OstatníRady a tipy

Domácí přírodní prací prášek bez boraxu

Přiznejme si, že vždy hledáme levnější alternativu na vše a srdce nám poskočí radostí pokaždé, když nějakou doopravdy najdeme. Zde vám poradíme nejen levnější alternativu, ale dokonce možnost, jak vyrobit prášek zcela zdarma! A to není vše. Díky zcela přírodním produktům se vyhnete nepříjemným vyrážkám a alergiím a uděláte jeden krok kupředu k ochraně životního prostředí. Proces výroby navíc není nijak časové náročný, ani složitý, a můžete si dokonce užít zábavné odpoledne s dětmi při sbírání materiálů.

Prací prášek z kaštanů

Před nějakou dobou se velice rychle staly populární ořechy na praní a byla po nich velká sháňka. Nicméně vznikly obavy, že tato vysoká poptávka ubližuje těm, kteří tuto prací metodu využívají již po staletí – prací ořechy totiž originálně pocházejí z Himalájí. Po generace byly totiž prací ořechy využívané Indy na praní jejich prádla a umývání jich samých. Zvyšující se poptávka z ostatních částí světa zapříčinila, že mýdlové bobule, jak se jim taky jinak říká, byly exportovány po kvantech, což zapříčinilo, že se staly příliš drahými pro původní obyvatele, než aby si je mohli dovolit. To však není jediný nepříjemný faktor v jejich používání, protože jsou posílané tisíce kilometrů daleko, vzniká uhlíková stopa, která neblaze ovlivňuje životní prostředí, a to jistě nechceme mít na svědomí.

Kaštany, na druhou stranu, jsou jednoduše dostupné, zcela zdarma a nezanechávají žádnou uhlíkovou stopu. Na podzim je sbírání kaštanů navíc úžasná rodinná aktivita. Děti se zabaví na dostatečně dlouho a vybijí trochu energie, doma pak z kaštanů můžete vyrobit zvířátka a co zbyde, půjde na prací prášek. Stačí, když člověk plně využije nabízených příležitostí, a už máte postaráno o příjemné produktivní odpoledne. Pokud navíc sesbíráte opravdu hodně kaštanů, které nebudete schopní spotřebovat, můžete udělat dobrý skutek a věnovat kaštany vaší místní zoo. Zvířátka vaši štědrost jistě ocení.

A jak to tedy vlastně funguje? Jednoduše. Kaštany, stejně jako prací ořechy obsahují saponiny, rádoby mýdlové chemické sloučeniny, ale samozřejmě, vše je přírodní.

Jak vyrobit prací prášek z kaštanů

Vydejte se na procházku do chladného svěžího podzimního vzduchu a vydejte se na lov. Dříve než se nadějete, budete mít kbelík plný kaštanů a může se začít.

Přestože můžete kaštany nadrtit pomocí kladiva nebo je rozmixovat v kuchyňském robotovi, je nejlepší využít váš věrný kuchyňský nůž na nakrájet je na čtvrtiny. Poté nasypte kaštany do skleněné odměrku, abyste měli alespoň půlku plnou, a zalijte horkou vodou. Nyní potřebují chvíli odstát – pokud jste je nadrtili kladivem nebo rozmixovali, bude stačit 30 minut, aby uvolnily saponiny, ale pokud jste je nakrájeli na čtvrtiny, nechte je odstát přes noc.

Ráno směs, vypadající jako mléko, sceďte. Tato tekutina je hustá, zakalená a bude mít nažloutlý odstín. To je však vše, co je potřeba! Na praní stačí okolo ¼ až 1/3 hrnku, abyste vyprali jednu várku prádla. Co zbyde, dejte do lednice, a takto uchovaná směs vám vydrž týden. Pokud chcete vyzkoušet něco extra, můžete přidat pár kapek levandulového esenciálního oleje pro příjemnou vůni. Vaše oblečení bude svěží a úžasně vonět čistotou.

Pokud tuto metodu hodláte zkusit, mějte na paměti pár věcí: prací prášek z kaštanů je skvělý pro každodenní praní, pokud však máte hodně zašpiněné prádlo, je potřeba ho nejdříve řádně ošetřit, aby se vše patřičně vypralo.

Prací prášek bez boraxu

Kaštany nejsou jediná možnost, jak vyrobit váš vlastní přírodní prací prostředek. Níže se dozvíte, jak v rámci několika minut vyrobit tento přípravek, a následující hodiny si můžete užívat pocitu, že perete vaše prádlo bez škodlivých chemikálií a neznečišťujete životní prostředí.

Budete potřebovat:

  • 2 hrnky horké vody
  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1/3 hrnku soli
  • 1 hrnek kastilského mýdla
  • 10 kapek levandulového esenciálního oleje (volitelné)

Postup:

Smíchejte jeden hrnek horké vody s hrnkem jedlé sody a 1/3 hrnku soli v dostatečně vysoké nádobě se šroubovacím víčkem. Nádobu pevně uzavřete a obsah pořádně protřeste. Berte v potaz, že se ingredience zase znovu separují. V tomto receptu nejsou žádné chemikálie, které by je držely pohromadě. Před každým použitím stačí pořádně protřepat a prostředek bude zázračně fungovat.

Až nádobu protřepete, přidejte 1 hrnek kastilského mýdla. Můžete si vybrat z mnoha nabízených vůní nebo pouze čisté bez vonných příměsí. Dále přidejte 10 kapek levandulového nebo jiného esenciálního oleje, aby vaše prádlo krásně vonělo. Tento krok můžete také úplně vynechat a nechat prádlo bez vůně.

Na jednu várku prádla použijte ¼ hrnku tohoto úžasného pracího prášku. A nezapomeňte před každým použitím protřepat.

Výroba vlastních pracích prostředků má mnoho výhod. Budete vědět, co všechno prací prášek obsahuje a vyhnete se škodlivým chemikáliím, které často způsobují nepříjemné vyrážky a jiné kožní problémy, spojené například s alergiemi kvůli přidaným vůním a barvivům. Tyto chemikálie se často nevyplaví ani mácháním, jak se lidé často domnívají. Výrobou z čistě přírodních produktů také pomůžete životnímu prostředí, které je už tak příliš znečišťované všemožnými odpadními vodami.

Chemické prací prostředky zakoupené v obchodě ve skutečnosti nejsou vyrobené tak, aby naše oblečení opravdu vyčistily. Mnoho z nich pouze upravuje vnější vzhled – čistí povrchové špíny a provoní prádlo. Proti zažraným skvrnám však nemají šanci.

Zdroj 1

Zdroj 2

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button