Draslík je jedním z nejdůležitějších elektrolytů v našem těle. Je důležitý pro fungování všech tělesných buněk, tkání i orgánů. Pomáhá regulovat množství vody v těle a udržovat správné pH. Podporuje činnost kosterní a svalové soustavy, udržuje pravidelný srdeční rytmus.
Mezi příznaky nízké hladiny patří bolesti hlavy, křeče v nohách, dehydratace, bušení srdce, nevolnost, závratě v důsledku poklesu krevního tlaku.
Podporuje mozkové funkce
Draslík má klíčovou roli při podpoře fungování mozku. Stimuluje mozkovou aktivitu a zvyšuje kognitivní funkce. Jeho nedostatek může být příčinou různých zdravotních potíží i onemocnění, mezi jinými i riziko vzniku cévních mozkových příhod.
Má vliv i na vyšší mozkové funkce – učení a paměť.
Zabraňuje vzniku svalových křečí
Svalové křeče jsou běžným následkem nedostatku draslíku v těle. Konzumací potravin bohatých na draslík můžete těmto nepříjemným a někdy i bolestivým stavům zabránit.
Reguluje stresové hormony
Draslík je důležitým prvkem zejména pro ty, kteří čelí stresu a mají vysokou míru úzkosti, pomáhá zmírňovat stres a upravuje stresové hormony v těle, především kortizol, při jehož nadměrném výskytu dochází k přibývání na váze, změnám nálady, zvýšené úzkosti, poruchám spánku, únavě, tvorbě akné či bolestivosti svalů.
Podporuje kardiovaskulární zdraví
Dostatečné množství draslíku v těle může pomoci snížit riziko výskytu kardiovaskulárních chorob a to především díky tomu, že pomáhá snižovat krevní tlak.
Podporuje zdravý metabolismus
Pomáhá tělu zpracovat potraviny, zrychlí metabolismus a pomáhá spalovat větší množství kalorií.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos