Zdraví

Jak poznat, kdy byste měli vstávat? Odpovědi hledejte v genetice

Považujete se za skřivana nebo spíše za sovu? Odpověď na otázku, v kolik je pro vás ideální doba vstávání, vám může dát genetika.

Typy chronotypů

Než se podíváme na to, jak může právě genetika ovlivnit to, jaká doba je pro vás z pohledu vstávání nejlepší, pojďme si připomenout základní chronotypy.

Skřivan

Prvním chronotypem je skřivan. Toto ranní ptáče je aktivní nedlouho po probuzení a přirozeně se budí brzy ráno. Maximum práce udělá během dopoledne, kdy je plné sil a má stoprocentní nasazení. Naopak odpoledne a k večeru mu síly ubývají a skřivan rád ulehne do postele brzy, aby ráno opět mohl vstát a začít den s úsměvem a maximem energie. U lidí, kterým říkáme skřivani, existuje nižší riziko výskytu deprese a také se častěji vyhýbají alkoholu, kouření a více se věnují pohybu.

Sova

Opakem skřivana je sova. Noční typy chodí spát mnohem později a také později vstávají. Sovy jsou produktivní zejména odpoledne, večer a v noci. Tento chronotyp je často spojováním zejména s uměleckými profesemi. Zajímavé jsou výsledky průzkumu, který se zaměřil na negativní dopad ponocování na lidskou mentální kapacitu. Dlouhá léta se totiž předpokládalo, že sovy, tedy lidé, kteří uléhají do postele třeba i několik hodin po půlnoci, podávají horší výsledky během dne, neboť nejsou dostatečně odpočatí. Nicméně výsledky studie jsou velice překvapivé, protože se ukázalo, že je tomu přesně naopak. Výzkum, jehož se zúčastnilo 26 tisíc lidí, totiž odhalil, že v textech inteligence, uvažování a paměti dosahují lepších výsledků sovy.

Chronotypy podle Michaela Breuse

Přestože skřivan a sova jsou dvěma nejznámějšími chronotypy, psycholog Michael Breus. jemuž se přezdívá doktor spánku, přišel s teorií, podle níž existují čtyři chronotypy, a to následují:

  • lev
  • delfín
  • medvěd
  • vlk

Lev by se dal přirovnat ke skřivanovi – vstává brzy, produktivní je zejména ráno a dopoledne a chodí spát nejdéle v deset hodin večer. Delfíni nespí téměř vůbec a mají velké problémy s usínáním a spánkem samotným. Medvědi jsou naopak milovníky spánku a jejich spánek se řídí denním světlem. Během dne si medvědi často dopřávají krátký spánek a nejvíce produktivní jsou dopoledne a zkraje odpoledne. Zatímco lev je synonymem skřivana, vlk odpovídá sově. Vstává zpravidla až po deváté hodině a nejvíce práce zastane večer v noci. Ráno a dopoledne se navíc neobejde bez kávy.

Střední typ

Nenašli jste se v žádném zmíněném chronotypu? To je zcela v pořádku, protože mnoho lidí nelze přesně napasovat pouze do jedné kolonky podle jejich vztahu ke spánku. Proto se často hovoří také o takzvaném středním typu. To jsou lidé, kteří jsou kombinací více chronotypů.

Chronotyp je z velké části dědičný

Nejste si jistí, jaký je váš chronotyp? Dobrou zprávou je, že dokonce až z 50 % procent je dědičný. Geny, které jsou se spánkem nejvíce spojeny, jsou:

  • CLOCK
  • PER1
  • PER2
  • PER3
  • CRY1
  • CRY2
  • BMAL1

Abychom vás ale nenudili pojmy, které si nebudete pamatovat, stačí si pamatovat, že to, kdy byste měli spát a vstávat, je vám do vínku dáno při narození. V praxi to znamená, že se stačí zaměřit na spánkové návyky vašich rodičů. Pokud jsou návyky obou vašich rodičů podobné, je pravděpodobné, že jste si je během vyrůstání nevědomky osvojili a velkou měrou k tomu přispěla také genetika. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se chronotypy vašich rodičů diametrálně liší. Pokud jeden z nich vstává za úsvitu, je aktivní zejména ráno a dopoledne, zatímco ten druhý uléhá do postele až dlouho po půlnoci a pracuje dlouho do noci, moc odpovědí vám zkoumání jejich chování během dne nepřinese. Co s tím?

Nalaďte se na své vnitřní hodiny

Řešení je snadné a spočívá v tom, že se naučíte naslouchat svému tělu. Mnoho lidí si dobu, kdy se ukládají ke spánku, plánuje podle svého zaměstnání a povinností. Zde ale existuje velké riziko, a to v případě, že sova vykonává zaměstnání s nástupem brzy ráno a skřivan naopak začíná svou směnu pozdě v noci. Spánkové návyky se sice dají takzvaně přeladit, ale může to s sebou přinést mnoho vedlejších efektů, například nespavost, neustálou únavu, pocity vyčerpání a podobně. Nejlepším řešením, jak přijít na to, kdy je nejlepší vstávat, je během volného dne vypnout budík a nechat své tělo rozhodnout o tom, kdy je nejlepší doba na probuzení.

Chronotyp se v průběhu života může měnit

Pokud jste již od dětství milovníky spánku, ale v posledních letech se jeho spotřeba neustále snižuje, není to nic zvláštního. Chronotypy se totiž v průběhu života mění. Zatímco děti chodí spát brzy a probouzejí se časně ráno, teenageři se často více přiklánějí k opaku. S nástupem stáří a zejména důchodu se ale mnoho lidí opět vrací k tomu, že se z nich opět stávají ranní ptáčata.

Základem je kvalitní spánek

Odborníci se dále shodují na tom, že pokud si každý člověk dopřeje alespoň 7 hodin kvalitního spánku každý den, nedochází tím k snížení jeho produktivity ani mentálních dovedností, a to bez ohledu na to, zda prospí celé dopoledne, odpoledne nebo si spánek dopřává v noci. Jakmile si vytvoříte pevně daný spánkový rozvrh, snažte se ho dodržovat.

Jestliže máte problémy s usínáním, nespavostí či probouzením, snažte se přijít na to, jaký jste chronotyp a postupně si začněte osvojovat spánkovou rutinu, jež pro vás bude přirozená a příjemná. Inspiraci můžete hledat také u svých rodičů, protože šance, že jste stejný chronotyp, je téměř 50%.

Zdroj textu: www.sleepfoundation.org, www./ct24.ceskatelevize.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button