Prevence

Jaké potraviny podporují zdraví vašich zubů a dásní?

Některé z potravin mohou být pro vaše zuby přínosné, zatímco jiné mohou vašim zubům pěkně škodit. V prvním díle článku o potravinách, které vašim zubům mohou škodit, či naopak jejich zdraví podporovat, si posvítíme právě na ty, které jsou pro zuby přínosné. A i když si budete pravidelně čistit zuby a navštěvovat svého zubaře a dentálního hygienistu, vašim zubům může strava pěkně uškodit. 

Nezapomínejte na zuby

Stejně jako jiné části těla vyžadují taky zuby svou speciální péči. Pro pevné a zdravé zuby a dásně je vhodné jíst potraviny bohaté na vápník, vitamín A a D, fosfor a vlákninu. Potraviny, které podporují tvorbu slin a jsou křupavé, vašim zubům prospívají, pomáhají zuby zbavovat bakterií a plaku. Ne však všechny potraviny jsou k vašim zubům přátelské, jiné z nich mohou podporovat tvorbu zubního kazu.

Potraviny zdravé pro váš chrup

Potraviny, které mají příznivý vliv na vaše zuby byste si měli dopřávat pravidelně a upřednostňovat je před potravinami, které vašim zubům škodí. Místo sladké sušenky si dopřejte jablko, apod., někdy nahrazení nezdravých potravin není tak složité.

Řapíkatý celer

Řapíkatý celer je ideální potravinou pro všechny, kteří chtějí správně pečovat o svůj chrup. Patří mezi křupavé potraviny, které vás nutí pořádně žvýkat, čímž se v ústech vytváří více slin. Produkce slin je pro vaše zuby velmi příznivá, podporují totiž krevní oběh v ústech a udržují vaše tkáně zdravé. Fungují jako vaše osobní ústní voda, zbavují vás částic potravin udržujících se v zubech a dásních. Jedním z hlavních přínosů celeru je jeho hrubá struktura, která pomáhá čistit zuby. Nemáte rádi řapíkatý celer? Dopřejte si alespoň mrkev, okurky či jinou chřupavou zeleninu.

Chia semínka

Chia semínka jsou nyní velkým hitem na poli zdravého stravování a jsou prospěšná nejen zdraví vašeho trávicího ústrojí, ale zvyšují příjem zdravé energie a jsou bohaté na minerální látky a vitamíny. Obsahují to, co zuby milují, vápník, vitamín A, vlákninu a fosfor, přitom je velmi snadno můžete zařadit do vaší stravy. Stačí přidat lžičku chia semínek do ranní ovesné kaše či do jogurtu.

Kokosový olej

Vaše zuby se zamilují i do kokosového oleje, který by vám doma neměl chybět. Pomáhá udržet vaše ústa zdravá. Stačí, když si každé ráno dáte do úst lžíci kokosového oleje, kterého budete v ústech převalovat. Zní to podle vás divně? Věřte tomu, že na první pokus to není úplně příjemné, ale poté si zvyknete a během převalování oleje v ústech si můžete připravit snídani, uklidit či si číst. Zkuste tuto rutinu zavést každý den a převalovat kokosový olej v ústech 10-20 minut denně. Tato prevence vás chrání před vznikem zubního kazu a vytváří z vašich úst čisté prostředí bez bakterií.

Mléčné výrobky

Milovníci mléčných výrobků se mohou radovat. Sýry, jogurty a další mléčné výrobky jsou zdravé pro vaše ústa, především díky obsahu vápníku. Jsou prevencí vzniku zubního kazu. Mléčné výrobky obsahují také kasein, bílkovinu, která posiluje zubní sklovinu. Dopřávejte si kozí mléčné výrobky, nízkotučné či fermentované výrobky jako je kefír. Pro vaše zdraví je také velmi přínosný i sýr cottage.

Ryby

Mezi další potraviny, které prospívají vašemu chrupu, patří ryby bohaté na omega-3 matné kyseliny, především losos a sardinky. Dávejte však pozor na to, aby ryby, které kupujete, byly kvalitní a pocházely z volného chovu. Ryby jsou navíc plné vitamínu D, který pomáhá tělu absorbovat vápník. Fosfor pomáhá chránit zubní sklovinu. Omega-3 mastné kyseliny také snižují riziko vzniku onemocnění dásní. Pokud nejste fanouškem ryb, zařaďte do své stravy alespoň doplňky obsahující rybí olej.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button