Zdraví

Ajurvédské bylinky na rovnováhu těla

Kvalita našeho zdraví úzce souvisí s rovnováhou všech základních funkcí. Ty jsou vzájemně propojené a jedna může podporovat druhou za cenu případné nerovnováhy. Žádné oddělení těla a mysli není, vše jde spolu ruku v ruce.

Máte třeba podrážděný žaludek?

Vyhněte se kořeněnému jídlu a jezte více vlákniny. Zároveň podporujte další oblasti jako imunitu, funkci mozku a kosti. Infekce a stres spustí podráždění žaludku, zatímco vaše kosti ponesou tíhu špatně stráveného jídla. Chápete tu podstatu?

Mimo trávení je disharmonie spojená také s nedostatkem spánku. Hluboký spánek napomáhá růst svalům, regeneruje paměť, rozvětvuje nervové buňky, syntetizuje základní bílkoviny a hormony, také snižuje citlivost na bolest. A v neposlední řadě metabolismus – ten směřuje k toku vaší energie. V některých případech produkuje energii, v jiných jí využívá.

Jak jste na tom s imunitou?

Imunitní systém zabraňuje invazi cizích druhů (mikrobů a patogenů), vypořádává se s nimi a potlačuje vznik volných radikálů.

A co váš mozek? Mozek slouží jako hlavní vypínač těla. Někteří lidé mají výkonnější frontální systém mozku a jsou rychlejší v rozhodování a celkově aktivnější, než pomalí a stabilní jedinci. V prvním případě jsou tito lidé nadměrně stimulovaní.

Důležitá je rovnováha, dozvíte se vše v následujících řádcích, kde jsou vypsané bylinky pro konkrétní účely.

Podpora přirozeného trávení – bylinky:

Kardamon, haritaki, fenykl, vidanga (falešný černý pepř)

Podpora spánku – bylinky:

Brahmi, heřmánek, jatamansi, muškátový oříšek, shankhpushpi

Podpora přirozené metabolické funkce – bylinky:

Amla, ashwagandha, kapikacchu, lékořice, muškátový oříšek, shatavari, vidari

Podpora imunitních reakcí – bylinky:

Bibhitaki, svatá bazalka, guduchi, lékořice, kurkuma

Podpora mozkových funkcí – bylinky

Brahmi, jatamansi, shankhpushpi, kurkuma

Tělo stárne, což je jasné. Mějte však pod kontrolou tyto přirozené funkce a uvidíte, že se budete cítit fit.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button