Jarní únava trápí i zdravé a silné jedince. Jak s ní účinně bojovat?
I když máte pravidelný pohyb, vyváženou stravu a netrápí vás žádné konkrétní zdravotní potíže, může se stát, že při odcházející zimě se cítíte bez energie, apaticky a prázdně. Netrpělivě vyhlížíte teplé sluneční paprsky, o kterých je známo, že dodají tělu potřebnou energii. To je způsobeno zvýšenou tvorbou vitamínu D, k jehož produkci je zapotřebí právě slunce. Co dalšího může pomoci na jarní únavu?
Čerstvý vzduch
Choďte co nejčastěji na čerstvý vzduch: pod vlivem denního světla tělo syntetizuje hormon zvedající náladu serotonin – známý také jako hormon štěstí – a inhibuje produkci melatoninu (hormon spánku). Protahujte své „unavené končetiny“ co nejčastěji ke slunci, i když je v prvních měsících roku ještě pěkně chladno.
Střídání teplé a studené vody při sprchování
Střídavé ranní teplé a studené sprchy stimuluje krevní oběh a zajišťuje dobré prokrvení pokožky. Sprchu je nejlepší vždy zakončit studenou vodou.
Návštěva finské sauny, římské parní lázně nebo šlapání studené vody podle Kneippa jsou účinnými způsoby, jak přirozeně zahnat zimní náladu.
Koenzym Q10
Koenzym Q10 je obsažený v našich buňkách. Má za úkol podpořit výrobu energie v buňkách v lidském organismu. Produkce tohoto silného antioxidantu s věkem klesá, kolem 40 let je to již jen zhruba 50 %. Kromě přívalu energie je koenzym Q10 skvělým pomocníkem v boji proti tvorbě vrásek a je také doporučován při léčbě po infarktu.
Pestrý jídelníček
Dopřejte svému tělu dobrou výživu a soustřeďte se na konzumaci čerstvých, zdravých potravin. Tělo potřebuje tyto živiny pro mnoho metabolických procesů, které se na jaře aktivují silněji. A co víc: lehká strava rozdělená do několika malých porcí denně usnadňuje tělu trávení a pomáhá organismu rychleji dosáhnout opět maximální rychlosti. Svůj jídelníček můžete obohatit o saláty, ovoce a zeleninu. Ty obsahují důležité vitamíny, balastní látky a minerály, které tělo potřebuje zejména při přechodu ze zimy do jara.
Zdroj obrázků: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos