Prevence

Jaké překvapující výhody nám poskytuje arašídový olej?

Arašídový olej patří do skupiny rostlinných olejů a běžně se používá na vaření. K dostání je v několika různých variantách – rafinovaný, nerafinovaný či lisovaný za studena.

Své využití nachází nejčastěji v asijských kulturách.

Nutriční hodnoty

Obsahuje mastné kyseliny (olejová, stearová, palmitová, linolová) ve vyváženém poměru, vitamíny a minerální látky.

Zdravotní výhody

Je ceněn pro svou schopnost snižovat hladinu cholesterolu, chrání zdraví srdce, působí preventivně proti rakovině, posiluje kognitivní funkce a imunitní systém, zlepšuje nervový systém, snižuje krevní tlak a chrání pokožku.

Snižuje hladinu cholesterolu

Cholesterol přispívá ke vzniku komplikovaných srdečních onemocnění – například ateroskleróza (ucpávání cév). Arašídový olej žádný cholesterol neobsahuje a díky přítomnosti rostlinných sterolů pomáhá snižovat jeho hladinu v krvi.

Zdraví srdce

Snížení výskytu aterosklerózy zároveň snižuje riziko vzniku infarktu či mozkové mrtvice. Kyselina olejová (ze skupiny mononenasycených mastných kyselin) pomáhá zvyšovat hladinu „dobrého cholesterolu“.

Prevence proti rakovině

Arašídový olej má vysokou úroveň polyfenolů a antioxidantů, včetně resveratrolu, které pomáhají eliminovat volné radikály (nebezpečné vedlejší produkty buněčného metabolismu), jež mají za následek velké množství chorob.

Krevní tlak

Resveratrol interaguje s různými hormony v těle (angiotensin – zužuje cévy a tepny), které mají vliv na krevní cévy. Neutralizací tohoto hormonu pomáhá resveratol snižovat krevní tlak.

Zdraví pokožky

Arašídový olej obsahuje kromě jiného i vitamín E, který ovlivňuje zdraví a vzhled naší pokožky a jejích derivátů (nehty, vlasy). Také chrání před účinky volných radikálů, jenž způsobují vrásky a tmavé skvrny.

Imunitní systém

Na resveratol jsou zvláště citlivé infekce plísňové a virové. Kromě podpory imunitního systému ještě také stimuluje produkci bílých krvinek.

POZOR: Přestože jsou rostlinné oleje zdraví prospěšné, obsahují vysoký podíl kalorií.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button