Rady a tipy

Cvičení, která podpoří zdraví vašeho mozku

Kdo by netoužil po udržení mentálního zdraví až do pozdního věku? Aby váš mozek nevycházel ze cviku, věnujte se následujícím cvičením.

Běh

Čekali jste v seznamu aktivit, které podpoří zdraví vašeho mozku, zejména procvičování paměti? Právě proto jsme na přední příčky umístili běh. Málokoho by totiž nejspíš napadlo, že právě běháním můžete podpořit nejen svou fyzičku, ale také svůj mozek. Běh se totiž řadí mezi aerobní aktivity, jež se starají o přísun kyslíku do vašeho mozku. Až si půjdete příště zaběhat, myslete na to, že děláte něco pro celé své tělo.

Tanec

Není to ale pouze běhání, které vám může pomoci podpořit zdraví vašeho mozku. Další aerobní aktivitou, která má na mozek blahodárný vliv, je tanec. Kromě toho, že se opět jedná o aerobní aktivitu, musíte se při něm spoléhat také na svou paměť. Čím složitější choreografie a kroky se učíte, tím vám bude váš mozek vděčnější. Dokonce tím posílíte také svou paměť, protože pohyb v tempu vyžaduje naprosté soustředění a paměť musí fungovat na maximum.

Pokud stále nevěříte tomu, že tanec může mít pro váš mozek tak velký přínos, přesvědčí vás studie publikovaná v anglickém lékařském týdeníku The New England Journal of Medicine. Jednalo se totiž o skutečně průlomové zjištění, které mnoho čtenářů překvapilo. Tým vědců přišel na to, že pravidelný tanec je pro prevenci výskytu demence mnohem vhodnější než čtení. Pravidelné návštěvy tanečních lekcí snižují riziko vzniku demence o neuvěřitelných 76 %.

Tai-chi

Také praktikování jógy v pohybu, jak se tai-chi někdy říká, je pro váš mozek skvělé. Stejně jako u tance, také u tai-chi musíte zapojit veškeré své soustředění a při praktikování tohoto čínského cvičení, které se dříve používalo zejména v boji, musíte být neustále stoprocentně soustředění. Co z toho vyplývá? Snadno u něj zapomenete na všechny své starosti, protáhnete si celé tělo a pořádně potrápíte své mozkové závity.

Jóga

Jestli se necítíte na tai-chi, můžete začít jógou. Od té je to následně k tai-chi již pouze malý krůček a je pro zdraví mozku stejně prospěšná. Další studie, tentokrát z časopisu Journal of Alzheimer Disease, se zaměřila na zkoumání skupiny lidí starších 55 let, kteří se zapsali na intenzivní dvanáctitýdenní kurz jógy a meditace.

Tito lidé docházeli jednou týdně na lekci jógy a také se ve svém volném čase jednou v týdnu věnovali krátké meditaci. Výsledky tohoto průzkumu přinesly skvělé výsledky. Zjistilo se, že skupina těchto jedinců výrazně zlepšila svou verbální paměť a dokonce vykazovala lepší výsledky také při používání vizuálně-prostorové paměti.

Silový trénink

Ani silový trénink není k zahození a může přinést viditelné výsledky nejen vaší tělesné schránce, ale též vašemu mozku. Aby byly ovšem výsledky posilování s těžkými vahami znatelné, je nutné se mu začít věnovat a nepřestávat s ním. A to ani po šedesátce či sedmdesátce. Klíč k dobré paměti a zdravému mozku se totiž skrývá v pravidelném cvičení i v předdůchodovém a důchodovém věku.

Nevěšte tedy svůj sportovní oděv na hřebík s odchodem do penze, ale naopak ho používejte stejně často jako dosud. Pokud si vaše tělo na pohyb zvykne, uvidíte, že ani v důchodu s ním nebudete chtít přestat. Kromě vyrýsovaných svalů a výborné fyzičky vám cvičení s činkami přinese také lepší paměť, stabilitu a koncentraci.

Sudoku, křížovky a osmisměrky

Pro zdraví mozku jsou samozřejmě vhodné i další typy cvičení, které spočívají přímo v procvičování mozkových závitů a paměti. Jakmile skončíte s nějakým fyzickým cvičením a budete si užívat zaslouženého odpočinku, co takhle vzít si k ruce sudoku, křížovky a nebo osmisměrky? U všech těchto činností je důležité zapojit mozek a pořádně ho procvičit. To, že má luštění křížovek, sudoku a dalších hádanek pozitivní vliv na kognitivní funkce, potvrdilo již několik výzkumů.

Zahrajte si s přáteli šachy a skládejte puzzle

Abyste váš mozek pravidelně zaměstnávali dohromady s přáteli, plánujte si společná odpoledne, během kterých budete hrát šachy, skládat puzzle a třeba i luštit hlavolamy. Zatímco při hraní šachů musíte spoléhat na svou taktiku a snažit se předvídat tahy soupeře, při skládání puzzle je nutné zapojit svou fantazii a předvídat to, které dílky kam zapadnou. Právě na skládání puzzle se zaměřila studie, jež proběhla v roce 2018. Na jejím konci přišli vědci s jednoznačným závěrem: pravidelné skládání puzzle může mít pozitivní vliv na mozek a zabraňovat jeho stárnutí.

Pusťte se do studia nového jazyka

Líbila se vám vždy španělština, italština, němčina nebo snad angličtina, ale nikdy jste si nenašli čas na to, abyste se naučili alespoň základy těchto jazyků? Nikdy není pozdě začít se učit nový cizí jazyk. Pokud se skutečně chcete naučit nový cizí jazyk, začněte co nejdříve a již to dále neodkládejte. Podle vědců stačí, když si osvojíte znalost jednoho cizího jazyka, neboť již v takovém případě využíváte více oblastí mozku, které spolu vzájemně spolupracují a propojují se. Proč ale zůstat pouze u jednoho, když se jich můžete naučit víc a přispět tak k většímu procvičení mozku?

Jestli máte strach z demence, Alzheimerovy choroby a předčasného zapomínání, začněte se některým aktivitám z výše uvedeného seznamu věnovat co nejdříve. Zvýšíte tím pravděpodobnost toho, že váš mozek bude fungovat jako hodinky i dlouho poté, co odejdete do důchodu. Která z aktivit vás láká nejvíce?

Zdroj textu: https://www.aarp.org/, https://www.medicalnewstoday.com/

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button