Zdravotníci v poslední době často mluví o překyselení a následných zánětech, ale co to doopravdy je? Zánět je v podstatě přirozený proces v těle, například určitá reakce imunitního systému. Ale druh zánětu, o němž zde budeme hovořit, není, jako když si zlomíte kotník či se říznete. Jedná se o chronický, všudypřítomný zánět. Studie naznačují, že se zánětem souvisí mnoho zdravotních potíží, zlomeninami počínaje a neurodegenerativními onemocněními konče. Avšak mnoho nemocí, které trápí dnešní společnost, jako je například artritida, cukrovka, vysoký krevní tlak, zánětlivé onemocnění střev a astma,… je také spojeno tímto společným jmenovatelem.
Fakta o zánětu
Zánět je mechanismus sebeobrany, imunitní reakce těla ke zmírnění škodlivých podnětů a začátku hojivého procesu. Naše rány, infekce a další úrazy se zánětem hojí. Ale když se tento proces vymkne kontrole, například v případě revmatoidní artritidy, poškozuje tělo. Hraje potom svou roli při onemocněních, jako je obezita, rakovina i srdeční problémy.
Počáteční fází zánětu je podráždění, které se pak změní v zánět.
Všimněte si, že zánět je součástí léčebného procesu. Jeho snižování je nutné v některých případech, ale ne vždy.
Typy zánětu
Akutní: Rychle nastupuje a je také rychle závažný.
Chronický: Dlouhodobé případy zánětu, které mohou trvat měsíce nebo roky. Tyto stavy mohou způsobit velké množství nemocí včetně revmatoidní artritidy, některých typů rakoviny, aterosklerózy, senné rýmy a dalších.
Jeden z nejvýznamnějších faktorů, které přímo ovlivňují kyselost našeho organismu a následnou tvorbu zánětu, je naše strava.
Potraviny, které způsobují překyselení
Cukry
Je známo, že nadbytečný příjem cukru způsobuje zubní kaz. Navíc je spojen s obezitou a chronickými nemocemi, jako je například diabetes. Nedávné studie také dokazují, že cukr a mléčné výrobky způsobují akné.
Mléčné výrobky
Přibližně 60 % světové populace není schopno strávit mléko. Mléko je alergen, který spouští zánětlivé reakce. Způsobuje kožní vyrážky, kopřivku, akné, ale také zácpu či průjem nebo dýchací potíže.
Stolní oleje
Běžné stolní oleje, které se používají v restauracích i domácnostech, mají vysoké množství omega-6 mastných kyselin a naopak nízký obsah omega-3. Tato nerovnováha podporuje vznik zánětlivých onemocnění – rakovina nebo onemocnění srdce.
Trans-tuky
Tyto tuky zvyšují „špatný“ a snižují „dobrý“ cholesterol. Podporují vznik zánětu, inzulinovou rezistenci, obezitu a vedou k degenerativním onemocněním. Vyskytují se ve smažených potravinách, komerčním pečivu, rychlém občerstvení a potravinách připravených na margarínu a hydrogenovaném oleji.
Maso
Zvířata ve velkochovech jsou krmena vysoce zánětlivou stravou s vysokým počtem nezdravých tuků. Rychleji rostou kvůli antibiotikům a hormonům.
Alkohol
Pravidelná konzumace alkoholu způsobuje zánět hrtanu, jícnu i jater. Ten poté podporuje růst rakovinových nádorů.
Zpracované červené maso
Lékařské studie našly v tomto masu molekulu, která není člověkem přirozeně produkována. Poté, co ji člověk požije, tělo začne vyvíjet protilátky, které spouštějí chronický zánět, který je spojen s onemocněním srdce a rakovinou.
Rafinované obiloviny
Obiloviny, které jíme, jsou většinou rafinované, bez vitaminu B a vlákniny, na rozdíl od celých zrn. Rafinované obiloviny jsou vlastně „prázdné“ kalorie, které způsobují degenerativní onemocnění, jako je rakovina či cukrovka. Nezdravá je tedy například bílá rýže, bílé pečivo, bílá mouka, těstoviny a sušenky.
Umělé přísady
Umělé potravinářské přísady, jako je glutamát sodný nebo aspartam, spouští zánětlivé reakce. Obsahují je téměř všechny balené potraviny, vždy tedy čtěte etikety a zvažte rizika.
Na druhé straně existuje i mnoho potravin, které jsou protizánětlivé a zánět dokonce léčí.
Protizánětlivé potraviny
Tmavá listová zelenina
Vitamin E obsažený v této zelenině chrání tělo před cytosiny, které jsou pro-zánětlivé. Skvělým zdrojem je například špenát, brokolice či kapusta. Brukvovitá a zelená listová zelenina mají také vyšší koncentraci živin včetně železa a vápníku.
Tučné ryby
Tučné ryby, jako je makrela, losos, sardinky a tuňák, obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které snižují zánět. Nejzdravějším způsobem přípravy je vaření či dušení, spíše se vyhýbejte smaženým, grilovaným nebo sušeným pokrmům.
Mandle
Mandle jsou bohaté na vitamin E, vápník a vlákninu. Díky obsahu omega-3 mastných kyselin a kyselině alfa-linolenové efektivně bojují se zánětem. Ořechy jsou plné antioxidantů, které pomáhají napravit škody, jež tento proces způsobil.
Sója
Studie ukázaly, že sójové výrobky účinně fungují proti zánětu. Na buněčné úrovni jsou dobrou obranou proti rakovině a kardiovaskulárním onemocněním, jako je osteoporóza, stejně jako s příznaky menopauzy.
Celer
Výzkumy zjistily, že celer působí protizánětlivě a chrání proti zánětu především trávicí trakt.
Papriky
Papriky jsou bohaté na antioxidanty a vitamin C, a proto účinkují silně protizánětlivě.
Řepa
Červená řepa je známá pro své vynikající antioxidační vlastnosti. Snižuje zánět a chrání před onemocněními srdce a rakovinou, má také vysoký obsah vlákniny a kyseliny listové.
Česnek a cibule
Oba tyto chuťově výrazné typy zeleniny jsou superstar v boji se záněty. Nejlepší je syrový česnek.
Olivový olej
Olivový olej je nejlepším pomocníkem pro zdravé srdce a funkci plic.
Třešně
Výzkum ukázal, že třešňový džus pomáhá sportovcům se rychleji zotavit z intenzivních cvičení a snižuje bolest svalů.
Bobule
Proti zánětu pomáhají bojovat všechny druhy ovoce, protože mají vysoký obsah vlákniny. Bobule mají ale ty nejlepší vlastnosti díky vysokému obsahu antioxidantů.
Kurkuma
Toto exotické koření je skvělým preventivním prostředkem v boji se záněty.
Zázvor
Zázvor snižuje bolest při artritidě, bolesti svalů a zlepšuje hbitost. Také má zajímavé výsledky při léčbě rakoviny.
Hořká čokoláda
Nedávný výzkum ukázal, že hořká čokoláda rozkládá nezdravé střevní bakterie a mění je na zdravé protizánětlivé látky.
Černé fazole
Díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin jsou černé fazole skvělou volbou při boji se zánětem.
Ananas
Ananas obsahuje enzymy, které snižují zánět a otok v těle. Je bohatou zásobárnou vitaminu C, slouží pro zdravý imunitní systém. Nejlepší je syrový a zralý.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos