Zdraví

Pálení žáhy

Hořkokyselá pachuť v ústech, pocit pálení na hrudníku či obtížné polykání patří mezi hlavní příznaky pyrózy, obecně více známé pod názvem pálení žáhy. Tato porucha je vlastně samovolným „vracením kyselých žaludečních šťáv“ zpět do jícnu a způsobuje ji špatná funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem (jinak také refluxní choroba jícnu). Právě ona kyselost žaludečních šťáv je pak příčinou vzniku zmíněných potíží, protože dochází k podráždění sliznice jícnu.

K dalším projevům pálení žáhy patří:

  • bolesti žaludku
  • zápach z úst
  • nadměrné říhání a slinění

V průběhu života se s tímto problémem setká alespoň jednou až polovina dospělých v důsledku špatného životního stylu, velmi často se pak pálení žáhy vyskytuje také u těhotných žen. Pokud se však jedná pouze o ojedinělou příhodu, není třeba pálení žáhy nijak zvlášť řešit. Zcela jiná situace nastává až v případě, kdy se pálení žáhy objevuje dlouhodobě, může se totiž jednat o příznak závažnějšího onemocnění.

Časté pálení žáhy

Vrací-li se kyselý obsah žaludku do jícnu opakovaně, může dojít k narušení sliznice v jícnu, což vyvolá vznik zánětu nebo dokonce nebezpečného vředu. Ve zcela akutních případech může dlouhodobé pálení žáhy vést až ke vzniku karcinogenního nádoru. Pálení žáhy a rakovina spolu tedy souvisí, a proto není dobré odkládat návštěvu lékaře.

Případné změny na sliznici jícnu či přímo v žaludku odhalí specializované endoskopické vyšetření, další možností je pak využití rentgenu. Tyto postupy nepředstavují pro zdraví pacienta nijak velkou zátěž a mohou pomoci podchytit rozvoj nemoci v samotném začátku. Lékař dle výsledků vyšetření nasadí nejprve medikamentózní léčbu. Pokud ovšem nezabere, musí být přikročeno k operativnímu řešení, kdy je chirurgicky zesílen dolní jícnový svěrač. Časté pálení žáhy tedy není radno podceňovat!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button