Jak dokáže epilepsie otočit život vzhůru nohama?
Věděli jste o tom, že epilepsie je po mozkové příhodě druhým nejčastějším neurologickým onemocněním? Kolik lidí jí trpí a co vše o ní víme?
Co je epilepsie?
Epilepsie není označení pouze pro jednu nemoc, ale pro skupinu chorob, které se projevují záchvaty. Ty se objevují zcela náhodně a opakovaně. Než se tedy přikročí k léčbě, je nutné stanovit prognózu a následně jí přizpůsobit léčbu.
Epilepsie v České republice a ve světě
V České epilepsie postihuje 0,5 až 1 % obyvatel. Kdybychom to měli vyjádřit v číslech, jedná se přibližně o 70 000 až 100 000 lidí. Nejvyšší výskyt epilepsie je v rozvojových zemích. To je způsobeno vyšším výskytem infekcí a také samozřejmě méně kvalitní lékařskou péčí. U dětí se epilepsie vyskytuje častěji než cukrovka a tuberkulóza.
Výskyt epilepsie v historii
O epilepsii je možné se dočíst také v mnoha historických zdrojích. Protože lidé měli posvátný strach z neznámých a nevysvětlitelných jevů, vzniklo v průběhu historie pro epilepsii mnoho přezdívek a označení. O epilepsii se mluvilo jako o:
- božské nemoci
- nemoci, ze které se zvrací
- ohavné nemoci
- svaté nemoci
Mezi známými historickými osobnostmi se nacházelo hned několik, které epilepsií údajně trpěli. Patří k nim:
- Julius Caesar
- Sokrates
- Napoleon Bonaparte
- Charles Dickens
- Edgar Allan Poe
Jak se nemoc projevuje a proč vůbec vzniká?
Jak jsme již naznačili, epileptické záchvaty se mohou lišit svým průběhem i četností. Některé záchvaty postihují pouze část mozkové kůry, což se projeví tím, že nedojde k poruše vědomí, ale vyskytnou se projevy zrakové, hybné, sluchové či psychické. Spouštěčem epileptickýh záchvatů může být několik faktorů. Mezi ty nejznámější patří:
- mozkové nádory
- úrazy hlavy
- cévní onemocnění mozku
Kdy se dá skutečně mluvit o epilepsii?
Ze samotné definice onemocnění vyplývá, že epilepsií trpí jedinec tehdy, když u něj dojde k výskytu více jak jednoho nevyprokovaného záchvatu. U některých lidí, podle odborníků až u 5 %, totiž může dojít k výskytu jediného epileptického záchvatu, který je ovšem způsobem vnějšími podněty. Nejčastějšími spouštěči těchto záchvatů jsou:
- alkohol
- drogy
- nedostatek spánku
- nedostatečný přísun tekutin
- celkové psychické vyčerpání
Ovšem i v tomto případě, kdy došlo k výskytu záchvatu vyvolaného určitým podnětem, je dobré zavítat do ordinace lékaře. Neurolog totiž provede nezbytná vyšetření, která pomohou vyloučit přítomnost symptomatické epilepsie. Ta by totiž znamenala, že epileptické záchvaty se u vás mohou projevovat jako vedlejší příznak některé jiné nemoci.
Jak se zachovat během epileptického záchvatu?
Stali jste se někdy svědky epileptického záchvatu? Protože pacient během něj zcela ztrácí kontrolu nad svým tělem, je nutné z jeho blízkosti odstranit všechny předměty, které by mu mohly přivodit zranění. Zároveň není nutné se pacienta dotýkat a pokoušet se záchvatu jakkoliv zabránit. Do práce se pusťte až tehdy, když epileptický záchvat odezní. Postiženého uveďte do stabilizované polohy a nechte ho odpočívat. Záchranku volejte až v případě, že se vyskytne další záchvat.
Jak se chovat, pokud máte podezření na výskyt epilepsie?
Neléčená epilepsie může jedinci značně zkomplikovat život a doslova mu ho otočit vzhůru nohama. Po vyskytnutí prvního epileptického záchvatu se tedy výrazně doporučuje navštívit lékaře a najít příčinu jeho vzniku. Následně je možné dostat epileptické záchvaty pod kontrolu. V případě, že se epileptický záchvat vyskytne vícekrát a pacient nevyhledá lékařskou pomoc, riskuje svůj život. Ve chvíli, kdy by došlo k epileptickému záchvatu v nevhodný moment, například při řízení či tehdy, kdy je sám, mohl by zranit někoho další a v tom nejhorším případě dokonce zemřít.
Léčba epilepsie
Jak se dá epilepsie léčit? Na toto neurologické onemocnění neexistuje jedna univerzální léčba, nýbrž každý typ epilepsie je nutné léčit jiným postupem. U některých pacientů pomůže operace, u jiných ozáření a někdy zaberou i speciální antileptika.
Dá se epilepsie vyléčit?
V souvislosti s epilepsií se nabízí otázka, zda lze toto onemocnění vlastně vyléčit? Statistiky jsou v tomto poměrně pozitivní, neboť třetina pacientů se v horizontu od pěti do deseti let zbaví všech příznaků a dají se považovat za vyléčené. Druhá třetina sice epilepsií trpí i nadále, ale její příznaky jsou zcela pod kontrolou díky pravidelným dávkám antileptik. Zbývající třetina pacientů trpí komplikovanějším typem epilepsie, jenž není tak snadno léčitelný. Buď se nedaří lokalizovat epileptické ložisko nebo jeho odstranění by ohrozilo důležité funkce mozku.
Život s epilepsií
Když pacient trpící epilepsií spolupracuje s ošetřujícím lékařem, dodržuje veškerá doporučení a pravidelně bere předepsané léky, jeho život s epilepsií je velmi podobný životu bez epilepsie. K podpoře kompenzovaného stavu, tedy stavu bez záchvatů, lze též přispět dodržováním zásad zdravého životního stylu a správné životosprávy. Pacientům s epilepsií se doporučuje vyhýbat se návykovým látkám, stresovým situacím a naopak si dopřávat dostatek spánku a hlídat si svůj denní příjem tekutin.
Studium, zaměstnání a mateřství s epilepsií
Pokud člověk dodržuje všechny zásady a opatření, může se i s epilepsií věnovat většině zaměstnání, bez problému absolvovat jak střední, tak i vysokou školu a stát se rodičem. Samozřejmě je důležité o svém stavu vždy informovat okolí.
Epilepsie není nemoc, která pacienty odsune na lavičku náhradníků. Je-li léčená, není důvod, proč by pacienti neměli prožít kvalitní a téměř normální život.
Zdroj textu: www.mayoclinic.org, www.fnbrno.cz
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos