Ostatní

6 různých typů bolesti hlavy: Zjistěte, na které si dát pozor

Všichni jsme asi zažili bolest hlavy způsobenou různými důvody. Bolesti hlavy se tak bohužel stávají neodmyslitelnou součástí našeho života. Ve většině případů se jedná o obyčejné bolesti, kterých se lze velmi snadno zbavit různými způsoby. Pokud jsou ale bolesti nepříjemně silné a dlouhodobé, mohou způsobit i vážnější zdravotní problémy. A zatímco je většina bolestí hlavy zcela neškodná, existuje i několik typů, na které byste si měli dát pozor.

  1. Shluková bolest hlavy

Touto bolestí hlavy trpí především muži. Jedná se o nejméně známý typ, ale také nejbolestivější. Dosud nebyla příčina těchto bolestí odhalena, ale předpokládá se, že důvodem vzniku může být abnormální aktivita v mozku. Termín „shluková“ se vztahuje ke skupině bolestí, které se pravidelně opakují a jsou velmi intenzivní. Lidé, trpící tímto druhem bolesti hlavy, popisují tyto stavy jako silně vyčerpávající s velmi nepříjemnou bodavou bolestí. Většinou je postiženo místo kolem a za očima.

  1. Krční bolesti hlavy

Když lidé zažívají krční bolesti hlavy, začínají jejich nepříjemné pocity v oblasti týlní části hlavy, která se šíří dopředu a postihuje oblast kolem uší, očí a čela. Tyto bolesti jsou velmi podobné napětí a migréně a mají různou intenzitu i dobu trvání. Nejčastějším původce těchto bolestí jsou poruchy horní krční páteře, především poškození prvních třech krčních nervů vystupující z míchy.

  1. Migréna

    maxresdefault

Migréna se obvykle vyskytuje na jedné straně hlavy. Pulzující bolest nejčastěji začíná v ranních hodinách, nebo se zvýšenou fyzickou aktivitou a pohybem. Existuje několik příznaků tohoto typu bolesti. Jsou jimi citlivost na světlo, zápach a hluk, zvracení, nevolnost, závratě a rozostřená mysl. Migréna může být způsobena řadou faktorů, z nichž stres je jeden z nejhlavnějších.

Tento typ bolesti nejčastěji postihuje lidi, kteří jsou citlivější a také více temperamentní. Významným faktorem je i hormonální vliv u žen, proto se často vyskytuje v průběhu menstruace. Dalšími faktory může být nedostatek spánku, volba jídla a kouření.

  1. Nosní bolesti hlavy

Asi každý již zažil bolest způsobenou nárazem nosu, která se line od nosu, mezi oči až do čela. Ano, takto vypadá i tento typ bolesti hlavy. Pokud při ní hýbete hlavou, bolest se zpravidla ještě zintenzivní. Je-li jediným příznakem tato bolest a nezvyšuje se rýma, bolest v krku, nebo kašel, jedná o bolest dutiny nosní. Touto bolestí trpí často pacienti, kteří trpí migrénami, proto někdy migrénu může vystřídat bolest dutiny nosní a nebo mohou probíhat současně.

  1. TMJ

Tento typ bolesti postihuje velmi mnoho lidí a je považován za chronickou nemoc. Část postižených lidí ve skutečnosti žádnou bolest necítí, ale často mají opotřebované čelisti, rozbité zuby a zubní výplně a nestálý tvar úsměvu. Svaly v obličeji jsou neustále v napětí a tlaku. Časté je i skřípání zuby.

Takovýto stav vzniká v případě, vysílá-li tělo do oblasti čelisti, krku a ramen, více krve, než by mělo. Pokud tento pacient trpí bolestí hlavy, podobá se migréně.

  1. Tenzní bolest hlavy

Nejběžnějším typem bolesti hlavy, která tvoří 90% všech bolestí hlavy, je tenzní bolest hlavy, kterou zažili snad všichni alespoň jednou v životě. Může trvat pár hodin, ale i několik dní a vyznačuje se nepříjemným pocitem tlaku na spáncích, čele, tváři i krku. Lidé tento stav popisují tak, jako by na ně něco tlačilo. Lze cítit bolest na obou stranách hlavy. Ve většině případů je bolest mírná až střední, ale intenzita může stoupat s ránem a večerem. Tenzní bolest hlavy není nebezpečná, pokud není důsledkem vážnějšího stavu. Často pomohou běžná analgetika z lékáren, spánek nebo zvýšení pitného režimu.

Jestli i vás občas trápí bolest hlavy, nyní už víte, zda se jedná o vážnější poruchu či jen běžnou bolest. Pokud ale trpíte bolestmi častěji, a nebo jsou velmi intenzivní, neváhejte navštívit svého ošetřujícího lékaře.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button