12 každodenních návyků, které způsobují akné
Akné je nepříjemný kožní problém, který si často vybírá své mýtné na sebevědomí. Všeobecně jsou za nejčastější důvod jeho vzniku považovány hormony, avšak ne ve všech případech je můžeme určit jako hlavní viníky. Ve skutečnosti tento kožní problém mohou způsobovat i některé naše každodenní návyky. Zde je seznam některých z nich.
Používání chemických kosmetických produktů
Všechny make-up produkty nejsou vhodné pro všechny typy pleti. Některé výrobky v sobě obsahují umělá barviva, lanolin, minerální oleje, umělé vůně a další chemikálie, které mohou dráždit kůži a způsobovat akné. Snažte se používat přírodní produkty, které neucpávají póry a jsou určené pro váš typ pleti.
Nedostatečná hydratace
Bez ohledu na to, jaký typ pleti máte, je nutné ji vyživovat vhodným krémem. Bez hydratace není vaše pokožka schopná udržet dostatečnou úroveň hydratace – poté je kůže podrážděná a náchylná k pupínkům. Chovejte se ke své pleti jemně a udržujte ji hydratovanou, abyste zabránili jejímu nadměrnému vysušování.
Příliš mnoho stresu
Když jste ve stresu, dochází ke zvýšení hladiny hormonů v těle, která způsobuje akné. Proto se snažte podnikat kroky, které by jej snížily, například meditujte či provádějte dechová cvičení, která vám pomohou relaxovat.
Špinavé prádlo
Déle neprané ložní prádlo může být další příčinou vzniku akné, je totiž živnou půdou pro bakterie. Proto své povlečení často perte a používejte čisté ručníky. Na praní používejte čisticí prostředky a změkčovadla, jež neobsahují tolik chemických prostředků.
Špatné vlasové přípravky
I použití nesprávných vlasových přípravků může mít svůj podíl na vzniku pupínků. Pamatujte, že vlasy přichází často do kontaktu s obličejem, a tímto se chemické látky přítomné ve výrobcích péče o ně dostávají do kontaktu s pokožkou. Pokud si vlasy myjete každý večer před spaním, svažte si je poté do ohonu nebo používejte bylinné produkty.
Špinavé kosmetické aplikátory
Pokud patříte mezi milovnice make-upu, pak je nutné, abyste své štětce, houbičky a další aplikátory, udržovala v čistotě. Tyto nástroje se jinak hemží bakteriemi z odumřelých kožních buněk, a tak mohou způsobovat kožní problémy. Houbičky perte po každém použití a štětce čistěte alespoň jednou týdně.
Nezdravé jídlo
Konzumace nezdravého jídla má na vznik akné lví podíl. Strava s vysokým obsahem cukru, tuku a bílé mouky dělá ve vašem organismu nepořádek, který se následně projeví i na vaší pleti. Proto se snažte nezdravým potravinám co nejvíce vyhýbat.
Špatné oblečení
Oblečení vyrobené z tkanin, jako je polyester a lycra, mohou zachycovat odumřelé kožní buňky a pot. To se poté může poté projevit různými kožními problémy včetně akné. Vybírejte si oblečení s přírodními vlákny, jako je například bambus či bavlna, která nechají pokožku dýchat.
Nadměrné kouření
Podle výzkumu provedeného na dermatologickém institutu San Gallicano v Římě vyšlo najevo, že kuřáci většinou rovněž trpí na akné. Bylo také zjištěno, že kuřáky, které akné trápilo během dospívání, mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že jím budou trpět i v dospělosti v porovnání s nekuřáky.
Parfémy
Použití parfémů může způsobit podráždění kůže. Ujistěte se tedy, že při aplikaci vůně se vyhýbáte tváři. Můžete například nanést parfém na zápěstí a poté jím potřít také oblast krku. Pokud máte citlivou pleť, vyhýbejte se také sprchovým gelům a šamponům s parfemací.
Neodlíčení
Před tím, než jdete spát, se vždy nezapomeňte odlíčit a hydratovat pleť.
Opalování
Pokožka je po opalování suchá a poté produkuje více mazu, který následně ucpává póry a zvyšuje riziko vzniku akné. A to nemluvíme o zvýšeném riziku rakoviny a známek stárnutí.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos