Jaké důsledky může mít dlouhodobý nedostatek spánku na vaše zdraví?
Spánek hraje v našich životech důležitou roli. Vždyť prospíme téměř jednu třetinu života. Nejde však o ztrátu času, jak se mnozí domnívají, ale o proces, který náš organismus udržuje zdravý, fit a plný energie. Dopřáváte si spánku dostatek? Máte problémy s usínáním a v noci se často budíte? A jaké důsledky mohou přijít s dlouhodobým nedostatkem spánku?
Co je to spánek?
Každý den náš organismus potřebuje spánek. Jedná se o útlumovou-relaxační fázi organismu. Mění se činnost mozku a my během spánku ztrácíme vědomí. Naše tělo se dostává do nového módu, jsme méně citliví na vnější podněty, naše svalstvo se uvolňuje a dochází ke snížení krevního tlaku, tělesné teploty a zpomalení dýchání. V průběhu spánku naše tělo odpočívá, dochází k regeneraci organismu a ukotvení všeho, co jsme za daný den prožili. Proto je spánek velmi důležitý pro zdravou paměť. Se spánkem přichází také sny. Spánek je velmi důležitý pro odpočinek organismu, ale i během něj v některých fázích náš mozek intenzivně pracuje jako v bdělém stavu. Nedostatek spánku může způsobovat řadu psychických obtíží a dalších problémů.
Důsledky nedostatku spánku
Sami to jistě znáte, když se málo vyspíte a musíte jít do práce. Nemůžete se pořádně soustředit, vaše koncentrace se navíc rychle ztrácí a nemyslí vám to tak, jak po vydatném spánku. Prvními příznaky nedostatku spánku je právě zhoršená koncentrace, zpomalují se reflexy a váš mozek není produktivní, je totiž unavený. Dlouhodobý nedostatek spánku sebou může přinášet mnohé psychické problémy. Dostavuje se stav vyčerpanost, pocity úzkosti, deprese, apod. Podle výzkumů dokonce lidé, kteří málo spí, snáze přiberou na váze, jelikož se jim tvoří v těle méně leptinu, hormonu, který má vliv na pocit sytosti. Větší pravděpodobnost přibývání na váze mají lidé, kteří spí jen pět hodin za den. Spánek má vliv také na krevní tlak, který je vyšší u osob, které nedbají na dostatečný přísun odpočinku. Mají zvýšenou hladinu stresového hormonu, což vede i k zvýšení krevního tlaku. S nedostatkem spánku přichází i poškození mozkových buněk.
Kolik spánku si dopřávat?
Nelze obecně určit, kolik hodin přesně bychom měli denně spát. Každý jedinec a jeho organismus má individuální požadavky na spánek, navíc náplň dne každého z nás se liší. Starší osoba, která nemá tolik fyzické aktivity, bude potřebovat jinou dávku spánku než teenager, který přes den sportoval, nakupoval a plnil mnoho úkolů. U dospělých osob se uvádí ideální doba spánku mezi 7-8 hodinami denně, i když se to může více či méně u každého jedince měnit. U menších dětí platí, že čím menší dítě je, tím více spánku potřebuje. Více spánku potřebují také těhotné ženy. Naopak senioři mají často se spánkem problémy. Ty mohou být spojeny nejen se sníženou pohybovou aktivitou, ale může jít o tzv. sekundární nespavost vyvolanou léky či onemocněními.
Spánková hygiena
Máte-li problémy s usínáním a klidným spánkem, může vám pomoci dodržování některých bodů spánkové hygieny. Během dne se snažte vyhnout kávě, zelenému čaji, ale i kouření. Tyto látky totiž povzbuzují váš organismus a mohou mít vliv na kvalitu spánku. Denně si dopřejte dostatek pohybové aktivity, které unaví váš organismus a je zároveň prevencí mnoha onemocněních. Před spaním se snažte nemyslet na problémy a resty, které vás v práci čekají. To vše jen zatěžuje vaši mysl a vy neusnete. Ráno navíc budete bez energie. Řekněte si, že v danou chvíli stejně nemůžete nic vyřešit a myslete jen na spánek. Alespoň hodinu před spaním si také nedopřávejte nic k jídlu. Večerní mlsání zatěžuje váš trávicí trakt a žaludek místo toho, aby odpočíval, začíná teprve trávit. I to může být důvodem problematického usínání. Nezapomínejte také na vliv prostředí, ve kterém usínáte. Vaše ložnice by měla být příjemným místem odpočinku. Nemělo by v ní být příliš předmětů, ani květin. Vyhněte se také elektronickým zařízením v ložnice, které vyzařují bílé světlo oddalující spánek. Televize v ložnici by měla být tabu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos