Jak doplnit vitamíny a minerály, které si tělo neumí vyrobit?
Naše těla jsou dokonalý stroj. Dokáží si poradit téměř se vším, co je potká. Bohužel jsou ale věci, které si tělo vyrobit neumí a je potřeba mu je dodat ve stravě nebo doplňcích stravy. A které to jsou?
Které vitamíny tělo potřebuje doplňovat?
Vitamíny a minerály jsou prvky, kterých nemusíte sníst zrovna na kila, aby v těle fungovaly různé metabolické procesy. V podstatě nás udržují zdravé a pomáhají našemu tělu fungovat.
Pro většinu z nás je zdravá a pestrá strava vše, co potřebujeme, abychom zůstali zdraví. Nejlepší je získat vitamíny a minerály z různých zdravých, chemicky neupravovaných potravin.
Vitamin A je důležitý, protože přiměje imunitní systém efektivně pracovat, aby mohl bojovat s nemocemi a infekcemi, udržuje naši pokožku zdravou, podporuje reprodukci a růst a pomáhá s viděním.
Vitamíny skupiny B pomáhají našemu tělu využívat živiny poskytující energii (jako jsou sacharidy, tuky a bílkoviny) jako palivo. Některé vitamíny skupiny B jsou potřebné k tomu, aby se buňky množily tvorbou nové DNA.
Většina vitamínů skupiny B nemůže být uložena v těle. Musí být konzumovány pravidelně ve zdravé stravě, která zahrnuje řadu celozrnných potravin (jako je libové maso , ryby , celozrnné výrobky , ovoce, zelenina a luštěniny) a omezuje příjem alkoholu a zpracovaných potravin.
Příjem vitamínu C z potravy a nápojů je nezbytný, protože lidský organismus si tento vitamin z jiných sloučenin neumí vyrobit. Vitamín C tvoří kolagen, jehož primární úlohou je posílení kůže, cév a kostí. Pomáhá tělu vstřebávat železo a podporuje boj s infekcí – imunitní systém, zejména buňky zvané lymfocyty, potřebují vitamín C pro správné fungování.
Vitamín D je důležitý pro pevné kosti, svaly a celkové zdraví. Ultrafialové (UV) záření ze slunce je nezbytné pro tvorbu vitamínu D v kůži a je nejlepším přírodním zdrojem vitamínu D.
Vitamín E je antioxidant, který pomáhá chránit vaše tělo před poškozením volnými radikály, jako je vystavení cigaretovému kouři nebo radiaci. Je také důležité pro naše vidění, imunitní systém a kůži.
Vitamin K je důležitý pro zdravé kosti, napomáhá srážení krve a hojení ran a u novorozenců slouží k prevenci závažného krvácivého stavu zvaného hemoragické onemocnění novorozenců (HDN).
Druhy minerálů a jejich funkce
Existují stovky minerálů. Přestože množství, které potřebujete, se mezi minerály liší, ty hlavní jsou obecně vyžadovány ve větším množství. Patří mezi ně vápník, fosfor, draslík, síra, sodík, chlorid, hořčík. Stopové minerály (mikrominerály), i když stejně důležité pro tělesné funkce, jsou vyžadovány v menším množství. Jako je železo, zinek, měď, mangan a jód selen.
Vápník je životně důležitý pro to, aby naše kosti zůstaly silné a zdravé.
Jód je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Pomáhají také vašemu mozku a tělu růst a rozvíjet se.
Železo se podílí na různých tělesných funkcích, včetně přenosu kyslíku v krvi a poskytování energie buňkám. Je také životně důležité pomáhat našemu imunitnímu systému fungovat efektivně v boji s infekcí.
Zinek a jeho nedostatek se odrazí na růstu a vývoji a také na imunitních funkcích. Také pomáhá vytvářet aktivní formu vitaminu A a transportuje jej po těle.
Hořčík má za úkol udržování zdraví kostí a využívání glukózy jako energie. Hořčík také podporuje imunitní funkce a pomáhá regulovat krevní tlak a funkci plic.
Draslík je důležitý pro správnou funkci nervů, svalů a srdce. Pomáhá také snižovat krevní tlak.
Sodík je tak trochu dvojsečná zbraň. Malé množství sodíku je důležité pro dobré zdraví, protože pomáhá udržovat správný objem cirkulující krve a tkáňových tekutin v těle. Většina z nás konzumuje mnohem více sodíku, než potřebuje. Příliš mnoho sodíku může vést k vysokému krevnímu tlaku.
Nedostatek vitamínů či minerálů se projeví na vašem zdraví až za několik týdnů či měsíců. Například bez vitamínu C by trvalo měsíce, než se u vás vyvinuly kurděje. Nicméně pokud vaše strava není právě ukázková, nejspíše vám některý ze základních stavebních kamenů vašeho zdraví chybí.
Zdroj náhledového obrázku: Whitepress
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos