Prevence

10 zdravotních výhod, které skrývá meduňkový esenciální olej

Meduňkový esenciální olej se používá v alternativní medicíně jako lék na řadu zdravotních problémů, nejen proti nespavosti, pocitu úzkosti, ale jako lék na migrénu a hypertenzi či jako přídavek do vaší koupele. Meduňkový esenciální olej můžete aplikovat lokálně či ho nakapat do vaší aroma lampy. Seznamte se dnes s účinky, které vám esenciální olej z meduňky přináší.

Meduňka lékařská

Tato bylinka s příjemnou chutí i vůní je používána pro své léčivé účinky již po stovky let. Vůně meduňky připomíná citrusy a působí na vaši náladu i zdravotní stav. Odstraňuje melancholii a pocit úzkosti, zlepšuje paměť a působí i jako prevence některých onemocnění. Zajímavé je, že má antibakteriální a antivirální vlastnosti, které vás zbavují bakterií (látka eugenol) a virů (tanin). Nechybí ji ani tišící účinky, které zajišťuje látka obsažená v oleji tzv. herpen. Pozitivně působí na depresi, negativní emoce a pomáhá při problémech s uvolněním a spánkem.

Zdravotní přínos esenciálního oleje

Prevence Alzheimerovy choroby

Meduňka byla zkoumána pro své účinky spojené s přírodní léčbou Alzheimerovy choroby a je pravděpodobné, že je jedním z nejúčinnějších přírodních zdrojů, které léčí tuto chorobu. Působí především na zastavení rozvoje těžké demence a dalších příznaků spojených s tímto kognitivním postižením.

Protizánětlivé účinky

Esenciální meduňkový olej může být používán k léčbě různých onemocnění spojených se zánětem a bolestí. Olej snižuje otok, zmírňuje bolest a uklidňuje zanícená místa. Její protizánětlivé vlastnosti jsou pro vás v přírodní léčbě velmi cenné.

Zabraňuje a lečí infekci

Meduňkový olej je skvělým přírodním prostředkem v zastavení bakteriální infekce. Nejdůležitější látkou v tomto směru je v meduňce obsažený citral. Podle studií vykazuje meduňkový olej vyšší stupeň antibakteriální aktivity než olej levandulový.

Andiabetické účinky

Studie naznačují, že je meduňkový olej účinným hypoglykemickým a antidiabetickým prostředkem, pravděpodobně díky zvýšené absorpci glukózy. Olej pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi.

Podporuje zdraví pokožky

Esenciální olej z meduňky můžete použít také k léčbě ekzému, akné, menších ran a škrábanců, především díky jeho antibakteriálním vlastnostem.

Léčba oparů

Meduňkový esenciální olej je přírodním léčivým prostředkem, který vám pomáhá s léčbou oparů, jelikož je účinný proti virům. Potlačuje virové šíření infekce a pomáhá v hojení.

Protinádorový činitel

Studie z roku 2004 zjistila, že esenciální olej z meduňky má potenciál jako protinádorový činitel, snížením tvorby rakovinných buněk v lidském těle.

Zlepšuje náladu a zbavuje deprese

Esenciální olej z meduňky má antidepresivní a lehké sedativní vlastnosti a vyvolává pocit klidu a relaxace. Podporuje emoční rovnováhu a má povznášející účinky. Bojuje proti pocitu úzkosti, deprese a negativním emocím. Pozitivně působí na dobrou náladu a kognitivní výkon spojený se soustředěním a výkonností.

Snižuje krevní tlak

Další výhodou tohoto oleje je jeho schopnost snižovat krevní tlak díky hypotenzním, antiarytmickým a neuroprotektivním vlastnostem. Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, zkuste si pravidelně aplikovat do aroma lampy esenciální olej z meduňky, abyste zklidnili tělo a váš krevní tlak se snížil.

Snižuje hladinu triglyceridů

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Nutrition naznačuje, že použití tohoto esenciálního olej příznivě působí na metabolické změny. Zpomaluje syntézu mastných kyselin a snižuje hladinu triglyceridů v těle. Zvláště díky fenolickým alkaloidům působí na syntézu cholesterolu, která vede k celkovému snížení hladiny cholesterolu a celkové hladině lipidů.

Snižuje PMS a menstruační příznaky

Příznivé účinky má též esenciální olej na příznaky spojené s přicházející menstruací. Snižuje bolestivé křeče, které doprovázejí menstruaci a celkově zmírňuje její někdy bolestivý průběh. Aplikujte esenciální olej na podbřišek a jemně masírujte, abyste zmírnili bolestivé křeče.

Jak požívat esenciální olej

Meduňkový esenciální olej seženete ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, bylinkami či na internetu. Vybírejte kvalitní esenciální olej a nenechte se zmást příliš levnými výrobky. Používat můžete esenciální olej do vaší aroma lampy, pravidelně jej v místnosti rozptylovat s pomocí rozprašovače či ho aplikovat lokálně přímo na pokožku.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button