Jak se dostat do flow a k čemu vám tento stav pomůže?
Jste nesoustředění, úkoly se na vás sypou ze všech stran a nevíte si rady? Naučte se dostat do flow a vaše výkonnost začne rázem stoupat.
Co je flow?
Než se zaměříme na to, jak se dostat do flow, pojďme si vysvětlit, o co se vlastně jedná a co je to ten flow. Znáte to, když se nějaké činnosti věnujete rádi a naplno se do ní ponoříte, takže ani nevnímáte, co se kolem vás děje? Přesně to je flow. Psychologický stav, jenž nastává tehdy, když se jedinec do výkonu nějaké činnosti ponoří natolik, že se naplno soustředí, prožívá pocity štěstí a nevnímá absolutně svět okolo sebe.
Kde se vzal flow
Pojem flow vznikl díky maďarskému psychologovi Mihaly Csikszentmihalyi. Ten také prohlásil: „Nejlepší momenty obvykle přichází, když jsou mysl a tělo zacíleny ve volném úsilí k dokončení něčeho těžkého a hodnotného. A takové zkušenosti nejsou nezbytně příjemné, když se objeví.” Csikszentmihalyi dále pojmenoval stav flow jako ideální stav pro tvoření, produktivitu a osobní uspokojení.
Do zkoumání flow se pustil se svými kolegy poté, když si uvědomil, že umělci se dokážou zcela ztratit ve své práci a nechat se jí pohltit. V důsledku toho zapomínají na jídlo, pití a často i na spánek. Počátky zkoumání flow se datují do osmdesátých a devadesátých let 20. století do Itálie. Dokonalým příkladem flow je například strop Sixtinské kaple.
Často se totiž lze setkat s tvrzením, že Michelangelo strávil malováním stropu Sixtinské kaple několik dní a nedělal si žádné přestávky. Není proto divu, že nakonec omdlel únavou. Jakmile se prospal a načerpal nové síly, pustil se opět do práce a záhy se u něj znovu objevil dokonalý stav flow.
Jak poznáte, že jste ve flow?
Jestli máte nějaké záliby a koníčky, do kterých se dokážete jednoduše ponořit a kdykoliv se na ně plně soustředit, určitě stavy flow zažíváte pravidelně. Jak je snadno poznáte? Podle následujících rysů:
- Stoprocentní soustředění
- Ignorování času
- Naprostý pocit kontroly
- Prožívání radosti
- Přirozená motivace
Jakmile se do milované činnosti ponoříte naplno, čas okolo vás přestane existovat a vy jste skutečně plně ponoření v přítomném okamžiku. Zároveň pociťujete radost a pocity štěstí, jste motivovaní tím, že vám jde práce snadno od ruky a čas okolo vás běží nekontrolovatelným tempem. Jakmile s činností přestanete, často jste překvapení, kolik ve skutečnosti uteklo času.
Jak se dostat do flow?
Stavy flow se často vyskytují u dětí, které nemají problém se naplno ponořit do hry. Dále jsou typické pro kreativní činnosti, například pro malování, hudbu či psaní. Dobře známý je stav flow také u sportovců. V případě, že milujete svou práci a skutečně jí žijete, můžete stav naprostého ponoření prožívat také v zaměstnání. Jestliže se ale flow ne a ne dostavit, je možné mu trochu pomoci, a to následujícími způsoby.
Metoda Pomodoro
Oblíbenou a často používanou metodou, s jejíž pomocí se dá poměrně snadno dostat do flow, je Pomodoro. Metoda Pomodoro spočívá v tom, že se na 25 minut ponoříte do práce, po uplynutí této doby si dopřejete pětiminutovou pauzu, po které opět následuje 25 minut soustředění. Aby pro vás bylo praktikování metody Pomodoro snadné, připravte si k ruce časovač. Jakmile dosáhnete stavu flow, můžete přestávku vynechat a odpočinku se věnovat až ve chvíli, kdy ji budete potřebovat.
Mindfulness
Podpůrnou metodou, jež vám pomůže dosáhnout stavu flow, je praktikování mindfulness. Jedná se o plné soustředění na přítomný okamžik neboli o vědomou přítomnost. Začít s mindfulness můžete kdykoliv. Stačí, když si najdete chvilku sami pro sebe a místo, kde vás nebude nikdo rušit. Aby vám šlo soustředění na přítomný okamžik lépe, můžete si zavřít oči a soustředit se na svůj dech. Dále je mindfulness možné praktikovat i cestou do práce. Místo toho, abyste přemítali nad tím, co vás v zaměstnání čeká, věnuje pozornost tomu, co se děje nyní. Soustřeďte se na svou chůzi, všímejte si věcí okolo vás a zaměřte se třeba i na vnímání vlastního těla.
Pracujte na sobě
Stav flow se dostavuje ve chvíli, kdy jste v dané činnosti zruční a jde vám snadno od ruky. Proto vám k jeho dosažení pomůže také neustále zdokonalování se a čas strávený rozvíjením svých dovedností.
Nezapomínejte na pauzy
Stav naprostého soustředění vás může zcela pohltit, ale to neznamená, že byste měli vynechávat pauzy. Odpočinek je zcela nezbytný.
Správné prostředí
Nástup stavu naprosté koncentrace podpoříte také tím, že si vytvoříte to správné prostředí. Vše, co by vás mohlo rozptylovat, musí pryč. Jednat se může o telefon s připojením k internetu, příliš hlasité hodiny, televizi, rádio a podobně. Pokud se chcete věnovat metodě Pomodoro a na telefonu máte nastavené stopky, rovnou si pozastavte také upozornění a vypněte si zvonění.
Trénink
Čím častěji budete metodu Pomodoro a mindfulness praktikovat, tím dříve se stav flow dostaví. Neztrácejte koncentraci a obrňte se trpělivostí. Trpělivost přináší růže a uvidíte, že brzy se dočkáte snadného soustředění a radosti z provádění dané činnosti.
Stav naprosté soustředěnosti, při které uděláte maximum práce a svou koncentraci si užíváte, je možné trénovat. Pokud se do flow nemůžete dostat, nevěště hlavu. Jakmile si vytvoříte to správné prostředí, veškeré rušivé elementy odstraníte ze svého dosahu a ponoříte se do práce, časem se skutečně dostaví. Pomoci vám k tomu může i časté praktikování mindfulness a soustředění se na přítomný okamžik.
Zdroj textu: www.headspace.com, www.verywellmind.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos