KrásaZdraví

Jaké spánkové polohy jsou vhodné a jaké zase zapříčiňují vážné zdravotní problémy?

Každý člověk na světě spí, ale poloha, ve které spí, nemusí být vhodná vzhledem k zdravotnímu stavu. Průměrně 25 let našeho života spíme, z čehož lze usoudit, že spánek je důležitou součástí našeho života, která neovlivňuje jen stav v bděné fázi, ale také zdravotní stav, fungování mozku a revitalizaci těla.

Právě spánek sebou nese spoustu pozitivních vlastností, a proto je důležité, v jaké poloze spíme. V článku se můžete dočíst, která poloha je pro vás ta pravá!

Poloha na zádech jako mrtvola

Při téhle poloze člověk spí rovně na zádech a ruce jsou podél těla. Tato pozice je považována za nejvhodnější pozici při spánku, a to kvůli samotnému odpočinku páteře, krku a rukou. Dalšími pozitivními vlastnostmi této polohy jsou zlepšování držení těla, léčení nespavosti, snižování pravděpodobnosti bolesti hlavy, snižování tzv. gastroezofageálního refluxu (zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu) a také při této poloze se snižuje riziko vzniku obličejových vrásek.

Pozice na zádech sebou ovšem nese také určité nevýhody. Nejzávažnější nevýhodou je při této poloze gravitace, která táhne dolů jazyk, což může způsobit silnější chrápání. Pro těhotné ženy není pozice také zcela správná, protože může mít negativní důsledky na plod. Za poslední nevýhodu je označováno zapříčinění bolesti beder.

Řešením nevýhod této spánkové pozice je omezit spánek s polštářem pod hlavou, což omezí chrápání. Popřípadě si vložte velký polštář pod kolena. To omezí případný vznik bolesti beder.

Poloha hvězdice

Ještě chvilku zůstaneme u spánkových poloh, u kterých spíme na zádech. Pozice je podobná předchozí s tím rozdílem, že nohy jsou roztažené a ruce jsou pokrčené a zvednuté u hlavy. Pozice sebou nese stejné výhody jako pozice předchozí, ale s tím rozdílem, že při této pozici se již nezlepšuje celkové držení těla.

Jelikož je tato pozice opět spojena s ležením na zádech, opět přichází v úvahu problém s gravitací a jazykem a bolestmi beder. Další nevýhodou je nehybnost rukou, která může způsobit tlak na nervy a šlachy v rameni, a tak způsobovat bolest.

Při této pozici spěte především bez polštáře. Tak bude mít vaše tělo menší tlak na bedra, protože bude v neutrální pozici.

Poloha přímě na boku

Opustíme-li pozice spánku na zádech, přijdeme s pozicí na boku, kdy člověk spí s oběma rukama podél těla. Když už takto spíte, je lepší spát na levém boku, protože tělo má lepší regeneraci nejvýznamnějších orgánů.

Poloha je považována za nejideálnější vzhledem k páteři, protože při ní je vaše páteř v zcela přirozeném zahnutí. Jako u předchozích dvou poloh zabraňuje silnějšímu chrápání a zabraňuje bolesti krku a zad. Pozice je doporučována hlavně těhotným ženám.

Výhodou pozice je zabraňování vzniku bolesti krku a zad, to ovšem neplatí, pokud není váš krk, hlava a horní noha dostatečně podepřena. V tomto případě mohou vzniknout i zatuhnutí krčních svalů, skřípnutí nervů či další nepříjemné problémy. Nevýhodou je větší vznik vrásek a celkově rychlejší stárnutí kůže. Pro ženy také nemusí být poloha úplně vhodná, protože díky působení gravitace se vaše ňadra stávají povadlejšími.

Bolesti zad můžeme předejít tím, že si mezi stehna vložíme polštář. Pro zabránění vzniku bolesti krku je důležité mít pod hlavou velký polštář, aby hlava nepadala do nepřirozené polohy.

Poloha modlitebníka

Poloha modlitebníka či prosebníka je nejčastější spánkovou polohou. Jak si dokážete představit, při této pozici ležíte na boku s rukama pod hlavou a lehce pokrčenýma nohama. Opět je lepší spát na levém boku.

Klady jsou zabraňování vzniku bolesti krku a zad, snižování gastroezofageálního refluxu a chrápání, snižuje pálení žáhy. Důležitou výhodou je, že pozice napomáhá odstraňovat odpadní materiál z mozku, čímž se snižuje riziko propuknutí různých mozkových onemocnění například Alzheimerovy choroby. Výhodou také je, že lidé spící v této poloze se méně budí uprostřed noci.

Velkou nevýhodou je špatné proudění krve, které mohou zapříčinit bolest rukou či ramen. Při poloze je také možné skřípnutí nervů, které mohou vyústit v problémy s žaludkem, játry či plícemi a stárnutí kůže.

Pokud vás děsí stárnutí kůže a vznik vrásek, můžete si pořídit saténové povlečení, které vznik umírní.

Poloha zkroucení do klubíčka

Polohu zkroucení do klubíčka jistě také všichni známe, jedná se o polohu, při které má člověk spící na boku pokrčené nohy a bradu směřuje směrem k hrudi. Jedná se také o velmi populární polohu, a to především mezi ženami.

Při této poloze se výrazně snižuje silné chrápání a je jednou z nejvhodnějších pozic pro těhotné ženy. Jako u předchozích poloh na boku snižuje riziko gastroezofageálního refluxu.

Mezi zápory se řadí právě nepřirozená poloha těla zapříčiňující vzniku bolesti zad a krku. Samozřejmě opět jako ostatní polohy na boku způsobuje rychlejší stárnutí kůže a povislé ňadra.

Pokud takto spíte, dbejte na pevný polštář pod hlavou a během noci často měňte strany, na kterých spíte.

Poloha na břiše

Jedná se o nejméně vhodnou spánkovou pozici, i když mnozí lidé jej upřednostňují. Jediným kladem, ovšem jen v některých případech, je zmírnění chrápání.

Negativ této polohy je hodně, těm nejdůležitějšími jsou, že poloha vyvíjí tlak na páteř, což způsobuje bolest beder a krku, dále při této poloze nedostává mozek dostatečné množství krve, což vede k mnohým zdravotním problémům a také vzniku vrásek. Posledním vážným problém polohy spaní na břiše je, že je vyvíjen vysoký tlak na důležité orgány v těle.

Pokud se nechcete této pozice vzdát, zkuste se trochu pootočit na stranu a mezi své břicho a postel si vložte aspoň malý polštářek.

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button