Mezi klasické české ingredience patří bezesporu brambory, česnek, cibule a zelí. Cibule dodává mnoha pokrmům základní chuť a bez byste většinu českých pokrmů připravili jen stěží. Podívejte se na to, proč je zdravé konzumovat cibuli a co chutného si z ní můžete připravit. I cibule totiž může v pokrmech hrát hlavní roli.
Zdraví z cibule
Cibule se označuje za přírodní antibiotikum, přičemž je pro organismus přínosná nejen v době nachlazení. Cibule potlačuje množení bakterií, přináší tělu řadu vitamínů a napomáhá také odkašlávání. Díky obsahu řady přínosných látek, vitamínu C, vitamínů ze skupiny B, flavonoidů a řady antioxidantů je zdravou prevencí, díky které můžeme předcházet řadě onemocnění. Snižuje také obsah cholesterolu a cukru v krvi. Pomáhá udržovat cévy zdravé a působí antiskleroticky. Pravidelná dávka cibule ve vaší stravě je tak skvělou volbou.
Cibulové čatný
Cibulové čatný, je vlastně sladko-slano-kyselo-pikantní marmeládou z červené cibule. Chuťově se jedná o dokonalou dobrotu, kterou můžete servírovat k masu, hodí se ale i k sýrům, k zeleninovým pokrmům, jako příloha na nejrůznější chlebíčky či do sendvičů a burgerů. Připravte si jej z :
- 5 ks cibule
- 3 lžíce červeného vinného octa
- 1 lžíce balzamikového krému
- 3 snítky tymiánu
- 1 snítka rozmarýnu
- 3 lžíce másla
- 3 lžíce oleje
- 2 lžíce povidel
- sůl a pepř
Pusťte se do loupání cibule, tu nakrájejte na půlkolečka. Dále si na pánvi rozpusťte olej a máslo a nechte cibulku pomalu zesklovatět, poté přidejte vinný ocet, balzamikový krém, tymián, rozmarýn, sůl a pepř podle chuti. Za stálého míchání restujte, dokud nebude cibule krásně zkaramelizovaná. Na závěr přidejte povidla, lehce promíchejte a poté hotové čatný přendejte do sklenic. Ještě horké je uzavřete.
Cibulová polévka
Cibulová polévka chutná skvěle, připravenou ji máte za chvíli a dokonale vás zahřeje. I když se jedná o francouzskou klasiku, své místo si nachází i v české kuchyni. Na její přípravu budete potřebovat:
- 3 velké cibule
- 50 g másla
- 1 lžíce hladké mouky
- 1 l vývaru
- sůl a pepř
- bobkový list
- 1/2 bagety
- strouhaný sýr
V hrnci si rozpusťte máslo, na kterém pomalu zpěníte s napříč pokrájenou cibulku. Ta by se měla pomalu smažit, dokud nezíská krásně zlatou barvu. Poté cibuli poprašte moukou a osmahněte.
Nyní je na čase přilít vývar, může být hovězí či zeleninový, osolte, opepřete, nezapomeňte na bobkový list a promíchejte. Nechte polévku vařit na mírném ohni asi 30 minut. Poté ji odstavte z plamene a vyndejte bobkový list.
Připravte si také pokrájenou bagetu na plátky, kterou opečete na pánvi. Polévku servírujte horkou, navrch položte dva plátky a posypte sýrem. Je to opravdová dobrota!
Cibulový chléb
Poměrně snadno můžete vykouzlit také cibulový chléb. Není to nijak složité a cibule je do chlebu skvělou volbou.
- 800 g hladké mouky
- 1/2 litru vody
- 3 cibule
- 1 sáček sušeného droždí
- 1 lžíce oleje
- 2 lžičky cukru
- 2 lžičky soli
- 1 lžička drceného kmínu
Nejdříve si vypracujte kvásek z teplé vody, droždí a cukru. Nechte jej 10 minut odstát. Cibuli si pokrájejte na malé kostičky a osmahněte dozlatova.
Ve velké míse promíchejte zbytek surovin, přidejte také cibulku a nakonec vlijte připravený kvásek. Připravte si plech vyložený pečícím papírem. Z těsta si vypracujte velký kulatý bochník a umístěte jej doprostřed plechu. Nechte chléb kynout pod utěrkou cca 1 hodinu. Předehřejte si troubu na 210 stupňů a pečte 5 minut, poté stáhněte na 180 a dopékejte 25 minut. Vyzkoušejte, zda je chléb upečený, s pomocí špejle.
Cibulový quiche
Protože Francouzi cibuli milují stejně jako my, můžete vyzkoušet i přípravu chutného cibulového quiche. Co na něj budete potřebovat?
- 280 g mouky
- 165 g studeného másla
- 500 kg cibule
- 2 velká vejce
- 250 ml smetany ke šlehání
- 150 g čedaru
- sůl a pepř
Z mouky, 140 g másla a špetky soli a 8 lžic studené vody si připravte těsto, které zabalíte do fólie a necháte na 30 minut odpočinout. Poté si z těsta vyválejte kruh, větší než 25 cm (velikost formy). Těsto s pomocí válečku přeneste do formy, upravte a nechte dalších 20 minut chladit.
Troubu si předehřejte na 200 stupňů. Na zbylém másle si v menším hrnci nechte zkaramelizovat cibuli. Nyní vyndejte těsto a propíchejte dno vidličkou. Vložte na těsto pečící papír a vysypte na něj fazole. Dejte péct do trouby na 20 minut a poté sejměte papír i s fazolemi a nechte péct dalších 10 minut.
V míse si prošlehejte vejce, přidejte smetanu, cibuli, polovinu sýra, nezapomeňte na sůl a pepř. Náplň dejte na těsto, posypte sýrem a pečte 20-25 minut. Hotový koláč poznáte tak, že nůž zapíchnutý do středu vyjde z koláče čistý. Nechte zchladnout a můžete podávat.
Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/lafoodie/17460177380 , https://www.flickr.com/photos/spine/2132229379
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos