JídloKrásaOstatníPřírodní léčbaZdraví

Fisetin: Rostlinný flavanol, který umí zpomalit stárnutí

V určitém věku je touha po věčném mládí něčím, co předem zaměstnává lidskou mysl a každý chce vědět, co je klíčem k dlouhému a zdravému životu. Časné známky stárnutí jsou snadno patrné na kůži a vlasech ve formě jemných linek, skvrn, vrásek, vypadávání vlasů, šedivění vlasů a pigmentace. Stárnutí však není důsledkem pouze jednoho faktoru. Jeho vliv je vidět i na buněčné úrovni, což má nakonec nepříznivý vliv na celkové zdraví. Výzkumníci a lékaři neustále hledají prostředky proti stárnutí. A tentokrát objevili silný účinek záhadné organické sloučeniny fisetinu.

Fisetin je přírodní kúrou proti stárnutí

Ve výzkumu z roku 2018, který provedli členové lékařské fakulty University of Minnesota, bylo zjištěno, že fisetin, přítomný v mnoha ovoci a zelenině, má vlastnosti proti stárnutí. Výzkumníci Paul D. Robbins a Laura J. Niedernhofer provedli test na starých myších tak, že jim podávali flavonoidní polyfenoly. Z 10 testovaných flavonoidů poznamenali, že fisetin byl nejúčinnější. V provedené studii zjistili, že fisetin má potenciál zlepšit celkové zdraví a prodloužit životnost snížením zátěže poškozených buněk v těle, nazývaných senescentní buňky. Zatímco studie byla prováděna na myších, výzkumníci uvedli, že stejné vlastnosti byly relevantní i pro lidské bytosti.

Jak ovlivňuje tělo?

Zjednodušeně řečeno, jak člověk začne stárnout, poškozené buňky se v těle začnou hromadit. Věk zde hraje velmi důležitou roli, protože čím jste mladší, tím zdravější je váš imunitní systém, aby odstranil poškozené buňky. Schopnost imunitního systému člověka vyčistit tyto poškozené buňky s věkem klesá, což způsobuje jejich hromadění, bobtnání a nakonec degradaci tkáně. To pak může vést ke smrtelným onemocněním, jako je rakovina. Fisetin pomáhá snižovat zátěž těchto poškozených buněk a zlepšuje celkové zdraví a dlouhověkost života. Proto je velmi důležité zahrnout tento základní flavonoid do vaší stravy.

Jak získat fisetin?

Fisetin je známý pro své zdraví prospěšné účinky, včetně jeho role v chemoprevenci rakoviny. Tento životně důležitý flavonoid se nachází například v jahodách, okurkách, hroznech a jablkách. Pojďme se tedy ve stručnosti podívat na jejich vlastnosti a na zajímavé způsoby, jak jej začlenit do každodenního jídelníčku.

Najdete ho i v hroznech

Jahody – Opravdu není nic jako nasbírat čerstvé ovoce ze své zahrádky a přeměnit ho na úžasné recepty. Toto šťavnaté ovoce chrání před degenerací mozku a předchází vážným nervovým onemocněním, jako je Alzheimerova choroba. Z tohoto ovoce můžete připravit lahodné smoothies nebo džemy.

Jablko – Je známo, že jablko, jedno z nejvýživnějších druhů ovoce, zlepšuje kapacitu plic. Ovoci můžete dát zajímavý nádech tím, že z něj připravíte lahodné jablečné koláče, bramborovo-jablečné placky, jablečné čedarové fondue, ovocný salát a podobně.

Tomel – Jde o červenohnědé nebo oranžové plody, které vypadají docela podobně jako rajče. Obvykle jsou k dispozici ve dvou variantách. Je známo, že zlepšuje trávení a je účinným antioxidantem. Dají se z něj připravit lahodné džemy. Lahůdkou jsou i tomelové tvarohové koláče.

Lotosové kořeny – Kořeny lotosu jsou dřevité, jedlé kořeny, které jsou známé svou křupavou strukturou a minimální sladkou chutí. Kořen je svou povahou velmi všestranný a může být dušený, dušený, restovaný nebo smažený. Zabraňuje zadržování vody a reguluje krevní tlak.

Cibule – Cibuli lze použít buď jako zeleninu samotnou nebo jako dochucovadlo. Tato zelenina snižuje špatný cholesterol a triglyceridy a rozpouští krevní sraženiny. Lze ji vařit, strouhat, restovat, opékat nebo smažit.

Hrozny – Hrozny jsou extrémně výživné a chrání vaše srdce.Mají průměrný glykemický index a glykemickou zátěž v nižším rozmezí a mohou poskytovat zdravotní výhody lidem s diabetem . Okurka – Tato zelenina, s oblibou používaná do salátů, zlepšuje zdraví pokožky a vlasů. Okurková voda je známá tím, že udržuje vaši pokožku mladou a svěží. Pomáhá také v prevenci rakoviny.

Mango – Toto sezónní ovoce posiluje imunitní systém a červené krvinky. Kromě toho čistí pokožku, podporuje zdravá střeva a snižuje špatný cholesterol.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button