TOP 10

10 zlozvyků, které denně ubližují vašemu mozku

Jedním z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle je mozek. Orgán, který je hlavním ovladačem vašeho těla. Myslíte někdy na to, že svou každodenní činností a přijímanou stravou ovlivňujete i svůj mozek? Váš mozek je datové centrum a vůdce vašeho těla.

Ukládá všechny potřebné informace a je odpovědný za vše, co děláte. Jeho jemná struktura může být snadno poškozena a nesprávnou stravou a životním stylem si můžete způsobit silné zdravotní problémy a zbytečné komplikace. V dnešním článku se zaměříme na 10 návyků, které  ubližují vašemu mozku a vy sami je možná také provádíte.

Vynechávání snídaně

Neustále slyšíte, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, má to svůj důvod. Po dlouhém spánku, kdy nepřijímáte, většinou 8-10 hodin žádnou stravu, je vaše tělo vyčerpané. Mozek nemá žádné živiny, z kterých by ráno pracoval. Velkou chybou je vyhýbání se snídani. Hladoví jdete do práce a až dvě hodiny po vstávání se nasnídáte. To je trochu pozdě. Hladina cukru v krvi klesá, jste unavení hned ráno a váš mozek strádá. Ubližujete nejen jemu, ale celému organismu. Dopřejte si ráno alespoň ovoce, celozrnné pečivo nebo jogurt. Vaše tělo se probudí a mozek s ním.

Nedostatek spánkumozku

Odumírání mozkových buněk podporuje také to, pokud delší časové období zanedbáváte svůj spánek. Ten zajišťuje pravidelný odpočinek pro vaše tělo a i mozek si během něj velmi odpočine a během spánku se regeneruje. Dopřejte mu pravidelný a alespoň 8 hodin dlouhý spánek.

Konzumace cukru

Ublížit vašemu mozku může také přílišná konzumace cukru. Snažte se snížit spotřebovávané množství cukru, i když je téměř ve všem, co jíme. Konzumace cukru ve vysokém množství může narušit schopnost vašeho těla vstřebávat živiny a bílkoviny. Pokud se toto stane, bude vaše tělo trpět podvýživou, což může narušit i funkce vašeho mozku. Tímto způsobem můžete hladovět, aniž byste to věděli.

Přejídání se

Přejídání se vede k přibývání na váze, obezitě, civilizačním chorobám, poškozuje vaše sebevědomí a stejně tak poškozuje váš mozek a snižuje mentální činnost a kornatění tepen v mozku.

Kouření

Každý z nás si je vědom toho, jak moc kouření ubližuje lidem, těm kteří kouří i těm, kteří kouří tzv. pasivně, především díky kuřákům v jejich okolí. Kouření je přesto  pro mnoho lidí stále velmi lákavé. Kouření cigaret však způsobuje problémy, které ubližují i vašemu mozku. Kuřáci mají také větší sklon k vzniku Alzheimerovy choroby a dalších onemocněních.

Zakrytá hlava během spánku

Spíte se zakrytou hlavou? Může to znít divně, ale opravdu někteří z nás tímto způsobem usínají. Tento zvyk snižuje příjem kyslíku během noci a vaše tělo trpí nedostatkem kyslíku, což se týká i vašeho mozku. Existuje také riziko zvýšeného dýchání oxidu uhličitého.

Znečištěné ovzdušímozku

Správnou funkci mozku zajišťuje kvalitní a pravidelný přísun množství kyslíku, avšak konstantní vdechování znečištěného vzduchu ovlivňuje činnost vašeho mozku.

Když jste nemocní

Pokud jste nemocní, ať už je to chřipka nebo zánět středního ucha, snažte se nepracovat, nepřemýšlet a především si odpočinout. Nemocné tělo potřebuje stopku na jakoukoliv mozkovou činnost. Nemoc je znamením přetaženého těla. Zkuste si řádně odpočinout alespoň, když jste nemocní.

Pravidelná konverzace

Mluvení zní pro nás jako běžná a velmi jednoduchá dovednost, kterou ovládá každý. Ve skutečnosti konverzace a celkově celé mluvení rozvíjí vaše mozkové funkce.

Rozvíjejte se

Pokud jste nemocní, vyčerpaní a unavení, je na čase, aby váš mozek odpočíval a s ním celý organismus, jestli jste ale zdraví a plní energie, rozvíjejte přemýšlení a stimulujte mozkové funkce tím, že budete číst kvalitní a třeba i složitější literaturu, přemýšlet nad problémy, uvažovat, řešit různé situace a váš mozek se bude stále procvičovat. Tímto způsobem nezakrní a bude vám sloužit až do stáří.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button