JídloPrevence

Proč je důležité ve své stravě dbát na dostatečný přísun vitamínu B1?

V předchozím článku jsme se zaměřili na 15 potravin, které jsou bohaté na thiamin, vitamín B1. Proč je však důležité si hlídat množství přijímaného vitamínu B1? Jaké zdravotní benefity to sebou přináší?

1. Podporuje metabolismus a udržuje energetickou hladinu

Thiamin je důležitý k tomu, aby mohla být ve vašem těle extrahována energie z potravin, které přijímáte, měněna na živiny a využitelnou energii. Potraviny, které obsahují thiamin, pomáhají zpracovat molekuly nacházející se v karbohydrátech a bílkovinách, aby mohlo tělo tyto makronutrienty využívat k provádění tělesných funkcí. Thiamin se podílí na dvou hlavních typech metabolických reakcí v těle, které podporují metabolismus uhlohydrátů a tuků, tzv. dekarboxylaci a transsketolaci. Thiamin hraje také důležitou roli při produkci červených krvinek, které mají také vliv na hladinu vaší energie.

2. Podporuje zdraví očí

Potraviny obsahující thiamin pomáhají předcházet tzv. kataraktu tím, že „spolupracuje“ s omega-3 a omega-6 tuky. Podporuje zdraví očí a preventivně chrání před vznikem ztráty zraku. Samozřejmě, že největší vliv na zdraví očí má vitamín A, který by ve vaší stravě neměl chybět.

3. Podporuje kognitivní funkce

Konzumace potravin, které obsahují thiamin, je přirozeným způsobem, jak můžete podpořit své kognitivní zdraví. Dlouhodobý nedostatek thiaminu v těle může přispět ke vzniku nesoustředěnosti, demence a Alzheimerově chorobě. To platí zvláště u osob užívající ve velké míře alkohol, kteří ztratili mnoho vitamínu B1 z důvodu dehydratace a nesprávné životosprávy. U starších lidí trpících Alzheimerovou chorobou byla objevena nižší hladina thiaminu v krvi. V tomto okamžiku však není naprosto jasné spojení mezi úrovněmi thiaminu a vývojem Alzheimerovy choroby. Pozitivní výsledky byly prokázány při podávání thiaminu pacientům s Alzheimerovou chorobou jako podpora kognitivních schopností.

4. Podporuje zdraví kardiovaskulárního systému

Thiamin spolupracuje s dalšími vitamíny B, jako jsou vitamíny B12 a B6, a podílí se na  regulaci důležitých funkcí kardiovaskulárního systému, endokrinního systému a trávicího systému. Potraviny obsahující thiamin mají pozitivní vliv na cirkulaci krve a funkce srdce a prokázalo se, že vyšší příjem thiaminu ve stravě zlepšuje funkce srdce, ztrátu hmotnosti a preventivně chrání před srdečním selháním. Vitamin B1 / thiamin může také pomoci preventivně předcházet srdečním problémům, jako je vysoká tepová frekvence, vznik edému, zánětu a ztrátě svalové hmoty (nezapomeňte, že srdce je sval).

5. Prevence svalových křečí a bolesti

Nízký příjem thiaminu je spojen se syndromem neklidných nohou, bolestivostí, slabostí, citlivostí, zadržováním tekutin a necitlivostí / brnění v končetinách. Thiamin je obzvláště důležitý jako prevence pro osoby trpící cukrovkou, protože má vliv na nervové funkce. Vitamín B1 pomáhá také svalům k zotavení po náročném cvičení a pomáhá snížit kyselinu mléčnou, která způsobuje onu známou bolest.

6. Chrání trávicí systém

U lidí s nedostatkem thiaminu v těle může správná konzumace thiaminu vést k zlepšení chuti k jídlu a posílit zdraví trávicího systému.  Nedostatek energie, úzkost a deprese mohou také přispět k nízké chuti k jídlu, špatné náladě a nedostatečné motivaci, ale thiamin může pomoci předcházet těmto příznakům, jelikož podporuje organismus, aby lépe čelil duševnímu a fyzickému stresu.

Příznaky nedostatku thiaminu v těle

Nedostatek thiaminu v těle se ukazuje nejčastěji u osob, které konzumují stravu, která je nutričně nevyvážená a neobsahuje zdravé živiny. Nedostatkem thiaminu také často trpí osoby, které v menší míře konzumují živočišnou stravu, tedy vegani a vegeteriáni či osoby, které nadměrně užívají alkohol. Lidské tělo vyžaduje minimálně 0,33 miligramů thiaminu na každých 1000 kilokalorií, které spořádá, aby se zabránilo jeho nedostatku. To znamená, že osoba, která konzumuje průměrně 2 000 kalorií denně, by měla ve stravě mít nejméně 0,66 miligramů thiaminu.

Mezi příznaky nedostatku vitamínu B1 patří:

  • chronická únava
  • problémy se zažíváním
  • svalová slabost, křeče
  • zhoršení paměti nebo zmatenosti
  • ztráta váhy
  • nechutenství
  • poškození a záněty nervů
  • změny nálady, podrážděnost, apatie nebo deprese
  • kardiovaskulární onemocnění

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button