7 důvodů, proč jsou vaše prsty stále studené
Pokud jdete ven na procházku a venku vládne zima, je naprosto normální, že se domů vrátíte s promrzlými prsty. Někteří lidé ale trpí pocitem studeným prstů neustále. Tušíte, co za tím stojí?
Studené prsty
Končetiny, a zvláště prsty, jsou vždy o něco chladnější než zbytek těla, protože krev nejdříve putuje přes srdce, mozek, plíce a další důležité orgány a až poté se dostává do končetin. Rozvod krve až do nejvzdálenějších míst těla je náročný. Nicméně, pokud jsou vaše prsty stále studené, jde o problém, který má vašemu tělu něco signalizovat. Důvody studených prstů mohou být různé.
Proč mám ledové prsty?
Příčinou studených prstů bývají problémy s oběhovým systémem, psychické poruchy, anémie, nedostatek vitamínu B12, nízký krevní tlak, stres, léky či kouření.
1. Raynaudův syndrom
Tento syndrom se projevuje přechodným neprokrvením prstů. To se vyskytuje po vystavení rukou chladu, ale důvodem může být i emocionální stres.
Syndrom má dva stupně: primární a sekundární. Podstatou primárního syndromu je stažení cév, které způsobuje zhoršené prokrvování prstů. Tento typ syndromu se nejčastěji objevuje u žen s hubenou a křehce vyhlížející postavou. Sekundární typ syndromu označuje jev, který doprovází jiné onemocnění. Může jít tedy o revmatologická onemocnění, aterosklerózu cév, které doprovází nedokrvené prsty. U první formy jsou prsty pouze ledové a brní, u druhé formy jde už o bolestivý pocit.
2. Onemocnění štítné žlázy
Osoby, kterým štítná žláza nepracuje tak, jak by měla, mívají chladné prsty. Štítná žláza je v podstatě termostat těla a když je méně aktivní, velké množství funkcí těla se zpomalí, přichází jednotlivé symptomy jako únava, zácpa, pocit chladu a studené prsty. Onemocnění štítné žlázy je nejčastější u žen nad 50 let.
3. Oběhové problémy
Lidé obvykle předpokládají, že jejich studené prsty souvisí s problémem cirkulací krve. I tuto příčinu můžeme potvrdit. Špatný krevní oběh je důsledkem snížené činnosti srdce, které nedokáže pohánět krev po celém těle. Důvodem jsou zúžené cévy, překážky v průtoku krve, které jsou způsobeny ucpáváním tepen či menších kapilár. Pokud srdce není schopné dovést dostatečné množství krve do celého těla, neprokrvují se ani prsty, které jsou v konečné fázi prokrvení. Týká se to nejen prstů u rukou, ale i nohou.
4. Anémie
Anémie je stav, kdy tělo postrádá červené krvinky či má nedostatečné množství hemoglobinu. Jinak ji nazýváme také chudokrevností. V důsledku toho, že je snížena koncentrace hemoglobinu pod normu stanovenou dle věku a pohlaví, dochází ke snížení schopnosti krve dodávat kyslík tkáním. Anémie může být způsobena nedostatečným příjmem železa z potravy, nadměrnou ztrátou krve (při silné menstruaci, vředy či jiným krvácením) a některým druhem rakoviny. Kromě pocitu studených rukou anémie způsobuje bolesti hlavy, únavu, závratě a pokožka anemiků bývá velmi bledá.
5. Přidejte do své stravy vitamin B12
Jeden z nejdůležitějších vitamínů pro tvorbu červených krvinek, je vitamin B12. Ten obsahují v hojné míře vejce, mléko, maso a další mléčné výrobky. Nedostatečný přísun vitamínu může vést ke snížené produkci červených krvinek a následně i k anémii. Málo vitaminu B12 mají především vegetariáni či vegani, kteří ze své stravy vyloučili maso, či maso i mléčné výrobky.
6. Nízký krevní tlak
Hypotenze, či také nízký krevní tlak, může být výsledkem různých důvodů, jako je ztráta krve, dehydratace, užívání léků či endokrinní poruchy. Když je váš krevní tlak nízký, krevní cévy nesměřují krev do končetin, ale primárně ji vedou k životně důležitým orgánům. Vaše prsty jsou tak stále studené. Příznakem hypotenze je nevolnost, závratě, únava, zmatenost a slabost.
7. Stres a úzkost
Stejně jako jiné části těla ovlivňuje stres i naše prsty. Pokud trpíte chronickým stresem a úzkostí, vaše tělo trpí a vaše prsty se dostatečně neprokrvují. Snažte se zvládnout stres a prokrvení se brzy zlepší.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos