Ze všech listových zelenin je špenát jednou z nejuniverzálnějších. Můžete ho přidat do smoothie, vychutnat si ho ve vychlazeném salátu, v páře a restovat jako přílohu, přidat do smaženice a dokonce zamíchat do pečiva jako brownies.
Špenát má také několik zdravotních výhod. Obsahuje vitamíny a antioxidanty, které chrání před chronickými onemocněními a podporují zdraví mozku, kardiovaskulárního systému a očí. A můžete snadno přidat špenát do jídla, abyste maximalizovali tyto výhody.
Špenát obsahuje obrovské množství živin
Tři šálky syrového špenátu poskytují přibližně 20 kalorií, méně než jeden gram tuku, dva gramy bílkovin, tři gramy sacharidů a dva gramy vlákniny.
Přestože má špenát málo kalorií, je plný živin. Jedna porce tří šálků poskytuje více než 300 % průměrné denní hodnoty vitaminu K. Zelená listová zelenina také poskytuje více než 160 % a 40 % průměrných denních hodnot vitaminu A a C. Vitamíny K a A podporují silné kosti. A vitamín C pomáhá hojit rány.
Špenát také obsahuje 45 % průměrné denní dávky kyseliny listové, což je vitamín B, který pomáhá tvořit červené krvinky a DNA. Dodává také železo, hořčík, draslík, vápník a malé množství dalších vitamínů B.
Má vysoký obsah antioxidantů
Kromě mnoha vitamínů a minerálů poskytuje špenát antioxidanty, které působí protizánětlivě a chrání před nemocemi.
Některé antioxidanty ve špenátu zahrnují kaempferol, quercetin, myricetin a isorhamnetin – také známé jako flavonoidy. Flavonoidy jsou sloučeniny, které vás mohou chránit před rakovinou, stejně jako kardiovaskulárními a zánětlivými onemocněními.
Pomáhá chránit před některými nemocemi
Sloučeniny nalezené ve špenátu mohou snížit oxidační stres. Pozitivně také ovlivňují genovou expresi – neboli „zapnutí“ určitých genů – v metabolismu a zánětu. Navíc tyto sloučeniny spouštějí uvolňování hormonů sytosti, díky nimž se po požití špenátu cítíte sytí a spokojení.
Z těchto důvodů vědci dospěli k závěru, že konzumace většího množství špenátu může pomoci omezit chronické nemoci – včetně srdečních chorob, rakoviny, cukrovky 2. typu a obezity.
Podporuje zdraví mozku
Protizánětlivé účinky špenátu z něj dělají klíčového kandidáta na ochranu mozku – konkrétně z hlediska stárnutí.
Pomáhá řídit krevní tlak
Špenát je také zdrojem dusičnanů, což jsou přirozeně se vyskytující chemikálie. Dusičnany otevírají nebo rozšiřují krevní cévy. To zlepšuje průtok krve a zmírňuje stres na srdce.
Může pomoci zdraví očí
Jeden z antioxidantů ve špenátu, lutein, může snížit riziko věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). AMD je oční onemocnění, které může rozostřit ostré centrální vidění nezbytné pro čtení a řízení. Je to hlavní příčina ztráty zraku u lidí starších 55 let. Prevence je klíčová, protože na AMD neexistuje žádný lék.
Zdrpj obrázků: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos