JídloPrevenceRady a tipyVitamínyZdraví

6 zdravých bylinek, se kterými byste měli vařit

Kapusta, špenát a brokolice nejsou jediné zelené pokrmy, které byste měli mít na svém seznamu potravin. Existuje celý svět zdravých bylinek, které můžete vyzkoušet. Bylinky nejen udělají vaše jídlo lahodnějším a vzrušujícím k jídlu, ale mohou také udělat hodně pro to, abyste se cítili dobře.

O bylinkách bychom měli uvažovat jako o zelenině, a proto poskytují prakticky bezkalorický zdroj živin a důležitých fytonutrientů pro podporu lepšího zdraví.

Dávno před moderní medicínou se starověké civilizace silně opíraly o různé bylinky pro jejich léčivé vlastnosti. I když existuje jen velmi málo vědeckých důkazů o tom, že jakákoli jednotlivá bylina může přímo předcházet nebo léčit vážné nemoci, výzkum stále více ukazuje, že mnoho z nejběžnějších možností v obchodech s potravinami má vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko vzniku určitých onemocnění nebo zmírnit určité příznaky.

Pokud jde o kulinářské bylinky, máte spoustu možností v závislosti na vašich preferencích chuti a na tom, do jakých jídel je chcete přidat.

Oregano

Pokud by Itálie nebo Řecko měly typickou chuť, štiplavé a dřevité oregano by bylo hlavním uchazečem. Tyto drobné, ale mohutné lístky z čeledi mátovitých (Lamiaceae) se mohou pochlubit obrovským množstvím antioxidantů.

Kyselina rozmarinová byla objevena jako primární antioxidant v oreganu. Tyto antioxidanty mohou inhibovat chemické reakce v těle, které produkují volné radikály, které poškozují buňky a nakonec vedou k onemocněním, jako jsou srdeční choroby, rakovina a diabetes typu 2.

Jak oregano používat:

Pravděpodobně jste zvyklí na sušené oregano, ale pro lepší chuť zkuste sáhnout po čerstvých listech. Oregano dokáže zvýraznit víc než jen pizzu: hodí se také do marinády, marinara omáčky, omelety a salátové dresinků. Chcete-li zjemnit jeho silnou chuť, přidejte do pokrmů lístky oregana během několika posledních minut vaření.

Máta peprná

Obyčejná bylina obsahuje hrst flavonoidních antioxidačních sloučenin, především eriocitrin, luteolin a hesperidin. Tyto flavonoidní sloučeniny mají řadu funkcí, z nichž dvě jsou protizánětlivé a antioxidační. Pomáhají našim buněčným procesům, metabolickému přenosu živin a odstraňování toxických vedlejších produktů.

Jak mátu používat:

Lístky máty lze přidat do čaje nebo přidat svěží tóny do zeleninových a ovocných salátů, omáček, obilných misek a smoothies.

bylinka-mata peprna

Bazalka

Tato letní bylina může být dobrá pro vaše oči. Je zdrojem jak luteinu, tak zeaxantinu. Vysoké hladiny těchto sloučenin ve stravě snižují riziko věkem podmíněné makulární degenerace, což je největší důvod ztráty zraku, jak stárneme. Tyto sloučeniny se ukládají v makulární oblasti sítnice oka a zdá se, že chrání naše oči před škodlivým světlem a mají také přímé antioxidační účinky.

Bazalka také dodává vysoké množství vitamínu K a menší množství vitamínu C, beta-karotenu a manganu.

Jak bazalku používat:

Bazalka je známá jako klíčová složka italských klasik včetně pesta, pizzy a salátu caprese, ale její sladká chuť se velmi dobře hodí do řady jídel a dokonce i do koktejlů. Zkuste ho spárovat s letními základními pokrmy, jako jsou rajčata, broskve a grilované maso.

Petržel

Tato středomořská bylinka je mnohem víc než jen ozdoba. Porce ¼ šálku je vynikajícím zdrojem vitamínu K, který dodává více než dvojnásobek toho, co potřebujete za den. To dělá z petržele dobrou volbu pro posílení zdraví srdce.

Vitamin K také pomáhá tělu vytvářet proteiny potřebné pro srážení krve, což zastavuje nadměrné krvácení ran a podporuje lepší hustotu kostí, aby se snížilo riziko osteoporózy. Mezi další nutriční výhody této byliny patří vysoké množství vitamínu C a beta-karotenu, který se používá k výrobě vitamínu A.

Jak petržel používat:

S jemně nahořklou, svěží, pepřovou chutí je petržel skvělým všeumělem v kuchyni. Nasekejte hrst nebo dvě a posypte polévky, saláty, opečené brambory a těstoviny.

Rozmarýn

Rozmarýn obsahuje polyfenolové antioxidanty, které mohou pomoci zpomalit šíření rakovinných buněk a následně růst nádorů.

I přičichnutí k němu může být pro nás dobré. Jedna z jeho sloučenin, zvaná 1,8-cineol, může zvýšit mozkovou aktivitu.

Jak rozmarýn používat:

Kromě marinování grilovaného masa lze touto bylinkou dodat piniovou příchuť všemu, od restované kořenové zeleniny až po dušená jídla.

Šalvěj

Šalvěj může zlepšit funkci mozku a paměť, potenciálně posílením signálních drah v mozku. Některé sloučeniny v šalvějí mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Šalvěj také snížit závažnost a výskyt návalů horka u žen v menopauze.

Jak šalvěj používat:

Šalvěj lze použít na masové marinády, chleby, pokrmy na bázi fazolí, dušená masa, rajčatové omáčky a šťouchané sladké brambory. Vaření šalvěj zjemňuje, takže pro plnou chuť ji přidejte na konci procesu vaření. Pokud upřednostňujete v pokrmu jen náznak šalvějové chuti, přidejte ji na začátku.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button