Babské radyPrevencePřírodní léčba

Bez černý: V jeho květech se skrývá opravdová léčebná síla

Právě nyní začíná období ideální pro sběr bezových květů. Bez černý vykvétá krásnými bílými kvítky, které nejenže příjemně voní, ale mají silné léčebné účinky. Vydejte se proto i vy na sběr bezového kvítí. V některých teplejších oblastech již bez kvete, v jiných se teprve na své kvetení připravuje.

Bez černý

Bez černý je listnatý keř, který byl již po dlouhá léta používám v lidovém léčitelství, ale také farmacii. Využívají se z bezu květy, ale také plody, které se však musí tepelně upravovat. Na bez narazíte na mnoha místech České republiky, jedná se o poměrně běžný keř, kterému se daří na lesních mýtinách, ale i mnoha zahradách. Vyvarujte se sbírání květů z keříků blízko u silnic.

Zdraví v bílých květech

Květy černého bezu mají léčivé účinky. Připravuje se z nich nejen čaj, sirup či šťáva, ale mohou se obalit, osmažit a skvěle chutnají i v této variantě. Usušit si jich můžete i pěknou řádku na zimu či z nich připravovat šťávu, která vám ukrytá na tmavých místech vydrží i celý rok. Bezinková šťáva chutná skvěle a je prevencí mnoha onemocnění.

Účinky a prevence

Bezové květy jsou prevencí chřipky a nachlazení. Pomáhají také při samotné léčbě, dodávají sílu a podporují vykašlávání. Hodit se vám budou tedy především v zimě. Sirup i čaj pomohou při horečce, kašli či chrapotu. Pomáhají i v případech zánětu horních cest dýchacích, v tom případě je ideální bezový čaj s medem. Bezinka pomůže i při žaludečních potížích. Stará se o regeneraci buněk a napomáhá detoxikaci organismu. Bezový čaj pomůže i při nespavosti a postará se i o bolesti hlavy. Přinášet mohou úlevu i při menstruačních potížích. Celkově sirup či čaj z bezových květů podporují obranyschopnost organismu, léčí kožní problémy, podporují hojení ran, chrání před bolestivostí kloubů a jsou ideálními spojenci na zimu, kdy nás trápí chřipky a nachlazení.

Připravte si…

Připravte si proto čaj z bezových květů, který pomůže při bolestech hlavy, nachlazení či zažívacích obtížích. Stačí 2 lžičky sušených kvítků zalít 250 ml vody. Nechat 5 minut vylouhovat a pít čaj dvakrát denně. Připravit si však můžete i bezovou mast na ekzémy, bezinkový sirup, šťávu, bezinkový ocet jako obklad na bolavé klouby či bezovou tinkturu na podporu imunity. Bezinková šťáva je ideální v tom, že ji můžete konzumovat po celý rok v podobě „limonády“.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button