PrevenceRady a tipyZdraví

Dopřejte si kávový detox aneb co vše se stane s organismem po vysazení kofeinu

Kávu milují osoby po celém světě. V některých kulturách je pití kávy tradicí a společenskou událostí. Dokážete si představit svůj den bez šálku kávy? A co třeba celý pracovní týden?

Detox

Dopřejte svému tělu několikadenní kávový detox. Zvláště pokud je pro vás den bez kávy nemyslitelnou představou, měli byste si tento kávový odpočinek dopřát. Káva v rozumné míře může být organismu prospěšná, podporuje například spalování tuků, preventivně chrání tělo před onemocněním jater či cukrovkou 2. typu. Nicméně nadměrné pití kávy může být pro organismus zbytečně nebezpečné a škodlivé pro zdraví celkově. Připojují se také abstinenční příznaky, které se po odstavení kávy mohou vyskytnout, vysoký či naopak nízký krevní tlak, časté pocity únavy a neuvěřitelná chuť na kávu. Kávový detox může být pro tělo velmi prospěšný a vy si třeba uvědomíte, že kávu svém životě nakonec ani nepotřebujete.

Závislost na kávě?

A jak poznáte, zda jste závislí na kávě? Doporučené množství spotřeby kofeinu na den činní kolem 400 miligramů, což jsou přibližně čtyři malé šálky denně, ale problémem je, že každý člověk má jinou fyzickou stavbu a je jinak citlivý na účinky kofeinu v těle, zvláště u lidí s vysokým krevním tlakem. Kofein působí v těle jako povzbuzující prostředek, který podporuje funkci některých neurotransmiterů v mozku. Zvýšená energie a nadmíra bdělosti může vést až k pocitům nevolnosti, nervozity, pocitům úzkosti či bolestem hlavy. Kofein může být návykový. S odstavením kofeinu se dostavují účinky, jako je podrážděnost, únava, obtížné soustředění, třes či deprese.

Co se stane, když přestanete kávu pít?

Kromě toho, že se mohou u některých osob projevit výše zmíněné účinky, často se také dostavují problémy se zácpou. Káva totiž působí jako projímadlo, které stimuluje pohyby střev. Zlepší se také zdraví vašich zubů a celkově dutiny ústní. Káva má vliv na žloutnutí zubů a bez ní budou vaše zuby bělejší a zdravější, podobně i váš dech na tom bude lépe.

Pití kávy také stimuluje nadledvinky, které produkují hormony a zvyšují jejich produkci, jako je adrenalin či dopamin. Se sníženým příjmem kávy produkce těchto hormonů klesá, ale stoupne produkce jiných hormonů, například adenosinu. Právě ten stimuluje spánek.

Výhody odstavení kávy

Vynechání kávy z vašeho jídelníčku přináší mnoho výhod vašemu zdraví, ale i vaší peněžence. Kávu vynechte a náležitě ušetříte za kupování kávy i šálky kávy v kavárnách. Bez nadměrného pití kávy dochází také ke zlepšení vaší nálady a kvalitnějšímu spánku. Vaše zuby budou bělejší. Po čase si také na život bez kávy zvyknete vy i vaše tělo a budete cítit více energie a budete také produktivnějšími. Chce to jen vydržet a místo kávy do života zařadit sport a kvalitní odpočinek.

Jak na to?

Pokud patříte mezi opravdové nadšence v pití kávy, začněte s kávovým detoxem pomalu. Omezujte postupně pití kávy na jeden šálek za den a následně si dopřejte týden bez kávy. Sami na sobě brzy pocítíte, že můžete mít den plný energie i bez pěti šálků kávy. Lépe se vyspíte, vaše hlava bude čistá, nebudou se u vás střídat návaly energie a budete se cítit celkově lépe. Zvolit můžete za kávu také některé náhrady, které vám s omezením kávy ve vašem jídelníčku pomohou.

Náhrady za kávu

Dopřejte si k snídani místo kávy ovocné smoothie. Nejenže vás skvěle zasytí, ale zažene i chuť na sladké. Smoothie si navíc můžete vypít i po cestě do práce a hned ráno svému tělu dopřejte dávku cenných vitamínů a minerálních látek.

Zvolte místo ranní kávy šálek zeleného čaje. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a má anti-aging vlastnosti. Šálek zeleného čaje oceníte jistě ráno, ale i odpoledne. Ideální náhradou za kávu je také voda s citronem, která má energizující účinky a neobsahuje žádný kofein.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button