PrevenceZdraví

Kontryhel jako účinná přírodní léčba při poruchách menstruačního cyklu

Hledáte bylinu, která vám pomůže upravit menstruační cyklus a bojuje proti bolestem spojeným s menstruací? Tou pravou bylinou je pro vás kontryhel, který je velmi důležitý zvláště pro ženy. Přirozeně působí nejen na úpravu cyklu menstruace, ale preventivně vás chrání proti mnoha onemocněním a pomáhá při slabosti svalů a anémii. Podívejte se na jeho účinky, sběr a použití spolu s námi.

Kde kontryhel najdu?

Podle vidění určitě kontryhel znáte. Zahlédnou jste ho mohli při okraji lesů, u cest, na mokrých loukách či svazích. Kontryhel je typický pro své listy, které na sobě mají malé jemné chloupky, na kterých se často drží kapky vody. Kontryhel poznáte poměrně jednoduše. Pokud byste chtěli užívat kontryhel pravidelně, můžete si jej zasadit na své zahrádce nebo pěstovat na balkoně. Kontryhel se rychle rozroste a domácí čerstvý bude mít silnější účinky než kupovaný nasušený.

Co a kdy sbíráme?

Z kontryhelu můžete sbírat celou nadzemní část byliny, tedy listy, stonky i květy. Kontryhel najdete již od jara až do pozdního podzimu. Doporučujeme však kontryhel sbírat na jaře a v létě, jelikož je ve své největší síle. Listy a květy můžete užívat čerstvé nebo si je nasušit a připravit si zásobu kontryhelu na zimu. Jinak zakoupíte kontryhel i ve své lékárně či zdravých výživách.

S kontryhelem proti…

Kontryhel je skvělým pomocníkem při poruchách menstruačního cyklu i v době přechodu, při problémech s výtokem a při obtížích s ženskými pohlavními orgány. Pravidelně užívat ho mohou dívky v období puberty, kterým se stále nedostavila měsíční perioda či ženy v pokročilém věku, které mají s pravidelností cyklu problémy. Pomáhá i řebříček obecný. Kontryhel odvádí z těla vodu, posiluje srdce, působí proti horečce a hojí hnisavé rány. Pomáhá také při chudokrevnosti. Aby toho nebylo málo, používal se kontryhel také na léčbu epilepsie a kýly. Dopřávat by si ho měli také lidé s cukrovkou či ti, kteří trpí na nespavost.

V těhotenství

Kontryhel by měly užívat také ženy již od třetího měsíce těhotenství a i po porodu. Pomáhá hojit zranění po porodu, léčí ochabnutí lůna žen, zabraňuje také potratu, jelikož posiluje vazivo dělohy. Je opravdu velmi účinný při jakýchkoliv ženských nemocech.

Jak kontryhel užívat?

Kontryhel můžete užívat v podobě čajů, výluhů či ho přidat do koupele. Pokud si chcete připravit čaj z kontryhele, postačí vám lžíce sušené byliny na 250 ml vody, krátce se louhuje a pije. Pokud byste si chtěli připravit obklad na ochablé svaly, i to je možné. Čerstvé listy stačí válečkem rozmělnit a přiložit na bolavá místa. Kontryhel si můžete přisypat také do koupele.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button