Zdraví

100 let starý recept, jak vyléčit bylinkami oční zákal!

ŠEDÝ A ZELENÝ ZÁKAL

O druhé a třetí místo mezi nejčastějšími závažnými potížemi s očima se dělí zelený a šedý zákal a pak potéže způsobené poškozováním cév v oku při cukrovce. Právě šedý a zelený zákal patří mezi choroby, jichž se lidé obávají a které se v rodinách vyskytují opakovaně, ale o kterých se zároveň mezi lidmi neví dost na to, aby to každého přinutilo přijít včas na kontrolu.

Zelený zákal není pouze chorobou očí, má příčinu spíše v onemocnění ledvin. Ve většině případů jde ruku v ruce s revmatismem a bolestmi kloubů. Každý den by se měly vypít dva až tři šálky čajové směsi připravené z rovných dílů kopřivy, rozrazilu, měsíčku a přesličky, přičemž by se měla vždy přidat čajová lžička švédských bylinek. Chceme-li léčení urychlit, je třeba použít čerstvých rostlin.

Při šedém zákalu se několikrát za den potřou oční víčka švédskými kapkami. Z dopisů vidím, že jejich používání při šedém zákalu má dobré účinky.

Při zeleném zákalu je velmi důležitá sedací koupel z přesličky. Při poruše ledvin se přenáší jejich tlak směrem vzhůru až do očí. Sedací koupele z přesličky snižují tlak v chorých očích. Velmi dobře působí zvenku na ledviny, takže už v době koupele mizí tlak v nemocných očích. Použije se 100 g suchých nebo asi 2,5 litru čerstvých bylin. Na noc se dají do studené vody, která musí bylinky překrývat. Druhý den se vše zahřeje, scedí a přilije do teplé koupele, čas koupání dvacet minut. Během koupele se dolévá horká voda, aby se udržela stejná teplota. I koupelna musí mít přiměřenou teplotu. Voda má sahat nad ledviny, srdce však musí být nad vodou. Po koupeli se nemáme utírat, ale zabalit do koupacího pláště a jednu hodinu se potit ve vyhřáté posteli. Voda z lázně se následující dva dny večer znovu ohřeje.

Následující recept může být použit na parní lázeň očí:

20 g světlíku lékařského

30 g květu bezu černého

20 g kozlíku lékařského

20 g heřmánku

10 g sporýše lékařského

Vše se dobře promísí. Pět vrchovatých polévkových lžic směsi se spaří půl litrem bílého vína ohřátého na hranici varu. Na zavřené oči necháme působit páry. Víno uložíme do láhve a s menším množstvím čerstvého vína se připraví nová parní lázeň.

Chceme-li, aby se často velmi nepříjemné bolesti očí rychleji ztratily, přiložíme si po obědě na hodinu na zavřené oči vatu navlhčenou švédskými kapkami.

Na koupání očí můžeme použít i světlík lékařský, ale jen z velmi slabého nálevu. Když se po těchto koupelích bolesti zhorší, předávkovali jsme. Na jeden šálek dáváme nejvíce půl čajové lžičky bylinky a zápar se nechá krátce vyluhovat. Znovu připomínám, že nálev musí být slabý. Vždy připravujeme čerstvý a lze jej jen jednou použít.

zdroj: Marie Treben- Zdraví z Boží lékárny

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button