštěvu vašeho lékaře, kvůli možnému vážnějšímu problému.
-
Existují produkty, které zajistí, že vaše vlasy porostou rychleji
Ani nejsilnější hormonální lék nedokáže přimět buňky, aby se dělily rychleji. Proto žádný kosmetický produkt nedokáže urychlit růst vašich vlasů! Rychlost růstu je genetická vlastnost, a je ve skutečnosti jeden centimetr za měsíc.
-
Šampon i kondicionér by oba měly být aplikovány na celou délku vlasů
Šampon je popravdě produkt na čištění pokožky vlasů, a ne na samotné na vlasy, takže proto by měl být nanášen na vlasové kořínky. Pěna a zbytky šamponu, které jsou na vlasech při oplachování, stačí na to, aby se vyčistila celá délka vlasů.
Nicméně s kondicionérem je to přesně naopak. Ten byste totiž měli aplikovat na samotné vlasy. Vlasové kořínky jsou přirozeně zdravější a rychleji se zamastí, a proto není potřeba hydratujících účinků kondicionéru.
Ve skutečnosti fény, stejně jako různé kulmy a žehličky, negativně ovlivňují pouze „obnažené vlasy“, které nejsou ošetřené žádným stylingovým produktem. Pokud používáte speciální kosmetické produkty na styling vlasů, jako je pěna na vlasy nebo nějaký druh tepelné ochrany, nemusíte se obávat o zdraví vašich kadeří.
-
Čím více budete vlasy stříhat, tím rychleji porostou
Protože vlasy rostou od kořínků, a ne od konečků, ostříhání vlasů nijak neovlivní v žádném případě jejich růst. Navíc oproti rozšířené myšlence, oholení hlavy nijak neovlivňuje následnou hustotu vlasů, protože množství vlasových kutikulí je genetická vlastnost.
-
Pokud ostříháte vlasy vašemu dítěti, než dosáhne jednoho roku, narostou mu vlasy hustší
Je pravda, že dětské vlásky vypadají jako chmýříčko a často postrádají hodně pigmentace. Pokud ostříháte dětské vlásky, vlasy začnou růst se strukturou odpovídající „dospělým“ vlasům. A právě odtud se bere iluze, že po ostříhání narostou hustší vlasy. Ve skutečnosti začnou dítěti tak jako tak růst hustší a silnější vlasy, nehledě na to, jestli mu vlasy ostříháte nebo ne.
-
Rovnání vlasů pomocí keratinu je pro ně dobré
Samozřejmě, že se složení keratinových přípravků na narovnávání vlasů během let výrazně zlepšilo. Ve svých začátcích však tyto produkty obsahovaly formaldehyd, který se používal při pitvách. Dnes se v tomto složení nachází stejné složky, které naše matky používali na chemické vlnění vlasů, a to poškozuje vlasovou strukturu. Proto není narovnávání pomocí keratinu zdravá procedura na péči o vlasy, ale pouze kosmetická úprava na vizuální pozměnění vlasů.
-
Blondýnky mají méně vlasů jak brunetky
Pravdou je, že vědci zjistili, že blondýnky mají více vlasů jak brunetky a zrzky. Nicméně jsou jejich vlasy mnohem tenčí. Proto se nestává často, že by se blondýnky mohly pyšnit hustými a silnými vlasy, zatímco zrzky často působí žárlivé pohledy. Naopak zrzky mají nejmenší množství vlasů, ale zase je mají nejhustší a nejsilnější, a právě tyto kvality dodávají jejich kadeřím takový zdravý vzhled.
-
Časté nošení culíků nebo drdolů přispívá k vypadávání vlasů
Platí to pouze v případě, že byste culíky a drdoly utahovaly tak strašně moc, že by i vaše hlava pociťovala bolest. Účes sám o sobě nezpůsobí vypadávání vlasů. Naopak může váš slušivý cop ochránit vlasy před možným poškozením z okolí.
-
Lupy jsou nakažlivé
Lupy jsou znakem přílišné práce vašich mazových žláz, díky čemuž se zjeví větší množství odumřelých kožních buněk. Proto se nemůžete „nakazit“ lupy vyzkoušením čepice někoho jiného nebo půjčením jejich hřebenu. To však neznamená, že by člověk měl zapomínat na pravidla osobní hygieny a také pozor na vši!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos