Co se dá pěstovat na verandě či terase? Řada prospěšných látek ve formě bylinek a zeleniny
Nemáte dostatek prostoru na zahrádce, abyste mohli pěstovat vaše vytoužené bylinky či zeleninu? Jsou jiné možnosti, a to i v případě, že zahradu nevlastníte vůbec.
Verandy a terasy jsou ideálním místem – poskytují rostlinám dostatečný přísun světla, tepla a čerstvého vzduchu. Rostlinky to ani nepoznají, že nejsou volně v přírodě. Poskytněte jim také prostor, aby mohly v květináči či nějakém kontejneru dorůstat své normální velikosti podobně jako v záhonku.
Čím větší nádoba, tím logicky více úrody
Je to tak a z malého květináče vám žádná obří rostlina nevyroste. Pro zeleninu tak asi bude nutné využít prostoru někde venku před vaším domem. Parapet přece jen nemusí udržet váhu rajčat, paprik, cuket a dalších plodin. Nejlehčí jsou zřejmě bylinky, ale ne každý se spokojí s tím, že má, co dát do polévky. Chce toho mnohem více.
Z čeho všeho se můžete těšit?
Bylinky: levandule, bazalka, tymián, citronová tráva, máta, rozmarýn, pažitka, petržel, meduňka, libeček…
Zelenina: rajčata, listový salát, ředkvičky, lilek, špenát, kapusta, hrášek, mrkev, okurka, cuketa, česnek, paprika, mangold…
Výhody pěstování bylinek a zeleniny ve vlastní nádobě
Věděli jste, že např. rajčatům v záhonku se nedaří, když jsou zasazeny poblíž okurek? Za to se snesou s mrkví a třeba bazalkou. Naopak je to posiluje. Nebojte se do květináče k rajčatům vysadit i bazalku – rajčata nasají její vůni a vlastní pak lepší chuť. Mrkev je zase velmi důležitá ochrana proti škůdcům a funguje jako pomyslný repelent, odláká všechen hmyz.
Rostlinám prospívá, když jsou zasazeny do půdy v tzv. symbióze
Pokud nedosáhnete této rovnováhy, sdílení kořenů ve společném prostoru nebude dělat dobrotu. Nedostatek živin, o které rostliny budou doslova soutěžit, umožňuje v závěru snadné šíření nemocí.
Pokud je v půdě např. spotřebován veškerý vápník nebo není vůbec k dispozici, budou vaše rajčata náchylnější k hnilobě květu. Biodiverzita a správné postupy polykultury pomohou vašim rostlinám být odolnějšími vůči škůdcům a chorobám, což povede k jejich menšímu úhynu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos