Děti a elektronika: Jaký vliv má na jejich zdraví a měly by ji používat?
Ve světě, ve kterém potřebujete počítač k tomu, abyste se objednali na úřad či ke svému lékaři, je někdy těžké vyhnout se používání elektroniky. Elektronická zařízení jsou již běžnou součástí našeho života. Mohou být skvělými pomocníky, které zjednodušují život, ale horší to s nimi je, pokud se stanou přehnanou součástí našeho života. My však ještě dokážeme korigovat to, zda smartphone, tablet či notebook chceme používat. Jak je to však s dětmi, které se rodí do doby, kde je elektronika, internet a virtuální realita běžnou součástí života?
Děti předškolního věku a elektronika
Dáváte dítěti na hraní smartphone či tablet? Proč? Pokud máte pocit, že to pro něj má nějaký smysl, že se něco lépe naučí, jste bohužel na omylu. Pro malé děti je používání elektronických zařízení pouhou zábavou, která je příliš nenaučí. Dítě mladší tří let, které necháte dívat na televizi či si hrát s mobilem, z této činnosti nic nemá. Není v interakci s realitou, není vystaven zkušenostem, které ho do budoucna obohatí. Pokud dítě bude hrát hru na tabletu, kde bude přenášet různé předměty, tato hra ho například nenaučí, že horký hrnek na stole je horký a nemá na něj sahat. Nechte dítě, aby se učilo díky styku s prostředím. Věnujte se mu a neodkládejte ho k elektronice.
Zdravotní vliv
Časté užívání elektronických zařízení má vliv na celkový stav dítěte. Pokud bude dítě často hledět do obrazovky monitoru, nejenže si může rapidně poškodit zrak, ale má to vliv i na jeho denní režim. Bílé světlo z obrazovky totiž může způsobovat nespavost. Dítě či dospívající, a dokonce i vy, kteří se večer před spaním dlouho dívají do obrazovky, mohou mít problémy s usínáním. Zkuste si místo filmu večer dopřát knihu nebo poslouchat hudbu. Skvěle vás to uspí. Dětem místo mobilu a notebooku dopřejte večerní četbu či povídání.
Sociální vliv
Vliv elektronických zařízení se nedotýká jen fyzického a psychického zdraví, ale i sociální sféry. Dítě, které tráví množství svého času s notebookem či smartphonem, uniká do jiného světa a netráví čas se svou rodinou a přáteli. Sociální sítě se stávají pastí, která z dítěte vytvoří spíše asociála. Není to paradox? Děti si píší se svými přáteli po síti, chatují, ale netráví čas společně.
Dospívající děti
Je samozřejmé, že když dítě stárne, dostává se do styku s elektronikou stále více. Mobilní telefon či notebooku v dnešním světě k životu bohužel potřebuje, ale měl by sloužit jako jeho pomocník, ne závislost. Dospívající děti bohužel často propadají závislosti na sociálních médiích, hrách a času stráveném u videí a filmů.
Nutná prevence
Tou nejlepší prevencí, kterou můžete svému dítěti dopřát, je váš čas a čas vaší rodiny. Naučte své dítě milovat přírodu, své přátele, číst, nebát se objevovat a připravit mu co nejvíce interakcí. Dítě, které bude mít dostatek zálib, přátel, oblíbených věcí, bude mít vřelý vztah ke zvířatům bude trávit svůj čas s nimi, a ne s počítačovou hrou. Naučte své děti tomu, že elektronika je dobrým pomocníkem ve chvílích, kdy ho potřebují jako pracovní prostředek, ale ne jako nutnost k tomu, aby se bavily či byly spokojení.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos