Rady a tipyZdraví

Namixujte si směs bylinek, která vás uklidní a zbaví stresu

Není nic jednoduššího než vyrazit ven na procházku a nasbírat si bylinky, nasušit si je a vytvořit si vlastní směs bylin, která vám poslouží jako čaj. Podle toho, jaké byliny vyberete, bude váš výluh účinkovat. Pokud nemáte čas sbírat byliny, nechte se alespoň inspirovat a připravte si vlastní směs bylin z nakoupených bylinek, která má uklidňující účinky. Volte přírodu před průmyslově vyráběnými produkty.

Uklidnění a relaxace

Nemůžete večer usnout? Čeká vás druhý den stresující prezentace nebo zkouška? V tom případě je pro vás více než potřebnou volbou uklidňující čaj, který vám pomůže usnout, uvolnit se a vyčistit myšlenky. Víte, jaké byliny vám v tom pomohou? Zvolte raději přírodní cestu než léčiva z farmaceutického průmyslu, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům a nepřirozeně silným účinkům na vaše tělo.

Jaké byliny mají uklidňující účinky?

Některé byliny, které rostou i blízko vašeho domu, v sobě skrývají uklidňující účinky. Není jich málo a mají nejen příjemnou chuť, ale přináší vám i mnoho zdravotních výhod spojených s trávením, mají protizánětlivé účinky.

Třezalka

Celým názvem třezalka tečkovaná, je bylina, která má spíše účinky sedativa, v podstatě jde o mírné přírodní antidepresivum. Často se přidává do různých uklidňujících směsí. Působí na hladinu serotoninu v mozku, kterou zvyšuje. Pozor byste si měli dávat především na to, abyste ji neužívali společně s klasickými antidepresivy, které máte předepsané od lékaře. Třezalka má i sílu ovlivnit účinek některých léku. Pokud ji užíváte, neměli byste ani příliš často chodit na sluníčko, jelikož může dojít ke kožní reakci, ve smyslu tvoření tmavých skvrnek.

Levandule

Tato rostlina je nejen krásná a aromatická, ale má na vás též uklidňující účinky, proto bývají její nasušené květy součástí bylinných polštářů či různých pytlíčků. Nasušené květy levandule mají uklidňující účinky. Mimo to působí příznivě na trávicí systém, bojují proti nadýmání a zmírňuje žaludeční křeče.

Meduňka

Meduňku jen tak na louce nepotkáte, ale můžete si ji pěstovat doma v květináčku nebo na zahradě. Je to trvalka, jejíž listy dokonale voní. Můžete si ji nasušit na zimu a konzumovat celoročně. Meduňka má zklidňující, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pro vaše zdraví je velmi příznivá a chuť a vůně meduňkového čaje je opravdu lahodná.

Kozlík lékařský

Další bylina, která vám pomůže dojít uvolnění a zbaví vás stresu, to je kozlík lékařský. Lidově je nazýván jako valeriána. Kozlík je vytrvalá bylina, z které se zpracovává kořen. Kozlík lékařský není oblíben pouze lidmi, ale milují ho také kočky, které se v něm rádi vyvalují. Často jsou s ním plněni kočičí hračky, spolu se šantou. Kozlík oplývá zklidňujícími účinky a pomáhá při problémech se žaludkem, zvláště pokud vás trápí křeče.

Mučenka

Vzpomínáte na krásné fialové květy mučenky? Ano, i mučenka vám pomůže od stresu. Vytrvalá rostliny, původem z Jižní Ameriky se dnes pěstuje i v Evropě.  Dopřejte si ji, pokud nemůžete spát, cítíte úzkost či jste podráždění.

Chmel

Přidejte si do své uklidňující směsi bylin také chmel. Chmel všichni dobře známe a z popínavé rostliny se do směsí používají usušené samičí květy. Chmel má sedativní účinky, ale pozitivně působí také na trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Obsahuje totiž hořčin. Chmel dodává směsi bylin specifickou chuť a vůni.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button