TOP 10

TOP 10 potravin, které obsahují vitamín C

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který hraje důležitou roli v udržování zdravé pojivové tkáně v našem těle, působí také jako silný antioxidant. Velký nedostatek vitamínu C ve vašem těle může mít za následek mnohá onemocnění, i když v dnešní době snad už každý konzumuje dostatek zeleniny a ovoce a naprostým nedostatkem vitamínu C netrpí. Bohužel i mírný nedostatek vitamínu C má za následek krvácení z dásní, pomalé hojení ran, suché a třepící se vlasy, červené skvrnky na kůži, jelikož stěny kapilár jsou tenčí a krev z nich může vytéct, ztráta imunity, atd.

Proč konzumovat potraviny bohaté na vitamín C?

 • podporuje zdraví kůže a tvorbu kolagenu
 • zlepšuje vstřebávání minerálů
 • bojuje proti poškození volnými radikály
 • posiluje imunitu a bojuje proti chřipce a nachlazení
 • zlepšuje zdraví stav dásní a zubů
 • důležitý pro zdraví krevní oběh a zdraví srdce

Doporučená denní dávka vitamínu C je u mužů 90 mg na den a u žen 75 mg na den. Minimální hodnota denního příjmu je 60 mg.

TOP 10 potravin:

 1. Pomeranče: 1 velký pomeranče= 82 mg (více než 100% denní dávky)
 2. Červená paprika: 1/2 šálku nasekané papriky= 95 mg (více než 100% DD)
 3. Kapusta: 1 šálek= 80 mg (134% denní dávky)
 4. Růžičková kapusta: 1/2 šálku vařené= 48 mg (80% denní dávky)
 5. Brokolice: 1/2 šálku uvařené= 51 mg (107% denní dávky)
 6. Jahody: 1/2 šálku= 42 mg (70% denní dávky)
 7. Grapefruit: 1/2 šálku= 43 mg (71% denní dávky)
 8. Kvajáva: 1 kus= 125 mg (více než 100% denní dávky)
 9. Kiwi: 1 kus= 64 mg (33% denní dávky)
 10. Zelené papriky: 1/2 nasekané= 60 mg (více než 100% denní dávky)

Sami vidíte, že pokud si z tohoto seznamu dopřejete denně alespoň dané množství paprik, pomerančů či jahod, váš denní příjem vitamínu C bude v pořádku. Preventivně tím pečujete o zdravý imunitní systém, jelikož vitamín C stimuluje tvorbu bílých krvinek, které napomáhají správnému fungování imunitního systému. Navíc je vitamín C důležitý antioxidant, které bílé krvinky chrání před oxidačním poškozením. Díky dostatečnému příjmu vitamínu C bude vaše pleť zdravá, vitamín C zabraňujete jejímu vysoušení. Chrání ji také před poškozením způsobené znečištěním a stresem. Volné radikály zrychlují proces stárnutí, ale vitamín C vás od tohoto průběhu chrání a zpomaluje tento proces.  Snižuje také riziko mrtvice.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button