Nastalo období chřipkových epidemií a vám nezbývá nic jiného, než se proti chřipce bránit posilováním vaší obranyschopnosti. Chřipka je velmi nepříjemné onemocnění, na které neexistuje žádná účinná léčba. Různé prostředky jen doprovázející symptomy zmírňují, ale chorobu přímo nevyléčí. Podívejte se s námi na deset typů, které vám pomohou se před chřipkou preventivně chránit, to je totiž to nejlepší a nejúčinnější, co můžete podniknout, nepodceňovat prevenci.
Posilujte imunitní systém
Nejdůležitější prevencí je upravená strava, která vás během zimního období ochrání před chřipkou. Top bojovníkem proti chřipce a nachlazení je česnek. Česnek působí jako přírodní antibiotikum, antivirotikum a má silné antiseptické účinky. Obsahuje totiž allicin, který hubí mikroorganismy ve vašem těle. Nejúčinnější je česnek ve své syrové formě, ale po něm by vás mohl pěkně bolet žaludek. Zařaďte do své stravy česnek. A jak na to? Dopřejte si klasiku v podobě česnečky, přidejte česnek do jogurtového dipu, zamíchejte do dresinku, pomažte jím pečené brambory či ho upečte a přidejte ho do jakékoliv zeleninové pomazánky-
Nezapomínejte na vitamíny a minerály
I když je zelenina a ovoce poměrně nákladná během zimního období, dopřejte si především ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na bioflavonoidy, které posilují vaši obranyschopnost a jsou účinnou ochranou proti infekcím. Tyto bioflavonoidy jsou obsaženy v jahodách, špenátu, grepech či hlávkovém salátu. Doplnit byste měli též vitamín C, který má řadu pozitivních účinků na lidský organismus, i když jeho vliv na ochranu proti chřipce není tak silný, jak se mu dříve přisuzovalo.
Nahraďte tablety přírodou
Zkuste tabletky s vitamíny a minerálními látkami nahradit stravou bohatou na důležité živiny. Místo tabletek s vitamínem C konzumujte čerstvé citrusové plody posilující imunitní systém. Důvodem časté chřipkové virózy a nachlazením je i realita týkající se ceny ovoce a zeleniny, která je často předražená a lidé si nevědí rady, co místo čerstvé zeleniny konzumovat. Zkusit můžete mraženou zeleninu, ale vzpomeňte také na zeleninu, která je i v zimě běžně dostupná a není tolik nákladná, například zelí, který zlepšuje obranyschopnost a bojuje proti únavě.
Dostatek spánku
Vaši obranyschopnost celkově ovlivňuje váš způsob života. Pokud se stresujete, málo spíte a příliš dobře se nestravujete, jste samozřejmě mnohem náchylnější k nachlazení a chřipce. Lidé, kteří jsou ve stresu, jsou k onemocnění velmi náchylní. V jejich krvi se objevuje vyšší hladina hormonu interleukinu, který přispívá k rozvoji zánětů. Dopřejte si během zimy dostatek relaxace. Zima má být obdobím klidu, odpočinku a zachumlaných dnů. Nezapomínejte v tomto období na pravidelné protahování, horké koupele, čtení knih a klidné procházky. Dopřávejte si též dostatek spánku, minimálně sedm hodin. Pokud spíte málo, stoupá u vás riziko nachlazení až třikrát. Při spánku se totiž snižuje hladina kortizolu (stresového hormonu) a posiluje se imunitní systém.
Pravidelný pohyb chrání a léčí
I když jste unavení z práce, nemáte dostatek energie a to poslední na co byste pomysleli je sportování, zvedněte se z gauče a dopřejte si hodinu v bazénu, aktivní procházku, jógu, bosu, běh na páse, cokoliv, co vás posílí a vyplaví dávku endorfinů. Dopřejte si pohyb alespoň dvakrát týdně, posilujete tím imunitní systém. Lidé, kteří pravidelně sportují, jsou méně náchylní k onemocnění chřipkou a dokonce se z chřipky mnohem rychleji dostávají. Nepodceňujte sílu pravidelného pohybu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos