5 receptů s medvědím česnekem. Vyzkoušejte pesto, pomazánku či quiche
Stále si můžete užívat procházek v přírodě. Využijte jich nejen k relaxaci a uvolnění mysli, ale také ke sběru některých bylin. Kromě mladých lístků kopřiv můžete sbírat také divokou pažitku, šťovík či medvědí česnek. Ten může zajímavě oživit jídelníček a přinést dávku vitamínů a antioxidantů. Zakomponujte jej do vašeho jídelníčku i vy a vydejte se na jarní sběr medvědího česneku.
Pomazánka
Pomazánka z medvědího česneku je skvělou volbou k snídani, k svačině, ale i jako lehká večeře. Stane se skvělým zpestřením jídelníčku v jarních dne a dodá do těla dávku antioxidantů. Na přípravu budete potřebovat:
- 250 g krémového sýra
- 3 lžíce majonézy
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- 80 g parmazánu
- pažitka
- medvědí česnek
- sůl a pepř
- pečivo
V misce smíchejte krémový sýr, majonézu a hořčici. Přimíchejte najemno nastrouhaný parmazán. Pažitku a medvědí česnek nasekejte nadrobno a přimíchejte do pomazánky. Dochuťte solí a pepřem. Podávejte s čerstvým pečivem.
Jarní polévka
V chladnějších jarních dnech si dopřejte polévku s medvědím česnekem. Krémová konzistence, jemná česneková chuť a dávka zdraví, to vše vám polévka dopřeje. Připravte si na ni:
- 60 g medvědího česneku
- 500 ml zeleninového vývaru
- 100 ml bílého vína
- 1 malá cibule
- 60 g másla
- 2 smetany ke šlehání
- 1 brambora
- špetka muškátového oříšku
- sůl a pepř
V kastrolku rozehřejte 30 g másla, přidejte nadrobno nakrájenou cibuli. Nechte ji zesklovatět. Přilijte víno a nechte jej odvařit. Poté přidejte vývar a bramboru a přiveďte k varu. Nakonec přidejte pokrájený medvědí česnek, smetanu, muškátový oříšek a sůl. Polévku rozmixujte tyčovým mixérem. Dochuťte solí a zjemněte máslem.
Svěží pesto
Z medvědího česneku si můžete připravit i zásobu pesta, které můžete použít na těstoviny, gnocchi, ale třeba i na topinku. Pesto z medvědího česneku je opravdu zdravé a chutná skvěle. Na jeho přípravu budete potřebovat:
- svazek medvědího česneku
- hrst kešu či piniových oříšků
- 3-4 lžíce olivového oleje
- 30 g parmazánu
- sůl
Opláchněte medvědí česnek. Přidejte jej do mixéru a postupně mixujte a přidávejte olivový olej. Poté přidejte nastrouhaný parmazán a dochuťte solí. Použít jej můžete rovnou či skladovat v lednici zakápnuté olivovým olejem.
Krémový quiche
Medvědí česnek můžete samozřejmě přidat do klasické jarní nádivky. Vyzkoušejte však také přípravu chutného quiche s medvědím česnekem. Na přípravu budete potřebovat:
- 280 g hladké mouky
- 140 g másla
- 80 ml vody
- sůl
Náplň:
- 200 g lučina
- 100 g měkkého tvarohu
- 100 g nivy/strouhaný sýr
- 50 g slaniny
- 2 vejce
- 250 ml plnotučného mléka
- 100 g medvědího česneku
- hrst čerstvého špenátu
- sůl a pepř
Začněte s přípravou těsta. Z másla, mouky, vody a soli vypracujte těsto, které necháte hodinu odpočívat v lednici. Troubu předehřejte na 200 stupňů. Poté těsto vyválejte do kruhu a dejte do koláčové formy vyložené pečícím papírem. Nezapomeňte těsto propíchat vidličkou, položte na něj pečící papír a luštěniny, které zabrání nafukování těsta. Dejte péct na 20 minut.
V době pečení si připravte směs. Medvědí česnek a špenát pokrájejte a dejte do mísy. Přidejte tvaroh, lučinu, mléko, sůl, pepř, nadrobenou nivu či nastrouhaný sýr a vejce. Promíchejte. Můžete přidat i opečenou slaninu.
Nakonec vlijte připravenou směs do předpečeného těsta, které mělo čas trochu vychladnout. Pečte při 180 stupních na cca 30 minut.
Bylinné máslo
Máslo z medvědího česneku je opravdová dobrota, kterou oceníte především k snídani. Chutná skvěle s čerstvým pečivem, do sendvičů či jako doplněk na rybu, popřípadě na brambory. Připravte si:
- 250 g másla
- svazek medvědího česneku
- sůl a pepř
Listy medvědího česneku omyjte a nasekejte najemno. Máslo nechte ideálně změknout do pokojové teploty. Poté ušlehejte máslo spolu s nasekaným česnekem, solí a pepřem do jemné pěny. Vzniklou směs můžete vytvarovat do válečku s pomocí potravinové fólie a krájet na kolečka, popřípadě jím naplnit menší misky. Skladujte v lednici.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos