Pády se nevyhýbají nikomu z nás. Upadli jste na náledí, spadli jste při bruslení či jste uklouzli a následně dopadli na zem z pouhé nepozornosti? Ať už je příčina pádu libovolná, výsledek může být stejný – naražené kostrč. Jak dlouho toto nepříjemné zranění může bolet a jak si s ním co nejlépe poradit?
Proč může bolest kostrč? Pád není jedinou příčinou
Naražená kostrč není nic příjemného. Bolesti vás mohou totiž mohou trápit až měsíc. Odborný název pro bolest kostrče zní kokcygodynie a příčin jejího vzniku je mnoho. Kromě pádu si můžete přivodi bolest kostrče také z dlouhodobého sezení na tvrdém podkladu, objevit se může také během těhotenství, někdy může jít o vrozený defekt a bolestivost kostrče může způsobit také artritida.
Jak poznat, že došlo k naražení kostrče?
Potkal vás nepříjemný pád a s jeho bolestivými následky se potýkáte doposud? Jestli bolest neustupuje a máte podezření na naraženou kostrč, zavítejte do ordinace ortopeda a následně pokračujte rovnou k fyzioterapeutovi. Ten vám totiž může pomoci s mobilizací kostrče. K odlišení zlomené a naražené kostrče nemusíte mít lékařské vzdělání. Zlomená kostrč totiž skutečně bolí tak, že nejste schopni téméř ničeho. S naraženou kostrčí se pojí zejména bolesti v kříži, při chůzi i při dlouhém sezení.
Cviky vhodné při naražené kostrči
Kromě návštěvy fyzioterapeuta, který provede odbornou mobilizaci, je vhodné provádět doma pravidelně i několik doporučených cviků. Ty vám předvede a vysvětlí fyzioterapeut a ověří si, že je správně provádíte.
Od bolesti pomohou léky i masti
Pro naraženou kostrč je typická nepříjemná bolest. Zejména při dlouhodobém sezení a chůzi. Úlevu od bolesti vám mohou přinést volně prodejné léky, ale také speciální masti, které budete nanášet na postižené místo. V případě, že máte sedavé zaměstnání a bolest kostrče není taková, že byste si kvůli ní museli brát neschopenku, je možné si vypomoci také speciálním sedacím polštářem, jenž je uzpůsoben tak, aby vám ulevoval od bolesti a zároveň zajistil správné držení páteře. Tento ortopedický polštář je snadno přenosný a rozhodně není žádná ostuda nosit si ho s sebou do práce.
Nepodceňujte pitný režim a vhodnou stravu
S naraženou kostrčí může být bolestivé i vyprazdňování. Abyste tedy na toaletě strávili co nejméně času a vše šlo jako po másle, nepodceňujte význam pitného režimu v kombinaci se stravou bohatou na vlákninu.
Prevence pádů a naražené kostrče
Některým pádům sice nezabráníte, ale to neznamená, že byste neměli být maximálně opatrní a snažit se zmírnit veškerá rizika, která můžete ovlivnit. Která opatření vám pomohou eliminovat riziko případného pádu?
- Pořiďte si koberec. Pokud je ve vaší domácnosti kluzká podlaha, zvažte pořízení koberce. Zmírní případný pád a také se postará o tepelnou i zvukovou izolaci.
- Pravidelně sledujte předpověď počasí a v souvislosti s tím proveďte nutná opatření. Je-li venku ledovka, vyrazte ven s nesmeky, trekingovými holemi či pevnou obuví s vhodnou podrážkou. Není-li to nezbytně nutné, snažte se venku během ledovky strávit co nejméně času.
- Soustřeďte se na cvičení rovnováhy. Čím stabilnější budete, tím menší vám hrozí riziko pádu. Zaměřte se na provádění triků, které zlepší váš balanc a vy tak díky tomu budete při chůzi stabilnější.
Jestliže patříte k lidem, kteří již někdy na vlastní kůži poznali, jak nepříjemná je naražená kostrč, jistě nám dáte za pravdu, že je praktické podniknout maximum kroků k eliminaci rizika jejího vzniku. Zaměřte se na trénink stability, domů si pořiďte měkké koberce a vždy si dopředu nastudujte, jaké panují venku podmínky. Pád na ledovce může potkat totiž úplně každého.
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos