Jak si vypěstovat rýži? Jsou jen dvě podmínky: kyselá a vypleněná půda – 1. díl
Když přemýšlíte o pěstování rýže, nemusí se vám nutně představit jen rýžové plantáže V Číně. Je to až k nevíře, ale rýži si můžete vypěstovat i doma na vlastní zahrádce.
Samozřejmě, že se nejedná o úplně klasickou plodinu – příprava a péče bude poněkud náročnější, ale stojí za to! Rýži se skvěle daří v horských oblastech, kde je kyselejší půda.
Většina odrůd rýže může a bude růst tam, kde je zasadíte
Je sice potřeba dodržet několik zásad, ale když se podaří, budete mít ohromnou radost. Rýžové rostliny preferují pH půdy 6,0 až 7,0, což je tedy o něco kyselejší. Není podmínka neustálého zavlažování, i když je pravda, že voda s sebou spláchne plevel.
Rýžové rostlinky požírají živiny, což z nich dělá těžkou konkurenci plevelu. Rostliny rýže tolerují vlhké podmínky, zatímco většina plevelů ne – v tom je mezi nimi rozdíl…rýže se dá pěstovat i tam, kde není možné tolik zavlažovat, ale čeká vás jeden nepříjemný úkol. Vyplenit záhony budete muset udělat ručně!
Jak podpořit růst?
Rostlinám rýže trvá přibližně čtyři až pět měsíců, než dozrají. Jestliže chcete sklidit v polovině září, musíte zasít v polovině dubna.
Záleží na podnebních podmínkách, jinak tomu bude v horách nebo třeba na Floridě. Tam se dá rýže vysadit v říjnu nebo listopadu a v březnu či dubnu, naopak sklízet.
Aby rýže vyrostla, potřebuje minimálně šest hodin slunečního světla denně.
Kde získat semínka rýže?
Nepoužívejte rýži z obchodu s potravinami, byla zpracována a neroste. Je potřeba najít rýži, která je ryze přírodního charakteru a tedy vhodná k výsadbě.
Je v podstatě jedno, zda bude dlouhozrnná nebo krátkozrnná, to záleží na vaší libosti a chuti.
V příštím díle se již podíváme pod slupku samotnému pěstování rýžového semínka – jak si připravit políčko a jaké jsou další zásady.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos