OstatníZdraví

5 úžasných výhod hlubokého dýchání

Věřte tomu nebo ne, ale i způsob dýchání vám dokáže v mnoha situacích pomoci. Existuje mnoho výhod hlubokého dýchání, jak fyzických, tak psychologických, a nevyžaduje téměř žádné úsilí.

Co je hluboké dýchání?

Hluboké dýchání odkazuje na praxi dýchání z bránice, spíše než na obvyklé mělké dýchání hrudí, které většina lidí provádí nevědomě. Hluboké dýchání je také někdy známé jako stimulované dýchání, břišní dýchání nebo břišní dýchání. Hluboké dýchání z hrudníku pomáhá spodní části plic přijímat více kyslíku, což podporuje průtok krve celým tělem. Často se o něm hovoří v praktikách všímavosti a řada duchovních a světských tradic v průběhu staletí propagovala cvičení hlubokého dýchání jako způsob, jak prospívat tělu fyzicky i duševně.

Výhody hlubokého dýchání

Mezi hlavní výhody hlubokého dýchání patří zvýšení hladiny energie, snížení hladiny stresu a úleva od úzkosti a deprese.

Více energie

V dnešním světě tělo každý den reaguje na stovky stresorů. Když je tělo neustále ve vysoké pohotovosti, může to způsobit určité biologické příznaky, jako je zrychlený srdeční tep, napnuté svaly a krátké, zrychlené dýchání. Udržení tohoto druhu stresu může také vyžadovat spoustu energie. Pomalé, hluboké dýchání stimuluje nervy a dodává tělu více kyslíku, zklidňuje část stresu a dodává tělu více paliva pro práci.

Méně nemocných a lepší celkové zdraví

Zmírnění stresu cvičením hlubokého dýchání může pomoci předcházet nebo zmírnit vysoký krevní tlak, nespavost, hypertenzi a kardiovaskulární onemocnění. Může také pomoci podpořit zdravý imunitní systém. Dokonce se ukázalo, že pomáhá kuřákům, kteří přestávají kouřit.

Zvýšená cirkulace

Hluboké dýchání pomáhá zvýšit hladinu kyslíku ve vašem krevním řečišti, což způsobuje rozšíření vašich cév. Nejen, že to pomáhá regulovat krevní tlak a hypertenzi, ale zdravý oběh také snižuje riziko aneuryzmatu nebo mrtvice.

Svalová relaxace

Hluboké dýchání umožňuje uvolnění fyzického napětí v těle. Hluboké dýchání také uvolňuje endorfiny v mozku, které mohou bojovat proti zánětu a mají mírné schopnosti bojovat proti bolesti.

Snížení deprese a úzkosti

Bylo prokázáno, že hluboká dechová cvičení nejen snižují hladinu stresových hormonů v těle, ale také uvolňují dopamin do mozku, což vám může poskytnout pocity klidu a pohody.

Hluboké dýchání má řadu výhod

Jak hluboké dýchání provádět?

Většina lidí se krátce, mělce nadechne do hrudníku. Může ve vás vyvolávat pocit úzkosti a vyčerpání vaší energie. S touto technikou se naučíte, jak provádět větší nádechy až do břicha.

  1. Udělejte si pohodlí. Můžete ležet na zádech v posteli nebo na podlaze s polštářem pod hlavou a koleny. Nebo můžete sedět na židli s opřenými rameny, hlavou a krkem o opěradlo židle.
  2. Nadechněte se nosem. Nechte své břicho naplnit vzduchem.
  3. Vydechněte nosem.
  4. Položte si jednu ruku na břicho. Druhou ruku položte na hruď.
  5. Při nádechu vnímejte, jak se vám zvedá břicho. Při výdechu vnímejte, jak se vaše břicho snižuje. Ruka na břiše by se měla pohybovat více než ta, kterou máte na hrudi.
  6. Udělejte další tři plné, hluboké nádechy. Dýchejte naplno do břicha, jak se zvedá a klesá s dechem.

Zaměřte se na dýchání

  1. Zatímco se zhluboka nadechujete, použijte ve své mysli obrázek a slovo nebo frázi, abyste se cítili uvolněněji.
  2. Zavřete oči, pokud jsou otevřené.
  3. Několikrát se zhluboka nadechněte.
  4. Nadechněte se. Zatímco to děláte, představte si, že vzduch je naplněn pocitem míru a klidu. Zkuste to cítit v celém těle.
  5. Vydechněte. Zatímco to děláte, představte si, že z vás vzduch odchází společně s vaším stresem a napětím.
  6. Nyní použijte slovo nebo frázi svým dechem. Při nádechu si v duchu řekněte: „Dýchám v klidu a míru.“
  7. Při výdechu si v duchu řekněte: „Vydýchávám stres a napětí.“
  8. Pokračujte 5-10 minut.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button